SURREY UNIVERSITY

Surrey Üniversitesi 9 Eylül 1966`da Kraliyet Tüzükler’ i doğrultusunda kurulmuştur. Fakat esas kökleri Londra`nın yoksul sakinlerini eğitime kazandırmak 19. Yüzyılın sonralarına doğru temelleri atılmıştır. Üniversitenin öncüsü olan Battersea Polytechnic Institute adıyla 1891`de kuruldu ve o günden bugüne ağırlıklı olarak teknoloji ve bilimsel araştırmalara yoğunlaşmıştır.

Akademik itibarı, 1956’da “ileri teknoloji koleji” olarak adlandırılan ilk kurumlardan biri haline gelmiş ve  1957`de Battersea Teknoloji Koleji olarak yeniden adlandırılmıştır. 1960 yılında yeniliklerle birlikte şimdiki kampüsü olan Guildford’ a taşınmıştır.

Okul bu noktadaki araştırmalarını şu an kampüs içerisinde yer alan TeknoPark merkeziyle birlikte 2500 personel ve 100 den fazla şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zaman da kurum üniversite içerisinde yer alan fakültelerle ortak çalışma gerçekleştirmektedir. Şu anda Manor Park içerisinde devasa bir teknoloji merkezle her gün yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Surrey International Institute-DUFE (SII-DUFE) 2006 yılında Surrey Üniversitesi ve Dalian, Çin`deki Dongbei Finans ve Ekonomi Üniversitesi arasında ortak bir akademik ortaklık kurumu olarak kuruldu.

Üniversitede öğrenim gören öğrenci kapasitesinin %25 lik kısmını uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Üniversite uluslararası öğrenci kabul koşulu olarak en başta A Level, International Baccaleurate gibi özel programlardan mezun olma şartı aramaktadır. Bu şartı yerine getiremeyen öğrenciler içinse “International Study Center” içerisinde “International Foundation Year”, “International Year One” gibi özel programlar uygulamaktadır.

Direk kabul alma kriterlerini yerine getiremeyen öğrenciler için İngiliz eğitim sistemine adaptasyon, akademik İngilizce eğitimi ve bölümle alakalı derslerle zenginleştirilmiş bu programlar öğrencilerin hem daha rahat kabul alma hem de eğitim hayatına adım adım geçiş sağlaması için büyük kolaylıktır.

Üniversitede eğitim alabileceğiniz bölümler;

Faculty of Arts and Social SciencesDepartment of Music and Media 

Department of Politics

Department of Sociology

Guildford School of Acting

School of Economics

School of Hospitality and Tourism Management

School of Law

School of Literature and Languages

Surrey Business School

Faculty of Engineering and Physical SciencesCentre for Environment and Sustainability 

Department of Chemical and Process Engineering

Department of Chemistry

Department of Civil and Environmental Engineering

Department of Computer Science

Department of Electrical and Electronic Engineering

Department of Mathematics

Department of Mechanical Engineering Sciences

Department of Physics

Faculty of Health and Medical SciencesSchool of Biosciences and Medicine 

School of Health Sciences

School of Psychology

School of Veterinary Medicine

Department of Higher Education

Department of Technology Enhanced Learning