İTALYA`DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İTALYA`DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İtalya eşşiz tarihi, kültürel yapısı ve sıcak insanlarıyla Türk öğrencilerinin son zamanlarda üniversite eğitimi için en çok tercih ettiği merkezlerden birisi haline gelmiştir. İtalya üniversitelerinin bu kadar çok rağbet görmesinin ana sebepleri şunlardır: İtalya Tasarım, Mimarlık, Mühendislik ve İktisat alanlarında dünyada başı çeken üniversitelerden bazılarına sahiptir. Eğitim ücreti konusunda ise diğer ülkelere oranla çok daha makul rakamları mevcuttur. Ayrıca YÖK`ten denklik alınması konusunda sıkıntı yaşanılmayan ülkelerden biridir.

Liseden mezun olup 12 yıllık eğitim görmüş her öğrenci İtalya`daki üniversitelere başvurma hakkına sahiptir. Fakat YGS`ye girip barajı geçmek zorunludur. Üniversite eğitimi 3 yıldır. Üniversitelerdeki çoğu bölüm İtalyanca olsa da İngilizce eğitim de mevcuttur. İngilizce eğitimi için ise dil yeterliliğini kanıtlamak amacıyla IELTS/TOEFL sınavlarından üniversitelere göre değişkenlik gösteren puanlar almak gerekmektedir. İtalya`da bazı bölümlere girişlerde üniversitelerin kendi sınavlarına ya da İtalya Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlara girmek gerekmektedir. Bu bölümler Mimarlık, Mühendislik, Tıp ve Tasarım bölümleridir.

Milano Teknik Üniversitesi en iyi üniversiteler arasında ilk 200`de yer almaktadır. Birçok mühendislik ve mimarlık alanında eğitim fırsatı sunmaktadır. Mimari Tasarım bölümünün eğitim dili hem İtalyanca hem de İngilizce olmakla beraber diğer bütün bölümlerin eğitim dili İtalyanca`dır. Eğitim süresi 3 yıldır. Üniversite`nin kendi düzenlediği giriş sınavı vardır ve bölüme başlamadan önce bu sınavdan geçerli not alınması gerekmektedir.

İtalyan Devlet Üniversiteleri’nin yıllık ücretleri öğrencinin ekonomik ve akademik durumu dikkate alınarak 600 EUR ile 3000 EUR arasında değişmektedir. Bu anlamda dünyanın en adil eğitim ücretlendirme sistemine sahip ülkedir diyebiliriz.

İtalya’da üniversite okuyabilmek için yapılacak vize başvurularında, mecburi olmasa da, her öğrencinin başvuru esnasında minimum A1/A2 seviyesinde İtalyanca biliyor olması oldukça önemlidir.

İtalya genelinde yapılan Alpha Test için seçilecek bölüme uygun bir şekilde kısa süreli hazırlık programları İtalya’da alınabileceği gibi Türkiye’den hazırlanabilen öğrenciler de mevcuttur. Bu konuda karar vermeden önce Aktif Edu danışmanlarımızla bir ön görüşme gerçekleştirmek faydalı olacaktır.