TestDaF adaylar Almanya’da üniversite veya kurumda çalışmaya yetkinlik gerektiren dil becerilerini sahip olup olmadığını belirleyen bir ileri düzey dil sınavıdır. Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesinde (CEFR) belirtilen altı seviyeli yeterlilik ölçeğinde B2 ile C1 seviyelerini kapsar.
Sınav sonucu, 3 seviyeden birine tasnif edilir.

TestDaF Seviye 5 (TDN 5)
TestDaF Seviye 4 (TDN 4)
TestDaF Seviye 3 (TDN 3)

TestDaF sınavının 4. seviyesindeki TestDaF sınavının dört bölümünün de başarıyla tamamlanmasının ardından verilen sertifika, Almanya’daki üniversitelerde ve yüksek öğretim kurumlarında hemen hemen her ders ve derece dersine kabul edilmek için gereken dil becerilerinin kanıtı olarak kabul edilmektedir. TestDaF dil sınavı, Almanca bilginizin bilimsel projeleri tamamlamak ve akademik mesleklere girmek için yeterli olduğuna dair uluslararası kabul görmüştür.

TestDaF sınavı sadece lisanslı test merkezlerinde yapılabilir. Şu anda sınavı sunan yaklaşık 450 test merkezi bulunmaktadır. TestDaF, yılda altı kez dünyanın dört bir yanındaki ve Almanya’daki test merkezinde düzenlenmektedir

Almanya’daki her üniversitenin kendi kabul politikası olduğundan, puanları TDN 4’ün altında olan adayları çalışma kurslarına kabul etmek bireysel üniversitelerin takdirindedir. Lütfen başvurunuzu yapmadan önce üniversite ve / veya seçtiğiniz konuda hangi TestDaF sonuçlarının gerekli olduğunu öğrenin.
Dil becerileriniz okuma, dinleme, yazma ve konuşma alanlarında ayrı ayrı değerlendirilir ve sonuçlarınız hesaplandıktan sonra 3, 4 veya 5’lik üç TestDaF seviyesinden (TDN) size verilir.

TestDaF sınavına her yıl altı sabit tarihte dünya çapında girebilirsiniz. Yeterli Almanca bilgisine sahip olduğunuzda TestDaF sınavına girmek için kayıt olabilirsiniz. Sınava girmek için uzman bilgisi gerekmez. TestDaF sınavına girmeden önce, içeriğine aşina olmanızı öneririz. Bu kurslar, sınavın biçimini ve nasıl çalıştığını tanımanızı sağlar.

Sınav İçeriği
TestDaF sınav merkezi olarak oluşturulan, standardize edilmiştir ve merkezi değerlendirilen sınav dört bölümden oluşur. Dil becerileriniz okuma, dinleme, yazma ve konuşma alanlarında ayrı ayrı değerlendirilir ve sonuçlarınız hesaplandıktan sonra 3, 4 veya 5’lik üç TestDaF seviyesinden (TDN) birine dahil olursunuz.
Okuduğunu Anlama
-Bir üniversite broşüründen bir bölüm, yaklaşan etkinliklere genel bakış veya günlük üniversite hayatı hakkında bazı kısa metinleri okumanız ve hangi metnin hangi görevle ilişkili olduğuna karar vermeniz istenecektir.
– Bilimsel veya sosyo-politik bir konuda bir gazetecilik metni (yaklaşık 450-550 kelime) okumanız ve bu metinde çoktan seçmeli soruları yanıtlamanız istenecektir.
– Bir uzmandan veya üniversite yayınından akademik dili (yaklaşık 550-650 kelime) kullanarak yazılmış bir metni ele almanız ve çeşitli ifadelerin doğru veya yanlış olup olmadığına veya metnin bu ifadeler hakkında herhangi bir bilgi vermediğine karar vermeniz istenecektir.
Süre: 60 Dakika
Dinlediğini Anlama
– Günlük üniversite hayatı hakkında, örneğin iki öğrenci arasındaki bir konuşma gibi kısa bir diyalog dinlemeniz ve aynı anda sorulan sorular hakkında notlar almanız istenecektir.
– Kursla ilgili veya genel akademik bir konuyla ilgili bir röportaj veya tartışma izlemeniz ve aynı zamanda ses kaydı hakkındaki ifadelerin doğru mu yanlış mı olduğuna karar vermeniz gerekecektir.
– Bir uzmanla bir sunum veya röportaj dinlemeniz ve merkezi fikirlerine odaklanan sorulara kısa cevaplar vermeniz istenecektir.

Süre: Yaklaşık 40 Dakika
Yazılı Anlatım
-Size bir konu verilecek ve size rehberlik eden sorular ve istatistiksel veriler yardımıyla mantıklı ve yapılandırılmış bir metin hazırlamanız istenecektir. Bu konuda bir tavır almanız ve bakış açınızı gerekçelendirmeniz istenecektir.
Süre: 60 Dakika
Sözlü Anlatım
– Bir Alman üniversitesinde karşılaşabileceğiniz farklı durumlarda sizi bekleyen yedi görevle karşı karşıya kalacaksınız. Bilgi edinmeniz, görüntüleri ve diyagramları tanımlamanız ve içeriklerini özetlemeniz istenecektir. Fikrinizi ifade etmeniz ve gerekçelendirmeniz, bir tutum almanız, tavsiye vermeniz, alternatifleri tartmanız ve hipotezler önermeniz beklenecektir.
Süre: Yaklaşık 35 dakika
TestDaF sınavına katılmak isteyenler;
İyi ve ilerlemiş seviyede Almanca bilgisine sahip olanlar ve bu seviyelerini farklı biçimde test etmek isteyenler,
Almanya’da yüksek öğrenim görmek isteyenler,
Ülkelerinde Almanca bilgisini belgelemek isteyen Üniversite öğrencileri,
Almanya’da bir yüksek okulda akademik çalışma yapmayı düşünen ve dil düzeylerini test etmek isteyen bilim çalışanları,

Eğer ki yabancı dil eğitiminizin en başındaysanız TestDaF sınavı başvurusu için biraz daha sabretmeli ve Almancanızı geliştirmelisiniz,
TestDaF’a hazır olup olmadığınızı sınamak etmek istiyorsanız TestDaF Enstitüsü’nün Web sitesindeki Seviye Belirleme Sınavını yapabilirsiniz.
TestDaF belgelerinin geçerlilik süresi sınırsızdır.
Aldığınız sınav sonucundan memnun değilseniz ve puanınızı yükseltmek istiyorsanız sınav hazırlık kursları hakkında bizimle [email protected] veya +90 212 556 81 88 ile iletişime geçebilirsiniz.