POLONYA`DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

POLONYA`DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Polonya’da üniversite eğitimi almak istiyorum, ama nasıl yapacağımı bilmiyorum diyorsanız; sizlerle her konuda adım adım bir yol çizmeye çalışacağım.

Öncelikle tercih edeceğiniz bölüme göre hangi üniversiteye gitmelisiniz, seçtiğiniz üniversitenin denkliği var mı, gibi sorularla karşılaşacaksınız.

Bölüm ve çalışma sahası seçerken elbette önceliğiniz alanınıza uygun bir üniversite bulmak olmalıdır. Teknik üniversite, Sosyal Bilimler ya da İşletme Okulları gibi. Polonya’da YÖK tarafından tanınırlığı olan bir çok üniversite bulunmaktadır. Polonya’da üniversiteye girişler uluslararası öğrenciler için bir çok bölümde(Tıp, Mühendislik vb. harici) sınavsız olup diploma puanı ve genel lise başarınız baz alınmaktadır.

Peki hangi dili tercih etmelisiniz; İngilizce mi yoksa Lehçe mi? Eğer İngilizce okumak istiyorsanız bilginizi IELTS, TOEFL gibi sınavlarla ispatlamalısınız. Eğer bilmiyorsanız, her üniversite kendi bünyesinde bir yıllık ya da yarım dönemlik İngilizce kursları vermektedir. Polonya nüfusunun %70 e yakını İngilizce bilmektedir. Lehçe bilmeseniz de topluma adapte olmanız zor olmayacaktır. Eğer ben Lehçe okumak istiyorum derseniz İngilizce eğitimlere göre tek farkı maliyet açısından daha uygun olmasıdır.

Peki, üniversitenizi seçtik, bölümünüze karar verdik, hazırlık bölümüne kaydınızı yaptık, sırada ne var?

Artık yapmanız gereken şey, okulunuzun size vermiş olduğu kabul yazısı ve diğer evraklarınızla birlikte vize başvurusunda bulunmak olacaktır. Polonya Konsolosluğu’nun aracı kurumu olan VFS Global’den alacağımız randevuya gidip evraklarınızı teslim edeceğiz. Gerekli görülmediği takdirde yüz yüze bir mülakat yapılmamaktadır. Vizeniz çıktığında elden ya da posta yolu ile pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.

Vize süreci devam ederken halletmeniz gereken başka bir şey daha mı vardı derseniz, evet. Polonya’da üniversite eğitimi alacaksınız, peki nerede konaklayacaksınız? Bu konuda yine danışmanlarımızla sizler için isteğinize göre konaklamanızı hazırlıyor olacağız. Okulun bünyesinde y da özel yurtlar, özel daireler ya da apartlar şeklinde bir çok alternatifi sizlere sunabiliriz.

Pasaportunuz geldi ve Polonya’da üniversite eğitimi almak için hazırsınız. Peki Polonya’ya nasıl gideceksiniz?  Türk Hava Yolları Varşova’ya haftada 3 ya da 4 sefer düzenlemektedir. Dilerseniz bunlardan birini ya da aktarmalı olsun,uygun olsun, uzun sürsün, benim için fark etmez derseniz Ukrayna ya da başka bir komşu ülke üzerinden daha uygun aktarmalı uçuşlarda planlanabiliriz.

Uçak biletinizi aldık, havalimanında danışmanınızla check-in işlemlerinizi gerçekleştirdiniz. Peki ya indiğinizde ne olacak, hiç bilmediğiniz bir ülkede tek başınıza ne yapacaksınız? Hiç korkmayın, burada sizlere her konuda destek veren danışmanlarınız gibi orada da Aktif Yurtdışı Eğitim danışmanlarından biri sizi karşılıyor olacak.

Ve… Okulun ilk günü… Heyecanlısınız değil mi? Danışmanınız sizleri yurdunuzdan alacak ve okulunuza gideceksiniz. Arkadaşlarınızla ve öğretmenlerinizle tanışıp, eğitiminize başlayacaksınız…

Eğer sizler de kararlıysanız, gelin bu üniversite eğitiminiz için birlikte bir yol çizmeye çalışalım.

 

Detaylı bilgi için ;  0212 556 81 88  [email protected]