İRLANDA`DA DA STUDY&WORK PROGRAMI

İRLANDA`DA DA STUDY&WORK PROGRAMI HAKKINDA

İrlanda’da Study&Work Programı

Türkiye’den her yıl yaklaşık elli bin öğrenci yurtdışında dil eğitimi almak için birçok farklı tercihte bulunmaktadır. Son yıllarda döviz karşısında değer kaybeden Türk Lirası ve diğer ekonomik sebeplerin de etkisiyle öğrenciler gitmeyi planladıkları ülkelerde “çalışma izni” olmasını önemsemektedir.

Dil eğitimi için yurtdışında bulunan öğrencilere çalışma izni hakkı veren ülkeler arasında, 2018 Ağustos ayı itibariyle, sadece Avusturalya, İrlanda ve Malta bulunmaktadır. Türkiye’nin, Avusturalya vize sistemindeki ülke kategorilendirmesinde en düşük seviyede yer alması vize alma oranını olumsuz olarak etkilemektedir. Yurtdışında dil eğitimi almayı planlayan pek çok kişinin de odaklandığı ilk nokta ise en rahat vize alabileceği ülkeler olmaktadır.

Malta, Avrupa Schengen bölgesi içerisindedir ve vize almanın diğer ülkelere oranla daha kolay olduğu ülkelerden biridir. Fakat çalışma iznini 12 hafta ve üzeri gelen öğrencilerine sağlamaktadır ve ilk 12 haftadan sonraki dönemde çalışma izni vermektedir. Tabi küçük bir ülke olması sebebiyle de saatlik çalışma ücretleri birçok Avrupa ülkesine göre oldukça düşüktür.

İrlanda ise 25 hafta ve üzeri eğitim alacak öğrencileri için kurs başlangıcından itibaren çalışma hakkı tanımaktadır. Bunun için ilk yapmanız gereken İrlanda vizesine başvurmaktadır. Genellikle 11 iş gününde sonuçlanıyor olsa da bazı dönemlerde başvurunun sonuçlanması 15-21 iş gününe dek uzayabilmektedir. Vizenizi aldıktan sonra ikinci işiniz İrlanda’ya varır varmaz GNIB ofislerinden başvuru yaparak oturum kartını almak olacaktır. Kartınızı aldıktan sonra artık ihtiyacınız olan tek şey iş bulmak.

İrlanda vizesinden de kısaca bahsedecek olursak;

En önemli evrak uzun dönem öğrencileri için talep edilen 7000 Euro’luk banka hesap dökümüdür. Bir diğer önemli nokta ise eğitim için geçerli bir sebebe sahip olmanızdır. Görselde yer alan yaş aralıkları yoğunluğuna dikkat ettiğinizde genellikle orta öğretim yaşından 30 yaşa kadar yoğunluk görülmektedir.

Peki ama İrlandalı işverenler kimlere, nasıl iş verir? Öncelikle gittiğiniz ülkenin anadili İngilizce ve sizin de anadili gibi olmasa da sipariş alırken karşınızdaki müşteri ile anlaşabilecek ve onu çalıştığınız iş yerinde gerekli birime aktarabilecek kadar İngilizceniz olmalıdır. Bu da ortalama olarak B1 ve üzerinde bir İngilizce bilgisine sahip olmanız gerektiriyor demektir.

İrlanda’da dil eğitimi için seçebileceğiniz nerdeyse 50 den fazla okul bulunmaktadır, ama!

Hangi okulu seçmelisiniz, hangi programına katılmalısınız, hangi ders saatlerinde eğitim almalısınız, gibi türetilebilecek yüzlerce soru oluşabilir kafanızda. Bunun için geniş bir filtreleme ile başlayıp en dar sonuçlara ulaşabileceğiniz yoldan bahsedeyim sizlere. Arada şunu da belirtelim ki evet vize almak için hesapta para önemli, sebeplendirme önemli ama gideceğiniz okulun İrlanda Konsolosluğu’ndaki imajı da oldukça önemlidir.

Okul seçmeye ilk olarak İrlanda’da yer alan her okulun kayıt olmaya mecbur olduğu “Marketing in Ireland” yani MEI’nin internet sitesinden (https://mei.ie/) başlayabilirsiniz. Burada istediğiniz lokasyonda, istediğiniz içerikte kursları bulabilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi burada çok fazla okulla karşılaşabilirsiniz ve kafanız karışabilir. Burada size ikinci adım olarak tavsiyem uluslararası öğrenciler için özel olarak yatırım yapan, bu işe gerçekten önem verip mesai harcayan okulları bulmanız olacaktır. Bunun için dünyada kurulmuş özel kuruluşlar bulunmaktadır ve IALC bunlardan en seçkin olanıdır. https://www.ialc.org/find-a-school/ireland/ linkinden İrlanda’da üye olan okulları bulabilirsiniz. IALC her dönem okullarının uluslararası standartlara uygun olup olmadığını denetlemekte ve gerçekten yaptığı işin hakkını vermektedir. Seçtiğiniz ucuz okula gittiğinizde aynı sınıfta 10 Türk ile beraber eğitim aldığınızı düşündüğünüzde bu tarz kuruluşlara itimat etmek gerekmektedir. İnternette bu durumla alakalı yüzlerce farklı hikaye ve şikayete ulaşabilirsiniz.

Okulunuzu seçtiğinizi de düşünürsek şimdiki adım konaklama diyebiliriz. İrlanda’da son 5 yıl içerisinde şehrin her yanına öğrenciler için özel yurtlar inşa edilmiştir. Aradığınız kaliteye göre istemediğiniz kadar farklı alternatif karşınıza çıkacaktır. Okullar genellikle “Zone 1” içerisinde (1. Bölge) olduğu için bu bölgeye endeksli olarak fiyatlar yükselecek ya da alçalacaktır. Konaklama ücretleri aylık minimum 400 Euro’dan başlayarak ucu açık olarak devam etmektedir. Fakat genellikle ilk ay konaklama kurs için gelinen okuldan temin edildiği için bu minimum miktar 700 Euro’ya kadar yükselmektedir.

 

İrlanda’ya gittiğinizde karşılaşacağınız öğrenciler yoğunlukla Latin Amerika ve Asya’dan olacaktır. Aşağıdaki tablodan detayları inceleyebilirsiniz.

 

 

Peki burada anlatılan tüm adımları tek başına gerçekleştirebilir misiniz? Tabii ki gerçekleştirebilirsiniz. Ama Türkiye’de yurtdışı eğitim acenteleri bütün bu işlemlerden ötürü sizlerden bir ücret talep etmediği için onlardan da danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Danışmanlık şirketine gitmeyeyim çok para alırlar diye düşünmenize gerek yok çünkü okulların fiyatı hangi acenteye giderseniz gidin değişmeyecektir. Siz de direkt olarak okula başvursanız danışmanlık firmalarının aldığı fiyatın altında bir fiyat alamazsınız. Çünkü her dil okulu Türkiye pazarı için tek bir fiyat politikası uygulamaktadır.

 

 

Sormak, danışmak, bilgi almak istediğiniz her konuda;

  0212 556 81 88 yada [email protected]