Pazar Meydanı

Gece ve gündüz hareketli olan Pazar Meydanı, Wrocław’ın tam merkezindedir. Kentin tarihi merkezi, Wrocław ve ziyaretçileri için favori bir buluşma yeridir. Meydanın merkezinde olan 66 metrelik Gotik Belediye Binası aynı zamanda ülkenin en görkemli binasıdır. 2000 yılında Başkan Bogdana Zdrojewskiego anısına yapılmış Pazar Meydanı’nın batısında çeşme bulunmaktadır. Doğu cephesinde ortaçağ boyunduruğunun kopyası ve batı cephesinin önünde Aleksander Fredro Anıtı bulunmaktadır. Pazar Meydanı, kasabanın güzel evleri ile çevrilidir.

Boyunduruk, çeşme ve Fredro Anıtı , St. Elizabeth klisesi Wroclaw ve konuklarının buluştuğu Pazar Meydanı’ndaki en popüler yerlerdir. Ayrıca Pazar Meydanı’nın kuzeybatısında 1400’lü yıllardan beri hala varlığını sürdüren iki sunak evi olan Ja ve Małgosia (Hansel ile Gretel) evi bulunmaktadır.

Wroclaw’daki Pazar Meydanı, Noel fuarları, Yılbaşı kutlamaları, dini, akademik ve askeri kutlamaların yapıldığı yerdir. 2012 yılında, Avrupa futbol şampiyonaları vesilesiyle, Pazar Meydanı büyük bir ilgi alanı oldu ve maksimum 30.000 kişi ağırladı. Ayrıca 2013 yılında yılbaşı kutlamasında meydan da 200.000 kişi olduğu görüldü.

Hayvanat Bahçesi ve Afrykarium

Wrocław Hayvanat Bahçesi, Polonya’nın en büyük ve en eski hayvanat bahçelerinden biridir. ‘’Afrykarium‘’ Afrika ve Akvaryum kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Wrocław Afrykarium’un fikri Afrika’da seçilmiş ekosistemleri sunmaktır. Hayvanat bahçesi, ayı kulesi, fil ve maymun evi de dâhil olmak üzere tarihi tesislere ve Afrika’da çeşitli su yaşam alanlarına sahip eşsiz bir modern yapıya sahiptir. Afrykarium, daha önce Polonya’da hiç kullanılmamış en son teknolojilerle meydana gelmiştir.

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski bir adadır ve Wrocław’ın en eski bölgesidir  burada keşfedilen ilk yerleşimin kalıntıları 10. yüzyıldan kalmadır. En göze çarpan anıtlar: Vaftizci Aziz John Katedrali, Kutsal Haç. Bununla beraber Archdiocesan Müzesi’nde 100 yıldan fazla kullanılmayan kutsal ve sanatsal değere sahip anıtlar toplanmıştır. Bunların içinde Lehçe olarak yazılmış 13.-14. Yüzyıldan kalma ‘’Henryków Kitabı’’nı bulabilirsiniz.

Hala Stulecia

Centennial Hall, 20. yüzyıl mimarlık tarihinin en önemli simgelerinden biridir. Seçkin mimar Max Berg tarafından tasarlanmıştır ve 1913 yılında kurulmuştur. 2006 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine’de eklenmiştir. Centennial Salonu, Avrupa’nın en büyük multimedya çeşmelerinden birine sahip olan Pergola ile çevrilidir.

Hydropolis

Hydropolis, 1893 yılında dört bin metrekarelik bir alana sahip eski bir temiz su deposudur. Hydropolis, eğitim değerlerini modern bir sergi formu ile birleştiren eşsiz bir bilgi merkezidir. Avrupa’daki bu türden en büyük merkezlerden biridir. Suyun dâhil olduğu insan vücudunda gerçekleştirilen işlevlerden Dünya’daki iklimi şekillendiren okyanus akıntılarına kadar eşsiz bilgiler sunmaktadır.

Wroclaw Ulusal Müzesi

Ortaçağ sanatı, Rönesans ve Barok eserleri, Polonya ve Avrupa çağdaş sanatçılarının eserleri ve son derece ilginç sunumlar yer almaktadır.

