UNI ASSIST ÜNİVERSİTE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

UNI ASSIST ÜNİVERSİTE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

Uni-Assist, Almanya`daki birçok üniversite ile anlaşması olan, lisans ve yüksek lisans başvurularının yapıldığı bir online başvuru sistemidir.  Son yıllarda çoğu Alman üniversiteleri başvuruları Uni-Assist üzerinden kabul etmeye başlamıştır. Uni-Assist bir karar merkezi değildir. Başvuru evraklarınızı kontrol edip, eksik evrak olması durumda sizi bilgilendiren ve başvurunuzu seçtiğiniz üniversitelere yönlendiren bir aracı kurumdur.  Anlaşmalı üniversiteleri uni-assist veya üniversite websitelerinden kontrol edebilirsiniz.

Uni Assist üzerinden son başvuru tarihi, kış dönem başlangıcı için 15 Temmuz, yaz dönem başlangıcı için 15 Ocak`tır.  İşlem süreci uzun sürdüğünden dolayı en az 8 hafta öncesinden başvurmanızda fayda olacaktır.  Uni-assist ile anlaşması olan bütün üniversitelere ve bölümlere sınırsız şekilde başvurabilirsiniz.  Yapacağınız ilk başvurudan 75 Euro sonraki her başvuru için 30 Euro ücret alınmaktadır.  Güncel fiyatları kontrol etmek için uni-assist web sitesini kontrol edebilirsiniz.

Uni-assist başvurusu online ve posta olarak iki bölümden oluşur. Online başvuru tamamladıktan sonra posta ile istenen diğer evrakları kurum adresine göndermeniz gerekmektedir. İlk olarak yapmanız gereken uni-assist üzerinden bir hesap oluşturmak olacaktır. Daha sonraki aşamada üniversite ve bölüm tercihlerini yaparak, istenen evrakları sisteme yüklemeniz gerekiyor.

Sisteme yüklenmesi gereken evraklar:

CV

Pasaportun ilk sayfası

Referans Mektubu

Niyet Mektubu

Sertifikalarınız (Varsa)

Başvuru formu

*Tüm evraklar İngilizce veya Almanca olmalıdır. Başvuru formunu evrak yüklemeyi tamamladıktan sonran sistem üzerinden indirebilirsiniz. Formu çıktı alıp imzaladıktan sonra sisteme yüklemeniz gerekiyor.

Online başvuruyu yaptıktan sonra, posta ile gönderilmesi gereken evrakları hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Posta ile gönderilmesi gereken evraklar

Diploma

Transkript

ÖSYM sonuç belgesi

Dil yeterlilik sertifikası

Ödeme dekontu

İmzalı başvuru formu

Diploma, Transkript ve ÖSYM sonuç belgesi İngilizce veya Almanca dilinde ve resmi kuruluşlardan onaylı olmalıdır.

Evraklar Türkçe ise ilk olarak tercüme yaptırmanız gerekmektedir. Evrak onayı kısmında ise iki farklı seçeneğimiz bulunmaktadır.

1- Yeminli tercüman bürosu tarafından tercüme edilen evrakları noterden onaylatıyoruz. Daha sonra tercümeli ve noterli evraklara Kaymakamlıktan veya valilikten apostil yaptırıyoruz.

2- Yeminli tercüman tarafından tercüme edilen evrakları Konsolosluklar veya Fahri Konsolosluklardan tasdikletiyoruz.

*Konsolosluk eğitim için yapılan tasdik işlemlerinden ücret almamakta fakat işlemler randevu ile yapılmaktadır.

Birden fazla üniversiteye başvursanız bile evrakları tek nüsha halinde büyük bir zarfın içine koyarak Uni-assist adresine postalamanız gerekmektedir.

Herhangi bir eksiklik durumunda uni-assist sizinle email yoluyla iletişime geçip bilgi verecektir.

Uni-Assist üzerinden üniversite başvurusu yaparken Aktif Yurtdışı Eğitim`in danışmanlığından faydalanmak için:

02125568188 veya [email protected] üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.