ÇOCUĞUNUZU YURTDIŞINA GÖNDERMEK

ÇOCUĞUNUZU YURTDIŞINA GÖNDERMEK

Her gün onlarca aile, çocuklarını dünyanın dört bir tarafına eğitim almaya gönderiyor ve döneceği güne kadar onlar olmadan nasıl yaşayacaklarını kara kara düşünüyorlar! Siz belki sıranın size hiçbir zaman geleceğini düşünmediniz ama çocuğunuz geldi ve yurtdışında eğitim almak istediğini size söylüyor, ki siz hiçbir zaman dizinizin dibinden ayrılmasını istememiştiniz!

Elbette kolay bir şey değil çocuğunuzu kilometrelerce öteye göndermek. Endişeniz normal tabii ki ama ne yaparsak yapalım(!) çocuklarımız büyüyor ve bu da büyüme süreçlerinin bir parçası.

Farklı dünyaları tanımak büyüme çağındaki bireyler için paha biçilemez bir gelişim yolu. Ve bu yolda ona destek olmanız da çocuğunuza verebileceğiniz en kıymetli hediyelerden biri. İşte çocuğunuzu yurtdışında eğitim almaya göndermeniz için bazı sebepler:

Üniversite Öncesi Zamanı Değerlendirin

Lise mezuniyeti ve üniversite başlangıcı arasındaki süre zaman zaman çekilmez olabiliyor. Lisenin bitmesi, arkadaşlarından ayrılmış olmanın verdiği hüzün ve üniversite sınav sonuçlarının belirsizliği zor bir süreç. Ama bu süreci daha dolu ve daha az kaygıyla geçirmenin oldukça avantajlı bir yolu var.

Yaşadığımız dünyada artık İngilizce’nin ihtiyaç olarak hissedilmediği alan sayısı oldukça sınırlı. Ve üniversiteye geçiş sürecindeki uzun vakti de yurtdışında dil eğitimi alarak değerlendirmek oldukça akılcı bir yatırım olacaktır. Bu süreçte çocuğunuz yeni bir ülkede ve yeni bir dille hayatını idare etmekten tutun da dünyanın her tarafından gelen yeni insanlarla tanışmaya kadar pek çok farklı durumla karşılaşacak ve kıymetli deneyimler kazanacak. Ve bu deneyimler onun üniversiteye alışma sürecini hızlandıracağı gibi akademik başarı için sorumluluk almaya da alışmasını sağlayacak.

Özgüvenini Arttıracak ve Problem Çözme Becerisini Geliştirecek

Sizin yanınızda, adeta dizinizin dibinde yaşarken bütün ihtiyaçlarını kolayca karşılayan çocuğunuz yurtdışında neredeyse her şeyi kendi başına yapacak. Bu fikirle yüzleşmek size ilk anda korkutucu gelebilir ama şunu unutmayın ki çocuğunuz artık genç bir yetişkin ve kendi yolunu çizmeye başladı bile. Cebindeki paranın kontrolünü sağlayacak mesela. Hesap yapmadan harcadığında sorun yaşayacağını bilecek. Temiz kıyafetlerinin ne kadar kaldığını bilmek zorunda kalacak. Çamaşır makinesinin nasıl çalıştırıldığını öğrenecek… Bu örnekler yüzlerce kez çoğaltılabilir. Ve bu irili ufaklı bir sürü yeni “şey” çocuğunuzun problem çöme becerisini, bağımsız hareket etme kabiliyetini ve inisiyatif alma gibi becerilerini arttıracağı için aynı zamanda özgüvenini de sağlamlaştıracak. Yurtdışında dil eğitimi almak için kısaca şöyle diyebiliriz: “Hızlandırılmış Hayat Üniversitesi”

Yurtdışında Deneyimi Kariyerinin Anahtarı Olacak

İngilizce hali hazırda dünyanın neredeyse tamamında iş dünyasının dili konumunda. Kendisine başarılı bir kariyer yolu çizmek isteyen herkesin yolu ister istemez iyi bir İngilizceden geçiyor. Bu amaçla yurtdışında olan öğrencimiz İngilizcesini geliştirirken benzer ilgileri olan öğrenciler veya profesyonellerle de tanışacak. Belki de bu ilişkiler bir gün işine yarayacak. Potansiyel iş arkadaşlığından ömür boyu sürecek dostluklara varana kadar yurtdışında eğitim almanın avantajları oldukça fazla.

 

 

Bir Süre Ayrı Kalmak Düşündüğünüzden Daha Kolay

Tedirgin olmanız elbette normal ama çocuğunuz yanınızda değilken ona yakın hissetmek için yapabileceğiniz oldukça fazla şey var. Çalışırken atıştırabileceği şeyleri paketleyip yanına gönderin mesela böylelikle kendini evinde hissedebilsin. Ya da WhatsApp gibi anında mesajlaşma uygulamalarından birinde bir aile grubu oluşturun. Böylelikle oradan konuşabilir, fotoğraf veya videolar göndererek uzaklık hissini en aza indirebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise onun Skype kredisini düzenli olarak doldurmak olacaktır. Bu sayede kolaylıkla ve istediği zaman sizi arayabilir.

Hayat nefes alıp vermek değil yaşadıklarımızdan biriktirdiklerimizdir. Ve yurtdışında böylesine bir deneyim yaşamak bu birikimlerin en kıymetlilerinden biri olacaktır.