Zajezdnia Tarih Merkezi

Modern tarihi sergiler, eğitim ve kültürel projeler için uygun bir mekândır. Depo salonunda sergi, savaş sonrası Wrocław’ın tüm tarihine adanmıştır. “Wrocław 1945-2016” sergisi, şehrin savaş sonrası kaderi ve Polonya ve Kresy’nin farklı bölgelerinden gelen misafirleriyle, şehrin sosyal, kültürel ve bilimsel dokusunu yansıtmaktadır. Senografik, interaktif ve multimedya sergisi binlerce fotoğraf, ses-video materyali ve özgün sergilerle zenginleştirilmiştir. Centrum Zajezdnia modern tarihi sergilerin, eğitim ve kültürel projelerin yeridir.

Dört Mezhep Bölgesi

Dört Tapınak Bölgesi, Wrocław’ın merkezinde, Pazar Meydanı’nın hemen yakınında yer almaktadır. Sadece 300 m uzaklıkta: Kutsal Bakire Meryem’in Doğuşu Ortodoks Katedrali, St. Kilisesi Padua Anthony – Roma Katolik tapınağı, Beyaz Leylek Sinagogu ve İlahi Protestan Kilisesi bulunmaktadır. Dinler arasındaki işbirliğini güçlendirmek için 1996 yılından beri faaliyet gösteren bir Karşılıklı Saygı Bölgesi Konseyi kurulmuştur. 2005 yılında tapınaklar kültürel bir yolla birbirine bağlanmış ve içinde bulundukları alan yerel kalkınma planına dâhil edilmiştir. Dört Tapınak Bölgesi birçok kültürel ve eğitici etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Wrocław Üniversitesi Matematik Kulesi

Kule, Wroclaw Üniversitesi binasının bir parçasıdır. Terası 42 metre yükseklikte olan kuleyi Słodowa Adası ve Eski Kent’ten de görebilirsiniz. 1728-1737’de yapılması planlanan üç kuleden sadece biri olarak Üniversitenin ana binasında inşa edilmiştir. Batı girişinden başlanan gezide, birinci katta sergiler, ikinci katta astronomi üzerine çalışmalar yer almaktadır.

Racławice Panorama

114 metre uzunluğunda ve 15 metre yüksekliğinde anıtsal resimdir. Nisan 1794’te Racławice’de Polonyalıların Ruslara karşı zaferle sonuçlanan savaşını sunmaktadır. Resim üzerindeki çalışmalar dokuz ay sürmüştür. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Panorama Racławicka Wrocław’a gitti. Uzun yıllar depoda kaldı. Öncelikle siyasi nedenlerle sergilenmedi – Polonyalıların Ruslara karşı zaferini gösteriyordu ve Halk Polonyası Sovyetler Birliği’nin etki yörüngesindeydi. 1985 yılından sonra sunulmaya başladı. Tur sırasında izleyiciler 16 dilde resmin, karakterlerin ve olayların tarihi hakkındaki yorumları dinleyebilirler. Görme Engeliler için sesli açıklama biçiminde bir açıklama mevcuttur.

Helezon

Çelik yapı Wroclaw’daki en karakteristik mimari nesnelerden biridir. 96m 30cm yüksekliğindedir ve 44 ton ağırlığındadır.

2012’de bir çift genç paraşütçünün Spire’ın tepesinden atlaması sonucu hasar aldı. 2016 yazında çelik yapı yenilenmeye başladı. Bu operasyon sırasında Spire’ı yere sabitleyen büyük cıvatalardan biri kırılınca kule Mart 2017’de yeniden inşa edilmeye başlandı. Kule Wrocław’ın en tanınmış sembollerinden ve fotoğraf çekiminin en yoğun olduğu alanlardan biridir.

 

Wrocław’da Toplu Taşıma

Wroclaw’da toplu taşıma otobüs,tren ve tramvay ile sağlanmaktadır. Şehirde 60’ın üzerinde otobüs hattı ve 20’den fazla tramvay hattı bulunmaktadır. Tramvaylar, otobüsler, banliyö trenleri ve hatta bir teleferik – Wroclaw’da toplu taşıma, yolcular için kapsamlı, verimli ve kullanışlı bir taşıma sistemidir. İlk otobüs ve tramvay seferleri  04.00, son sefer ise gece yarısından itibaren bitmektedir.

