ÇİN`DE EĞİTİM SİSTEMİ

Çin`de Eğitim Sistemi 

20. yüzyılın başından sonra Çin hükümeti eğitim yatırımlarına öncelik vermiş ve geliştirmeye yönelik adımlar atmıştır. Bilim ve eğitim yoluyla ülkeyi canlandırmak, eğitim sistemi reformlarını derinleştirmek üzerine bir sistemi kurmuştur. Halen ülkede zorunlu eğitim 9 yıldır. Her seviyedeki eğitim ve eğitim kurumlarına devlet belirli yatırım fonları ayırmaktadır. Nüfusa oranla yatırımlar düşünüldüğünde dünyanın en büyük eğitim yatırımı Çin’dedir diyebiliriz.

Yüksek öğretim açısından ise Çin öğrencilere üniversiteler, yüksek okullar, enstitüler ve meslek yüksek okulları derece dışı (diploma-sertifika) programlar sunmaktadır. Hepsi yabancı öğrencilere açıktır ve özellik 2000 yılından sonra İngilizce eğitimler giderek artmıştır. Çin’de 2000`den fazla üniversite ve kolej vardır.

Çin`deki bir üniversiteye başvuru yapmak için; uluslararası öğrenci merkezi denilen ve merkezi başvuru sistemi olan CUCAS web sitesini kullanabilir ya da doğrudan üniversite ile kontak kurabilirler.

Eğer eğitiminizi Çince almak istiyorsanız; Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK – Çin yeterlilik testi) den istenilen skoru elde etmeniz gerekmektedir. 1-11 arasında derecelendirilen sınavda üniversiteler genellikle 6-9 arasında bir sonuç istemektedir. Özellikle coğrafi konumu ve ulaşım zorluğu yaşanması nedeniyle yılın belli dönemlerinde belirli ülkelerde bu dil sınavı gerçekleştirilmektedir. Yine özellikle Pekin, Şangay, Fudan, Nanjing, Tongji, Central China gibi önemli üniversiteler kendi bünyelerinde yerleştirme ve öğrenci seçme sınavları yapmaktadır. Üniversitelerin sınavları da yine Avrupa, Amerika, Afrika bölgelerinde belirli şehirlerde belirli sıklıklarla gerçekleşmektedir. Bununla birlikte dil eğitiminizi ve dil eğitimi ile birlikte üniversite hazırlık çalışmalarınızı üniversite bünyesindeki hazırlık programlarında ya da özel kurumlarda gerçekleştirebilirsiniz.

Eğitim ücretlendirmeleri ile alakalı net bir şey söylemek mümkün olmasa da ortalama fiyatlardan bahsedebiliriz. Lisans eğitimlerinde fiyat politikaları üniversiteler tarafından belirlenmektedir. Yıllık lisans ve yüksek lisans eğitimleri ortalama 2500 ile 4500 Dolar arasında değişmektedir. Yüksek lisans eğitimlerinde ise bazı üniversiteler aldığınız krediye göre ücret belirleyebilmektedir. İlk yıl hazırlık eğitimini üniversitede alırsanız burada da eğitim 3000 ila 4000 Dolar arasında değişmektedir. Özel hazırlık kurslarında fiyatlar daha da artmaktadır. Konaklama da ise üniversite bünyesinde aylık 200 ile 400 Dolar arasında değişmektedir.

Türkiye`den Gidecek Öğrenciler için Kısa Bilgiler

Son birkaç yılda, Çin`in büyüyen ekonomisi ve yüksek öğrenim sisteminin geliştirilmesi nedeniyle Çin`e gelen uluslararası öğrenci sayısı çarpıcı biçimde artmıştır. 2009 yılında, 238.200 uluslararası öğrenci Çin`de yükseköğrenimde eğitime almıştır. 2016 yılına kadar bu sayı 442.700`e yükselmiştir. Çin en çok uluslararası öğrenci sahibi olan ilk beş ülkeden biridir. Güney Kore, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve ÇİN.

Çin üniversitelerinden birine yerleştiğinizde öğrenci vizenizi almak için bulunduğunuz bölgeye göre bir Çin elçiliğine başvurmanız gerekmektedir. Bu vize sizin Çin’de bulunduğunuz kalış ve dönüş süresini kapsıyor olması gerekmektedir. Çin vizesi çeşitleri, altı ay veya daha uzun süre kalmak için, çalışma izinsiz X-vizesi, altı aydan az bir süre için F-vize gerekmektedir. Zamanında başvuru işlemlerinizi gerçekleştiremezseniz kısa süreli (L-vize) turist vizesi alıp daha sonra Çin’de bunu öğrenci vizesine çevirebilirsiniz. Öğrenci vizesinin çıkması 40 ile 45 gün sürmektedir

Öğrenciler, üniversitelerinden izin almaları koşuluyla Çin`de eğitim görürken staj yapabilirler. Altı aydan daha uzun bir süre Çin`de yüksek öğrenim görecek tüm yabancı öğrencilerin seyahat sigortası, öğrenci sağlık sigortası ve ya acil durum sigortası yaptırmaları gerekir. Öğrenciler sigortalarını kendi ülkelerinde yaptırabilir ya da kayıt sırasında üniversite giriş bürosundan destek alabilirler…