ALMANYA`DA ÜCRETSİZ ÜNİVERSİTE İMKANI

ALMANYA`DA ÜCRETSİZ ÜNİVERSİTE İMKANI
*Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere`den sonra en fazla sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Almanya`yı bu kadar tercih edilir yapan nedir?

*Eğitim gerçekten ücretsiz mi?

*Beni neden kabul etsinler ki?

Almanya Üniversiteleriyle ilgili yaptığımız tüm paylaşım ve sunumlardan sonra aldığımız benzer soruları cevaplamaya çalışalım.

Almanya, YÖK tarafından yurtdışı eğitim denklikleri kapsamında ilan edilen tüm şartları yerine getiren onlarca üniversitesi ve düşük eğitim maliyetleriyle uluslararası öğrencilerin olduğu gibi çok sayıda Türk öğrencinin de ilk tercihlerinden birisi olmaya devam ediyor. YÖK tarafından ilan edilen 5 üniversite sıralama listesinin tamamında ilk 1000 de bulunan 100`ün üzerinde üniversitesiyle öğrencilerin pek çok yerde yaşadıkları denklik sorununu ortadan kaldıran bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Özellikle mühendislik ve diğer teknik bölümlerde, eğitim kalitesi, mezunlarına bütün dünyada sunacağı iş ve kariyer olanakları hesaba katıldığında, “Made in Germany” nasıl bir kalite ve güvene karşılık geliyorsa, diplomanız da o denli güvenli ve geçerli oluyor.

Almanya`da eğitim almak için tek yapmanız gereken ise YGS-LYS sonuçlarına göre Almanya`da eğitim almak istediğiniz bölümü ÖSYM kitapçığında yer alan özel ya da devlet herhangi bir üniversitede kazanmanız ve üniversiteye yerleşti belgenizi bize getirmeniz. Bu noktada seçeneklerin fazlalığı önemli bir avantaj olarak öne çıkıyor. Örnek vermek gerekirse, Türkiye`de iyi bir yüzdelik dilimde yer alarak, teknik üniversitelerden birine girmeye hak kazanmış bir öğrenci, kolaylıkla Almanya`nın önde gelen üniversitelerine yerleşebilmekte.

Peki ya LYS sonucunda çok da parlak olmayan bir sonuç aldıysanız ne olacak? O durumda da size kapılarını açacak onlarca Alman Devlet Üniversitesi mevcut. Siz yeter ki Türkiye`de “herhangi” bir bölüme yerleşin, o bölümü Almanya`da okumamanız için hiç bir neden yok !

Eğitim ücretleri?

Almanya`daki devlet üniversitelerinin tamamı ücretsiz olup, yıllık 1000 EUR`yu aşmayan harç ücretlerini ödemeniz gerekiyor sadece. Zaten İstanbul Üniversitesi`ni kazandığınızda da dönemlik 300 TL den başlayan harç ücretleri ödediğinizi de unutmayın lütfen. Aynısı Almanya Devlet Üniversiteleri için de geçerli.

Eğitim Dili?

Almanya devlet üniversitelerinin hemen hemen tamamında eğitim dili Almanca`dır. Almanca`nın Türkiye`de yabancı dil öğreniminde çok da yaygın olarak kullanılmaması genellikle öğrencilerin 1 yıllık bir Almanca hazırlık eğitim almasını gerektiriyor. Ancak eğitim süresinin 3 yıl olduğu düşünüldüğünde alınacak bu 1 yıllık hazırlık eğitimi, Türkiye`de okuyacağınız hazırlıksız bir lisans programıyla aynı sürede mezun olmanızı sağlıyor.

Yaşam?

En sık düşülen yanlışlardan birisi de yurtdışında alınacak eğitimlere dair, yaşam maliyetlerini Türkiye`yle kıyaslamadan değerlendirmek. Şöyle ki; Türkiye`de ailenizin olmadığı bir devlet üniversitesinde eğitim aldığınızı düşünelim. Ev kiranız, faturalarınız, yol masraflarınız, günlük cep harçlığınız vb diğer giderleriniz minimumda hesaplandığında 1500 TL`den başlayan bir aylık masraf tablosuyla karşılaşmanız oldukça muhtemel. Okuduğunuz şehire ve yaşam standardınıza bağlı olarak bu rakam kolaylıkla 2000-2500 TL bandına çıkabilmekte. Almanya`da da bir öğrenci olarak aylık yaşam maliyetleriniz 700-750 EUR civarında olacaktır. Konsolosluğun bir öğrenci için belirlediği ortalama yaşam maliyeti de 720 EUR`dur zaten. Türkiye`de bulunan özel bir üniversitede alacağınız eğitimleri kıyaslamıyoruz bile…

Toparlamak gerekirse;

Genç nüfusa ve yetişmiş yeni mezunlara ihtiyacı çok açık olan Almanya`nın, bu ihtiyacını karşılıklı bir kazan-kazan modeline dönüştürecek, dünyanın en saygın üniversitelerinde alacağınız eğitim ile isterseniz Avrupa`da isterseniz Türkiye`de size sayısız kapılar açacak olan bir seçenek duruyor karşınızda.

Yapmanız gerekense çok basit:

Her yıl yüzlerce öğrenciye akademik danışmanlık ve üniversite yerleştirme hizmeti sunan Aktif Yurtdışı Eğitim`in danışmanlarıyla irtibata geçmek.

Gelin birlikte hayatınıza yön verelim…

0212 556 81 88 / [email protected]