Şehir merkezinden uzak bölgelerine giden şehirlerarası otobüs seferleri: Leśnica, Pracze Odrzańskie, Psie Pole, Brochów bulunmaktadır.  Hızlı ve rahat bir ulaşım aracıdır. Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İtalya, Fransa ve Ukrayna’ya ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır.

Şehir sınırları içinde trenle seyahat etmek için tek yapmanız gereken toplu taşıma bileti satın almaktır. Toplu taşıma biletleri büfelerden, durakların yakınındaki bilet makinelerinden satın alınabilir. Ücreti nakit veya kart olarak ödeyebilirsiniz. Wrocław farklı tipte biletler sunmaktadır – tek seferlik ve sezonluk biletler. Wroclaw otobüs ve tramvay biletleri maliyeti 1,50 ile 23 PLN arasındadır. Bunları durakların yakınında bulunan otomatlardan satın alabilirsiniz.

26 yaşın altındaki öğrenciler (öğrenci olduklarını belgeleyen) yarı fiyatına bilet satın alabilirler.

Wrocław’ın ilgi çekici yerlerinden biri, Oder’deki bir teleferik olan Polinka’dır. Nehir üzerindeki yolculuk sadece üç dakika sürmektedir. Bu, Hydropolis’ten hayvanat bahçesine yürüyüş yolunda orijinal bir geçittir. Bilet, Oder’in her iki yanındaki istasyonlardan makineden satın alınabilir.

Scooter ve Araç Kiralama

Araba paylaşımı ve Scooter paylaşım sistemleri kullanıcıları birçok olanaktan yararlanmaktadır. Ücretli park bölgesinde park için ödeme yapmazlar, merkezde özel park yerleri vardır ve ayrıca otobüs şeritleri kullanabilirler. Scooter, şehirde dolaşmanın en iyi ve en ucuz yoludur. Bir araba veya Scooter kiralamak kolaydır ve kullanımı kolaydır. Araç veya Scooter paylaşım sistemlerini kullanmak için önce seçilen kiralama sistemine kaydolmalı veya uygulamayı indirmelisiniz.

Bisiklet

Wrocław bisikletçiler için bir cennettir. Her gün, 30.000’e kadar Wrocław sakini bisiklet kullanmaktadır. Her geçen yıl bisikletçilere yaşlı, genç, çocuklu ailelerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Wrocław’ın bisiklet haritasında geçmek için zorunlu bazı alanlar vardır. Oder nehri boyunca rotalar birçok bisikletçi parklarda en sevilen parkurdur.

Tren

Her gün gelen ve giden binlerce kişi Wrocław’daki Ana Tren İstasyonu’nu kullanmaktadır. Wrocław yakınlarındaki kasaba sakinlerinin ve turistlerin demiryolu ile seyahat etmeyi tercih etmesinin sebebi güvenilir, uygun fiyatlı ve rahat bir ulaşım aracı olmasıdır.

Wrocław Główny, Polonya’nın güney batısındaki birçok gezgin için en önemli demiryolu kavşağıdır.  Aşağı Silezya’nın başkentinden diğer Polonya metropollerine giden trenler: Varşova, Poznań, Katowice ve Kraków’dur.

Demiryolları, Almanya ve Çek Cumhuriyeti’nden Wroclaw’a gelen turistler ve günlük iş seyahati için popüler bir ulaşım aracıdır. Wrocław’daki Ana Tren İstasyonu’nda bulunan otoparklar ilk 30 dakika ücretsizdir.

Havaalanı Hakkında

Yılda milyonlarca yolcu modern Wrocław havaalanını kullanmaktadır. Wroclaw Havaalanı olan Nicolaus Copernicus, Polonya’nın en iyi havaalanlarından biridir. Her yıl kullanan yolcuların sayısı dinamik olarak artmaktadır.(2016’da 2,4 milyondan fazla olmuştur). Wroclaw’daki havaalanının uçakla seyahat etmeyi teşvik eden birçok özelliği bulunmaktadır. Konforlu, geniş bir havaalanı terminali, zor koşullarda kalkış ve inişlere izin veren modern bir havaalanı altyapısı sahiptir. Wrocław havaalanı şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır.