Şehir Vrastislavia veya Breslav adıyla da bilinmektedir. Onuncu yüzyılın ilk yarısında, Silezya (Silesia) bölgesi Çek devletinin egemenliğine girmiştir. Çek Prensi Vratislav’dan adını aldı. Onuncu yüzyılın son on yılında, Silezya kendisini Polonya devletinin sınırları içinde bulmuştur.

Polonya’nın güneybatısında, Oder Nehri üzerinde, Sudet’in eteğinde 12 ada ve 100’den fazla köprüden oluşan olağanüstü bir şehirdir. Nüfus: 2015 itibarıyla 612373 kişi, toplam alan: 293 km2 ‘dir.

Wrocław Polonya’nın 3. Büyük şehri ve bölgenin büyük sanayi, ticaret ve eğitim merkezidir.  Aynı zamanda, çeşitli tiyatrolar, büyük festivaller, yaygın gece hayatı ve 130.000’den fazla öğrenciden oluşan canlı bir kültürel merkezdir. Özellikle IT (Information Technology) ve BPO (Business Process Outsourcing) sektöründe birçok uluslararası şirket bulunmaktadır. Nokia, Credit Suisse, PWC, Capgemini, Google gibi küresel markaların merkezlerinin bulunduğu önemli bir iş merkezi olan Wrocław sokaklarında, Lehçe resmi dili olmasına rağmen Almanca ve Çekçe gibi yabancı dilleri daha sık duymanız şaşırtıcı değildir.

Wroclaw Havalimanı, bağlantı listesini ve hizmet konforunu sürekli olarak artırıyor, ayrıca demiryolu hattıyla Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Ukrayna şehirleriyle doğrudan bağlantılar sunuyor.

Uzun zamandır ‘buluşma yeri’ olarak anılan Lower Silesia’nın (Aşağı Silezya) başkenti Wroclaw İnsanların kökenlerine veya dini inanışlarına bakılmaksızın, tüm halkına karşı çok kültürlülüğü ve açık fikirliliği ortaya koymaktadır. Yabancılar Dairesi’ne göre, geçen yıl Aşağı Silezya’nın başkentinde yaklaşık 14.5 Bin yabancı insan vardır. Büyük çoğunluğu (% 59) AB dışından gelmektedir. Yakın olarak doğu komşu ülkelerinden Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya gelmekte olup, çok sayıda Güney Koreli, Alman, İspanyol, İtalyan, Fransız ve İngiliz vatandaşı da vardır.

Batı Avrupa ile karşılaştırdığınızda iyi bir yaşam için daha fazla paraya ihtiyacınız yoktur. Wrocław kariyer yapmak, eğitim almak, istihdam fırsatından yararlanmak için büyük bir fırsattır.

Pazar Meydanı, Hayvanat Bahçesi ve Afrykarium, Ostrów Tumski, Centennial Hall, Hydropolis gibi Wrocław ‘da ulaşım ve ziyaret edilmesi gereken yerlerle ilgili detaylı yazımız için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İklim

Wrocław tüm yıl boyunca ziyaret etmeye değer, Wrocław Polonya’nın en sıcak şehirlerinden biridir. İklimi yürüyüşlere, eğlencelere ve rahatlamaya elverişlidir. Burada okyanus etkilerinin baskın olduğu ılıman bir iklim vardır. Yılın her mevsimi gelmeye değer. İlkbaharda konserler, parklarda meydanlarda birçok açık hava etkinliği, yaz aylarında Wrocław festivali, mutfak festivali Pazar Meydanı’nda düzenlenmektedir. Her yıl dünya standartlarında George Michael, David Gilmour gibi sanatçılar Aşağı Silezya’nın başkenti Wrocław’da performans sergilemektedirler. Aynı zamanda sinema severlerin büyük festivallerinden biri olan ‘’Yeni Ufuklar Festivali’’nin zamanıdır. Sonbahar, film, müzik ve tiyatro festivallerinin zamanıdır. Sıcak iklimi sayesinde Ostrów Tumski, Pazar Meydanı ve Wroclaw’daki parklar çevresinde bir dizi olağanüstü eğlenceli etkinlikler düzenlenmektedir. Kışın, Pazar Meydanı’nda Noel Etkinlikleri Yeni Yıl partisi tüm cazibesini ve kalabalıkları kendine çekmektedir.

Yıllık yağış miktarı: 620 mm

Yıllık ortalama sıcaklık: 9,1 o C

Maksimum sıcaklık: 35,4 o C

Minimum sıcaklık: -21,7 o C

Ortalama rüzgar hızı: 3.1 m / s

 

Sağlık

Wrocław’da günün her saatinde eczane vardır. Nöbetçi eczaneler her bölgede bulunur ve haftanın 7 günü 24 saat hizmet verirler. Pazar ve tatil günlerinde 24 saat açık olan eczaneler de mevcuttur. Gece nöbetinde Wroclaw eczaneleri genellikle Türkiye’deki gibi bir pencereden satış yaparlar. Eczane kapısı kapalıysa, zili kullanarak görevli eczacıyı çağırabilirsiniz.

