YAŞAM TARZI AVANTAJLARI
Muhteşem Rocky Dağları’na arabayla bir saatlik mesafede olduğunuzu düşünün. Calgary ayrıca, batı eyaletlerinde ve illerinde üçüncü en yoğun sınır geçişi olan Coutts / Sweetgrass Amerika Birleşik Devletleri sınır kapısından üç saatlik mesafededir.
Bugünkü toplu taşıma filosu 307 toplu taşıma otobüsü ve 160 hafif raylı araçtan oluşuyor. Calgary’nin toplu taşıma hizmeti, Calgary’nin büyüme ve gelişmesinin birçok yönünden sorumludur.
Calgary’nin konumu ve son derece entegre taşımacılık ve lojistik sistemi, malların Calgary’den Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın geri kalanına verimli bir şekilde dağıtılmasıyla uluslararası beğeni topladı. Calgary, kara, demiryolu ve hava yoluyla dünyanın en büyük sanayi ve tüketici pazarı olan Amerika Birleşik Devletleri’ne hazır erişim sağlar. Calgary ayrıca Asya’daki hızla büyüyen pazarlara hava yoluyla ve Vancouver Limanı üzerinden erişim sağlar ve birçok Avrupa şirketi tarafından Kuzey Amerika’ya açılan bir kapı olarak kabul edilir.

Alberta eyaletinin tüm güney yarısı için büyük kentsel merkezdir ve etrafı bozulmamış, kaynak açısından zengin bir doğal çevreye sahip derin bir güzellik alanı ile çevrilidir. 2019 yılında, Calgary Ekonomist İstihbarat Birimi tarafından Kuzey Amerika’nın dünyanın en yaşanabilir 5. şehri oldu. Nüfus yoğunluğu düşük, yaşam kalitesi yüksek ve konut sayısı fazladır.

HAVA
Calgary dağlık bir şehirdir ve doğrudan rakımla ilgili olan iklimi kurudur. Sıcaklıklar, özellikle Kanada’nın çoğuna kıyasla ılımandır ve soğuk olduğunda bile genellikle güneşli olur. Aslında, güneş her yıl ortalama 2.300 saat tepededir ve Calgary’yi ülkenin en güneşli ana şehri yapıyor. Ancak Calgary hava durumu kesinlikle tahmin edilemez.

YAŞAM MALİYETİ
Calgary’de yaşamanın makul maliyeti bazı insanlar için hoş bir sürpriz olarak geliyor. Calgary’de yaşamak, birçok büyük Kuzey Amerika şehrinde yaşamaktan daha uygun.
Başka bir bonus – Alberta, Kanada’da satış vergisi olmayan tek eyalettir.
Şehir otobüs ve trenlerden oluşan oldukça güvenilir bir toplu taşıma ağına sahip olduğundan, yabancılar Calgary’de dolaşmayı oldukça basit bulacaklar. Calgary sakinlerinin çoğu, hafta boyunca işe gidip gelmek için toplu taşıma araçlarını kullanırken, birçoğu kendi araçlarına sahip olmanın da faydalı olduğunu düşünüyor.

Calgary şehrinde toplu taşıma
Calgary’de toplu taşıma hızlı ve etkilidir. Şehir, otobüs ve trenlerden oluşan kapsamlı bir toplu taşıma sistemine sahiptir.

Tüm tren hatlarını ve otobüs güzergahlarını kapsayan entegre bir biletleme sistemi vardır. Tek biletler herhangi bir rotada 90 dakika seyahat etmenizi sağlar. Bununla birlikte, toplu taşıma araçlarını düzenli olarak kullanmayı planlayan yabancılar için en iyi seçenek aylık bir karttır. Bu seçeneklerin her ikisi de herhangi bir CTrain istasyonunda, çoğu Calgary ve çevrimiçi mağazadan satın alınabilir.

CTrain
Calgary’nin hafif raylı taşıma sistemi olarak bilinir. CTrain ağı, diğer şehirlerde bulabileceği kadar geniş değildir ve çoğu durumda yolcular, bir yolculuğu tamamlamak için otobüsten yararlanmak zorunda kalabilirler.

Trenler her gün sabah saat 4’ten gece 1’e kadar sık sefer yapıyor. Belirli tatillerde ve festival günlerinde 24 saat uzatılmış bir hizmet olacaktır.

Otobüsler
Calgary’nin kapsamlı otobüs ağı 100’den fazla farklı rotadan oluşuyor. Calgary’deki otobüsler, insanların CTrain ağı tarafından yeterince kapsanmayan yerlere ulaşmalarına izin veriyor. Tüm otobüs güzergahları numaralandırılmıştır ve genellikle çeşitli banliyöleri Calgary şehir merkezine veya CTrain istasyonlarına bağlamak için tasarlanmıştır.

Calgary Bisiklet
Calgary caddede bisiklet yolları için iyi bir ağa sahiptir.

Calgary’de Yürüyüş
Kışın, çoğu insan bir dizi kapalı yürüyüş yolundan oluşan Plus 15 sistemini kullanarak şehir etrafında dolaşıyor.

Calgary gözde mekanları
Calgary’de görülecek ve yapılacak en popüler şeylerden bazıları şunlardır:

Heritage Parkı Tarihi Köyü
Heritage Parkı, 19. ve 20. yüzyıllarda Alberta’da yaşamın nasıl olduğunu göstermeye çalışan 150’den fazla sergiden oluşan bir ‘yaşayan tarih köyü’. 127 dönümlük park alanı üzerinde yer alan ve Calgary şehir merkezine sadece 15 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Önemli özellikler arasında buharlı tren gezileri ve etkileyici bir vintage otomobil koleksiyonu bulunmaktadır.

Fort Calgary Tarihi Parkı
Calgary’nin tarihinin hikayesini anlatıyor. Sahada bulunan yeniden inşa edilmiş 1875 kalesi, Calgary’liler tarafından kentlerinin doğum yeri olarak kabul edilir.

Kanada Olimpiyat Parkı
1988 Kış Olimpiyat Oyunları sırasında Kanada Olimpiyat Parkı önemli bir yerdi ve şimdi her kış kayak ve snowboard programlarına ev sahipliği yapıyor. Spor tesisi ayrıca çok sayıda sergiye ve ziyaretçi deneyimlerine sahiptir ve Kanada tarihi boyunca spor olayları içeren küçük bir sinema salonuna sahiptir.

Glenbow Müzesi
Şehrin kalbinde yer alan Glenbow, üç kata yayılmış sergi alanı bol olan Kanada’nın en büyük müzesidir. Kanada’nın sınır tarihinin renkli hikayesini sergileyen 20 galeriyi dolduran bir milyondan fazla esere ev sahipliği yapıyor.

Calgary Hayvanat Bahçesi
Kanada’nın ikinci en büyük hayvanat bahçesi, dünyanın dört bir yanından binden fazla hayvanın yanı sıra doğal yaşam alanlarına yerleştirilen çok çeşitli balık ve böceklere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, sergilenen gerçek boyutlu animatronik dinozorların yer aldığı bir tarih öncesi parka sahiptir.

Calgary Kulesi
Şehrin en çok tanınan yapısı olan Calgary Kulesi, biraz perspektif arayan yabancılar için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Bir restoranın yanı sıra aşağıdaki şehrin muhteşem manzarasını sunan cam zeminli bir gözlem alanı bulunmaktadır.

Calgary, okul öncesi eğitimden şehrin orta öğretim sonrası kurumlarına kadar olağanüstü eğitim seçenekleri sunan dinamik bir öğrenme merkezidir. Calgary’nin öğrenme ortamı, öğrencilerini ön plana çıkan zorluklara hazırlamak için çeşitli dünya standartlarında programları tercih eder. Calgary, dünya standartlarında çeşitli programlar sunan yedi büyük üniversite ve koleje sahiptir.