MALTA`DA WORK AND STUDY PROGRAMI İLAN EDİLDİ!

MALTA`DA WORK AND STUDY PROGRAMI İLAN EDİLDİ!

Bir süredir beklenen haber sonunda geldi ve Malta`da dil eğitimi alan öğrencilerin çalışmasına imkan tanıyan program ilan edildi.  90 günün üzerinde dil eğitimine kayıt olan öğrenciler haftada 20 saat part-time olarak çalışma imkanına sahip olabilecekler. Ve böylelikle bu seyahat için yapacakları marsafların önemli bir kısmını çalışarak karşılayabilecekler.

Malta`da Avrupa Birliği üye ülkelerinin vatandaşlarının sahip olduğu eğitim alırken çalışma imkanına artık Avrupa Birliği`ne üye olmayan ülke vatandaşları da hak kazanmış oldu. Haftada minimum 15 saat (20 ders)lik bir programla dil eğitimi alan öğrencilerin minimum %75 kursa devam mecburiyetleri bulunmaktadır.  Resmi olarak asgari ücret açıklanmamış olsa da saatlik 5-8 Euro arasında olacağı tahmin edilmektedir. Bu da aylık 400 – 600 Euro civarında bir tutara tekabül etmekle ve öğrencilere çok rahat bir şekilde yaşama ve hatta para biriktirme imkanı sağlayacaktdır.

Bu süreçteki en önemli prosedürlerden biri çalışacağınız işyerinin  yerli çalışan aradığını fakat bulamadığını belgelemesi olacak. Fakat bunun istisnası olan meslekler de bulunmakta: Özel sağlık hizmetlileri, kimyagerler, doktorlar, hemşireler, veterineler, mimar ve mühendisler, jeologlar, jeofizikçiler, muhasebeciler, editörler, öğretmenler, bilgisayar programcıları, IT çalışanları, sistem analizcileri, oyun geliştiricileri bu şartın dışında tutulmaktadır.

Yüksek sirkülasyona sahip bir ülke olduğu için iş bulma imkanının oldukça yüksek olduğu Malta`da yapılan bu değişiklikle uzun süredir pek çok öğrencimizin sorduğu soru yanıtını bulmuş olacak: Evet, artık Malta`da çalışabilirsiniz!

Ayrıntılı bilgi için 0212 5568188