Avustralya’da ulaşıma büyük önem verilmiş olup ve bunun sonucunda şehir içi ulaşım oldukça gelişmiştir. Özellikle Sydney şehrinde,  şehir sakinlerinin rahat bir biçimde yaşaması ve istedikleri yerlere kolaylıkla ulaşabilmeleri adına birçok farklı araç aktif olarak hizmet vermektedir.

Etkili bir ulaşım seçenekleri ağı, Sidney ve NSW bölgesel cazibe merkezlerine seyahatleri ekonomik ve keyifli hale getirir. Sydney’in Transport for NSW tarafından sağlanan toplu taşıma sistemi; tren, otobüs, feribot ve hafif trenlerden oluşuyor. Seyahatinizi planlamak için transportnsw.info adresindeki seyahat planlayıcısını kullanın.

 

Sydney Toplu Taşıma

Opal Kart Bilgileri

Opal kartı, Sydney’deki toplu taşıma araçlarıyla seyahatiniz için ödeme yapmanın kolay ve rahat bir yoludur. Trenler, feribotlar, otobüsler ve hafif trenler de dahil olmak üzere tüm toplu taşıma araçlarında kullanılabilir. Opal ağında günlük ve haftalık limitler vardır, bu da Opal ağında istediğiniz kadar seyahat edebileceğiniz ve asla maksimum ücretten daha fazlasını ödeyemeyeceğiniz anlamına gelir. Sydney havaalanı istasyonuna erişim ücreti seyahat limitine dahil değildir. Daha fazla bilgi için opal.com.au sitesini ziyaret edin

 

Ayrıca Opal American Express, Mastercard veya Visa özellikli kredi veya banka kartlarıyla veya bağlı bir cihazla ödeme yapabilirsiniz. Temassız ödemeler, Opal ağındaki tüm toplu taşıma araçlarında mevcuttur ve bir Yetişkin Opal kartıyla aynı seyahat avantajlarından faydalanırsınız.

 

 

Sidney otobüsü

Otobüsler, demiryolu veya deniz ulaşımı olmayanlar da dahil olmak üzere şehrin tüm bölgelerini birbirine bağlayan Sidney toplu taşıma sisteminin önemli bir parçasıdır. Gece yarısı ile sabah 4 arasında çoğu tren güzergahının yerini alan NightRide hizmetleri de vardır.

 

Bölgesel otobüs hizmetleri

Özel otobüs firmaları, Merkez İstasyonun dışında Eddy Avenue’dan sahil ve Mavi Dağlar boyunca günlük hizmetler vermektedir.

 

Sydney Demiryolu

Sidney’in yerel ve bölgesel tren ve otobüs terminali, Chinatown yakınındaki Demiryolu Meydanı Merkez İstasyonu’dur. Trenler kuzeyden MİA’ya ve liman boyunca Sidney’in kuzeyine ve ötesine, ayrıca Sidney havaalanı da dahil olmak üzere Bondi Junction ve Güney geçmişinin doğusuna doğru ilerliyor. Sydney tren haritaları ve tarifeleri Transport NSW’de bulunabilir.

 

NSW uzun mesafe ve ulusal trenler

Trenler Merkez İstasyondan Güney Sahili, Mavi Dağlar, Güney Yaylaları, Merkez Sahil, Kuzey Sahili, NSW Ülkesi ve NSW Outback dahil olmak üzere birçok NSW varış noktasına hareket etmektedir. Uzun mesafelere seyahat etmek bölgesel tren ve otobüs hizmetlerinde kolay ve ekonomiktir.

Sydney Tramvay

Inner West demiryolu tren ağı, Batı Sidney’deki Merkez İstasyon ile Dulwich Tepesi arasında iki yönde çalışır. CBD ve Güney Hafif Raylı, Circular Quay’i Randwick’e (zaten çalışıyor) bağlayan Randwick L2 Hattını ve Moore Park ve Nine Ways’deki Kingsford arasındaki Kingsford L3 Hattını içeren yeni bir hafif raylı sistem ağıdır. Daha fazla bilgi ve Sydney Hafif Raylı haritası için Transport NSW’yi ziyaret edin.

 

Sidney Feribotları

Feribotlar limanı geçmek için hızlı ve kolay bir yol sunmanın yanı sıra şehrin muhteşem bir manzarasını sunar. Circular Quay’den Manly Hızlı Feribotu veya F1’i Manly, Taronga Hayvanat Bahçesi için F2 ve Watsons Bay ve Rose Bay için F4’ü kullanabilirsiniz.

 

Nehir Feribotu

Feribot Parramatta Nehri’nden Circular Quay’den Parramatta’ya akar, Cockatoo Adası, Cabarita ve Sidney Olimpiyat Parkı dahil olmak üzere yol boyunca duraklar. Duraklara bağlı olarak tam yolculuk yaklaşık 90 dakika sürer.

 

Bisiklet

Bir bisiklet Sydney’de dolaşmak için harika bir yoldur. Bisikletçiler bisiklet yolları kullanır ve Sydney’in çok şeritli yollarının çoğunda izin verilir. Sidney bisiklet haritaları, rotalar ve daha fazla bilgi edinin.