HOLLANDA`DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

HOLLANDA`DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Son derece kaliteli eğitim sistemine sahip olan Hollanda’da 14 araştırma ve 41 uygulamalı bilimler üniversitesi bulunmaktadır. Bunların 13 tanesi ise QS Dünya Üniversite Sıralamasında ilk 400’de ve Times World University sıralamasına göre ilk 200’de yer almaktadır. Ayrıca 2015 Shangai Academic Rankinge göre ilk 400’de 12 Hollanda üniversitesi bulunmaktadır. Aktif Yurtdışı Eğitim olarak üniversite tercih, karar, kayıt, konaklama ve vize başvurusu gibi tüm konularda sizlere destek olacağız.

Bu listede yer alan bazı üniversitelerden Delft University of Technology 54, University of Amsterdam 58, Eindhoven University of Technology 104 ve Leiden University 109. sırada yer almaktadır. Ayrıca Times dünya üniversite sıralamasına göre ilk 200’de 13 tane üniversite bulunmaktadır. Hollanda’da 164 ülkeden 112 binin üzerinde uluslararası öğrenci eğitim görmekte ve bu sayı her yıl artmaktadır. Uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümler arasında Ekonomi – İşletme, Sosyal Bilimler ve Mühendislik yer almaktadır. Hollanda üniversitelerinde en fazla Alman, Çinli, İtalyan, Belçikalı ve İngiliz bulunmaktadır.

 Avrupa ülkeleri arasında en fazla İngilizce lisans ve yüksek lisans programları sunan üniversiteler Hollanda’da yer almaktadır. Üniversitelerde hemen hemen her bölümün İngilizcesi bulunmaktadır. Araştırma üniversitelerinde lisans programları 3 yıl ve yüksek lisans programları bir ya da iki yıl sürerken uygulamalı bilimler üniversitelerinde lisans 4 yıl, yüksek lisans bir veya iki yıl sürmektedir. Doktora programları ise sadece araştırma üniversitelerinde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bazı üniversitelere geçiş yapabileceğiniz 1 yıllık üniversite hazırlık eğitimleri olan International Foundation Year programları bulunmaktadır. Foundation programları Eylülde başlar 2 veya 3 dönem – 1 akademik yıl içerisinde tamamlanır. Foundation yılını başarıyla tamamlayan öğrenciler bazı Business Management ve Mühendislik bölümlerine geçiş yapabilirler.  Ayrıca uluslararası öğrenciler için özel olarak hazırlanmış yalnız Master ve bazı doktora programlarının bulunduğu Uluslararası Eğitim Enstitüleri bulunmaktadır. Öğrenciler 1 akademik yıl boyunca 60 krediyi tamamlamaları gerekmektedir. Hollanda üniversitelerinde not ölçeği 1 ile 10 arasındadır. En düşük geçme notu 6’dır ve bir akademik yıl 42 hafta sürer. Lisans ve yüksek lisans ücretleri bölümlere ve üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Lisans programları yıllık 6.000 – 15.000 Euro arasında değişirken yüksek lisans programları 8.000 – 20.000 Euro arasında değişiklik göstermektedir. 3 dönemlik International Foundation Year ücreti 17,400 Euro, 2 dönemlik Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Foundation’ı ise 11,330 Euro’dur.Başvurular genellikle Ekim ayında başlayıp 15 Ocak tarihinde sona ermektedir. Bazı bölümlere göre başvuru tarihlerideğişebilmektedir. Hemen hemen her üniversite ön başvurularını Studielink web sitesi üzerinden kabul etmektedir.

Başvuru koşulları, süreci ve diğer detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[email protected] veya 02125568188