TU Darmstadt, 1877’deki kuruluşundan bu yana özel bir öncü ruhla karakterize edilmiştir. Bu inovasyon geleneğini sürekli olarak sürdürmek üniversitenin bir parçasıdır. TU Darmstadt, karakteristik profilini oluşturmak için çeşitli bilim alanlarını birleştirir. Odak noktası, seçkin beşeri bilimler ve sosyal bilimlerle yakın işbirliği içinde olan mühendislik ve doğa bilimleri üzerinedir.

TU Darmstadt, “Almanya’nın Silikon Vadisi” olan IT-Cluster Rhine-Main-Neckar’ı kurdu. Johannes Gutenberg Üniversitesi, Frankfurt Goethe Üniversitesi ve Darmstadt Üniversitesi, birlikte Ren-Main-Üniversitelerini (RMU) oluşturur. TU Darmstadt, önde gelen mühendislik okulları arasında öğrenci değişimine olanak tanıyan en önemli Alman teknik üniversiteleri ağı ve Avrupa için En İyi Endüstriyel Yöneticiler ağı olan TU9 üyesidir.

Alman Araştırma Vakfı’na göre TU Darmstadt, bilgisayar bilimi için Almanya’daki en iyi üniversitedir. TU Darmstadt, Alman Yapay Zeka Araştırma Merkezi ile birlikte Alman “Federal Hükümetin Yapay Zeka (AI) Stratejisi” nin ortağı olarak seçildi. TU Darmstadt, Avrupa’nın en büyük siber güvenlik araştırma enstitüsü olan ATHENE’yi işletmektedir.

TU Darmstadt mezunları arasında Nobel Ödülü sahipleri, girişimciler, yöneticiler, milyarderler ve politikacılar bulunmaktadır. TU Darmstadt, birkaç yıldır Alman ekonomisinde en üst düzey yöneticilere sahip üniversitelerden biri olmuştur. Mezunlar arasında Oliver Zipse, Peter Grünberg, Chaim Weizmann ve John Tu bulunmaktadır.

% 18 ile TU Darmstadt’taki uluslararası öğrenci yüzdesi, Alman üniversiteleri ortalamasından açıkça daha yüksektir. TU Darmstadt, dünya çapında 53 ülkede 300’den fazla üniversite ile öğrencilerin TU Darmstadt’a gelmelerini ve eğitimleri sırasında yurtdışına çıkmalarını sağlayan ortaklık anlaşmaları sürdürmektedir.

Üniversite, uluslararası (İngilizce) yüksek lisans programları ve çok çeşitli çift diploma programları sunmaktadır.
2019 QS Mezun İstihdam Sıralamasında TU Darmstadt, Almanya’da 3., Avrupa’da 22. ve dünyada 78. sırada yer aldı.
QS Dünya Üniversite Sıralaması 2020’ye göre, TU Darmstadt, Almanya’da en yüksek bilimsel etkiye sahip üniversitelerden biridir ve Almanya’daki teknik üniversiteler arasında liderdir. En yüksek bilimsel etkiye sahip Avrupa’nın en iyi 25 üniversitesi arasındadır.

Neden TU Darmstadt’da mühendislik eğitimi alınmalı?
1. 1882’de, elektrik mühendisliğinde bir fakülte kuran dünyadaki ilk üniversite oldu. 2004 yılında özerk üniversite ilan edilen ilk Alman üniversitesi oldu. TU Darmstadt, Almanya’da öncü bir rol üstlendi. Almanya’da bilgisayar bilimi, elektrik mühendisliği, yapay zeka, mekatronik, işletme bilişim, siyaset bilimi ve daha pek çok ders Darmstadt Üniversitesi tarafından bilimsel disiplinler olarak tanıtıldı.

2. Yapay Zeka, robotik, makine öğrenimi, bilgisayar alanlarında üniversite, Avrupa üniversiteleri arasında ikinci, Alman üniversiteleri arasında ise birinci sırada yer almaktadır.

3. TU Darmstadt, Avrupa İleri Mühendislik Eğitimi ve Araştırma Okulları Konferansı üyesidir.

4. Alman iş dergisi Wirtschaftswoche’nin üniversite sıralaması 2018’de TU Darmstadt, işletme bilişimi için en iyi üniversite olarak kabul ediliyor. Endüstri mühendisliğinde üniversite 3. sırayı alır. Makine mühendisliği ve elektrik mühendisliğinde TU Darmstadt, 4. sıradadır.

5. Üniversitelerin bilimsel başarılarını bilgisayar biliminin alanlarında değerlendirmeyi mümkün kılan bir sıralama olan CSRankings’e göre TU Darmstadt, kriptografi, IT güvenliği ve yazılım mühendisliği alanlarında Avrupa’nın önde gelen üniversitesidir.

6. 2017 mezunları için Stepstone maaş raporuna göre, TU Darmstadt mezunları, diğer Alman üniversitelerinden mezun olanlara kıyasla Almanya’daki mühendislik ve bilgi teknolojisi alanında en yüksek maaşı alıyor.

Fakülteler:
• Mühendislik Fakültesi
• Mimari Fakültesi
• İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi
• Bilgisayar Bilimi Fakültesi
• Elektrik Mühendisliği ve Bilgi Teknolojisi Fakültesi
• Doğa Bilimleri Fakültesi
• Biyoloji Fakültesi
• Kimya Fakültesi
• Malzemeler ve Yer Bilimleri Fakültesi
• Matematik Fakültesi
• Fizik Fakültesi
• Beşeri bilimler Fakültesi
• Tarih ve Sosyal Bilimler Fakültesi
• İnsan bilimleri Fakültesi
• Hukuk ve Ekonomi Fakültesi

Tüm bölümlere buradan ulaşabilirsiniz.

Sizlerde AktifEdu aracılığı ile Yurtdışında eğitim almak isterseniz, bizlere ulaşınız.
0212 556 81 88 ya da [email protected]