Acil durumlarda, yaralı kişilere ambulans ve hastane acil servislerinde ‘SOR’ denilen uzmanlar yardım eder. Polonya’da veya başka bir AB / EFTA Üye Devletinde sağlık sigortası kapsamında olmayan kişiler sağlık hizmetlerinden bir ücret karşılığında yararlanabilir. Çoğu hastanenin İngilizce konuşan personeli bulunmaktadır.

Konsolosluk

Wrocław’da dünyanın farklı bölgelerinden ülkeleri temsil eden 26 konsolosluk bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Fahri Konsolosu

Wojciech Kamiński
Plac Solny 2/3, 50-060 Wrocław
Tel. +48607 11 22 44
E-posta:  [email protected]

Ücretsiz Wi-fi

Ücretsiz Wi-fi kent genelinde en popüler alanları kapsar. Wroclaw’da internet, 130’dan fazla noktada kullanılabilir. Old Town, Hala Stulecia, Havaalanı, Ostrów Tumski, Reagan Roundabout, Słodowa Adası, Aquapark, Ana Tren İstasyonu, Wrocław Stadyumu veya Panorama Racławicka çevresinde bulunmaktadır. Şebekenin kapsama alanı hakkında bilgi veren 150’den fazla işaret şehir genelinde yerleştirilmiştir.

Kayıp Eşya Ofisi

Kişisel eşyalarınızı bir tramvay, otobüs veya halka açık bir yerde kaybettiğinizde ya da unuttuğunuzda kalan eşyalarınız Kayıp Eşya Bürosuna gider. Toplu taşıma araçlarında (otobüslerde ve tramvaylarda) bulunan nesneler kaybolduktan bir gün sonra MPK’nın Kayıp Eşya Bürosuna gönderilir. Ofis Çarşamba günleri 08.30/16.00, diğer iş günlerinde 8.00/14.00 arasında hizmet vermektedir. Telefon: 71 372 28 90. Halka açık bir yerde bırakılan eşyalar Kayıp ve Buluntu Belediye Ofisine gider. Pazartesiden cumaya 8.00 / 14.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Kayıp eşya arayan veya Kayıp Buluntu Ofisine rapor veren kişiler şunları belirtmelidir; hangi nesneyi kaybettin, tarif et, karakteristik özelliklerini ver, nesnenin ne zaman ve hangi araçta kaybolduğunu açıkla…

 

Acil Aramalar

Ambulans, polis, itfaiye, yaşam ve sağlık tehdidi gibi diğer acil konularda yardımcı olurlar. Wroclaw’da en çok ihtiyaç duyulan telefon hizmetlerinin ve ofislerinin listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Bu kurumların çoğuyla İngilizce de iletişim kurabilirsiniz.

Acil Durum Numarası: 112

Şehir Bekçisi: 986

Gaz Servisi: 992

Merkezi Isıtma Sistemi: 993

Ambulans: 994 Günde 24 saat açık, Ücretsiz Arama

Yemek

Polonya restoranlarında bahşiş vermek görevden çok alışkanlık gibidir. Müşteriler gelen fatura tutarının yüzde 10-15 oranında bahşiş (tip) bırakmaktadırlar. Aynı zamanda bahşiş kutularına bırakabilirsiniz. Alkol ve sigara 18 yaşın üzerindeki kişilere satılmaktadır. Yasalar, halka açık yerlerde sigara ve alkol içilmesini yasaklamaktadır; istasyonlar, havaalanları, ulaşım araçları, duraklar, hastaneler, ofisler, restoranlar ve barlar gibi. Özel olarak oluşturulmuş bölgelerde, restoran veya kafelerde, izole odalarda veya bahçelerde içilebilir.

Postane, Bankalar ve ATM’ler

Wrocław, yoğun bir ATM, banka şubesi ve postane ağı ile çevrilidir.

En popüler postanelerden biri Wrocław’ın merkezinde faaliyet göstermektedir. Postanede, sadece fatura ödemek ve mektup göndermekle kalmayıp, gazete, hediyelik eşya, rehber kitap, plan, harita ve Wrocław ve Lower Silesia ile ilgili diğer yayınları satın alabilirsiniz.

Wrocław’ın merkezindeki bir ATM’den para çekme veya para yatırma konusunda herhangi bir sorun yoktur. Sadece Pazar Meydanı ve yakın çevresinde birçok ATM bulunmaktadır. Diğer bölgelerde, nakit çekebileceğiniz bir ATM bulmakta sorun yoktur.

Aynı şey banka şubelerine erişim için de geçerlidir. Formalitelerin büyük bir kısmının zaten internet üzerinden çözülebilmesine rağmen, bankalar hala ofislerini ve hizmet noktalarını hazır tutmaktadır. Genellikle 09.00 / 17.00 arasında hizmet vermektedir.

ATM’ler çoğu banka şubesinde ve tüm alışveriş merkezlerinde bulunmaktadır. Birçok restoran ve bazı mağazalar, özellikle Wrocław’ın merkezinde, Euro cinsinden ödemeleri kabul etmektedir.

Sizlerde AktifEdu aracılığı ile Wroclaw’da eğitim almak isterseniz, bizlere ulaşınız.

 0212 556 81 88 ya da [email protected]