Polonya zengin bir tarihe, canlı bir kültüre ve misafirperver insanlara sahip büyük bir ülkedir. Son zamanlardaki uluslararasılaşma çabaları sayesinde Polonya, yurt dışından giderek daha fazla öğrenciyi cezbetmektedir. Ülke, pahalı olmayan eğitim ücretleri ve son derece uygun bir yaşam maliyeti ile dünya standartlarında eğitim sunmaktadır.

Orta Avrupa’da yer alan Polonya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Ukrayna, Belarus, Litvanya ve Rusya’ya sınır komşusudur. Polonya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Varşova, birçok üniversitenin çok çeşitli kurslar sunduğu modern ve heyecan verici bir merkezdir. Diğer büyük üniversite şehirleri Krakow, Poznan, Lodz ve Wroclaw’dır.

Polonya, kaliteli eğitim almak, bilgilerini / becerilerini geliştirmek ve uluslararası deneyimi deneyimlemek isteyen gençler için yaşam boyu fırsatlar sunan modern ve dinamik bir ülkedir. Bu, kozmopolit bir tutumu ve zengin tarihi mirası bir araya getiren Doğu ve Batı, Kuzey ve Güney arasında bir bağlantı merkezidir. Polonya, Schengen bölgesinin bir parçasıdır, bu nedenle Polonya vizesine sahip olduktan sonra tüm Avrupa’ya seyahat edebilirsiniz. 1,5 milyondan fazla öğrencisi ile Avrupa’daki en üniversite kayıt oranlarından birine sahiptir.

Polonya’da öğrenimin yaklaşık 800 yıl öncesine dayanan bir geçmişi vardır. İngilizce eğitim programları sunan 400’den fazla kuruma ev sahipliği yapmaktadır. Krakow’daki Jagiellonian Üniversitesi, 1364 yılında kurulan Polonya’nın en eski üniversitesidir. Üniversitenin en bilinen iki Nobel ödül sahibi öğrencileri Astronom NicolausCopernicus ve Papa II. John Paul’dur. Polonya’nın en büyük üniversitesi Varşova Üniversitesi’dir. 1816 yılında kurulan üniversitenin, İsrail Başbakanı David Ben-Gurion ve ünlü besteci Frédéric Chopin dâhil olmak üzere etkileyici bir mezun listesine sahiptir.

Polonya’nın yükseköğretim sistemi de uzmanlaşmış teknik kurumlarıyla tanınır. Her yıl on binlerce uzman ile mühendislik veya bilgisayar bilimi gibi konularda eğitim vermektedirler. Varşova Teknoloji Üniversitesi ve AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, uluslararası sıralamada olağanüstü bir konuma sahiptir.

Tıpta bir derece arıyorsanız, Polonya’daki tıp okulları dünya standartlarında eğitimleriyle bilinirler. En iyi dereceler arasında Silezya Tıp Üniversitesi ve Varşova Tıp Üniversitesi bulunmaktadır.

Polonya üniversiteleri en kaliteli yükseköğretim standartlarına sahiptir, tüm kalite kriterlerini karşılamaktadır ve giderek uluslararası hale gelmektedir. Üniversiteler Polonya’nın başarı hikâyesinde güç olarak sürekli ilerliyor ve gelişiyorlar. Mükemmel, açık fikirli öğretmenler, öğrenci merkezli personel, modern tesisler ve yabancı dillerde öğretilen çeşitli kurslar Polonya üniversitelerini uluslararası öğrenciler için çok çekici kılmaktadır. Tüm bunlar kişisel gelişiminizi ve profesyonel kariyerinizi desteklemeye yardımcı olmaktadırlar.

Polonya’da 174 ülkeden 78.259 uluslararası öğrenci, 2018/2019 akademik yılında bir yıl öncekinden % 7,5 artış göstermektedir. Şu anda, yabancı öğrenciler ülkedeki toplam öğrenci sayısının% 6.37’sini temsil etmektedir (on bir yıl önce, 2017/2018 -% 5.63 akademik yılında bu oran sadece% 0.71’dir). Artış eğilimi 2005 yılından beri devam etmektedir. Polonya Akademik Okul Rektörleri (CRASP) ve Perspektywy Eğitim Vakfı Konferansı uzun vadeli “Polonya’da Eğitim” programını başlatmıştır.

Ukrayna ve Belarus’tan gelen öğrenciler Polonya üniversitelerinde baskın gruptur. 2018/2019 akademik yılında, 39.203 Ukraynalı ve 7314Belaruslu Polonya’da eğitim almışlardır. Bu, ülkelerdeki öğrenci sayısındaki bir başka artış sebebibenzer bir kültür, yakınlığı ve Polonya’nın AB üyeliğinden kaynaklanmaktadır. Ancak geniş seçenekler, çok çeşitli kurslar ve programlar ile yüksek düzeydeki öğretim görevlileri onlar için en önemlisidir.

Yüksek kaliteli eğitim, Polonya’da okumaya karar veren diğer uluslar için de önemli bir kriterdir. Hindistan’dan gelen öğrenciler Polonya’da eğitim gören yabancılar listesinde üçüncü sırada (3571) ve İspanya’dan gelen öğrenciler dördüncü sırada (2131) yer almaktadır. Yıldan yıla artarak Türkiye (1928), Çek Cumhuriyeti (1655) ve Almanya’dan (1315) gelen daha fazla öğrenci vardır. Bu ülkelerden gelen öğrenci sayısı giderek artmaktadır. 2018/19 akademik yılında, ağırlıklı olarak tıpla ilgili alanlarda çalışan Norveçli (1494), İsveçliler (1069) ve Amerikalılar (753) bu çalışma alanlarını büyük ölçüde tercih etmektedir.

Asyalı öğrencilerde giderek Polonya’da eğitim almakla ilgileniyorlar. Çin’den (1259) ve Tayvan’dan (917) daha fazla insan okumak için Polonya’ya geliyor ve sayıları her yıl giderek artıyor.

Polonya’da eğitim sadece akademik olarak değil, aynı zamanda orada mevcut olan yüksek yaşam kalitesi nedeniyle de çekicidir. Ülke ekonomisi son 20 yılda önemli ölçüde büyümüştür. Modern, temiz ve güvenlidir ve başka yerlerde mevcut olan tüm sosyal ve kültürel fırsatları sunar.

Polonya’da birçok lisans programı 3 yıl sürmektedir, hazırlık eğitimi alırsanız 4 yıl da mezun olabilirsiniz. Türkiye ile karşılaştırıldığında 1 yıl erken mezun olabilirsiniz. Polonya’daki devlet üniversitelerinde yılda ortalama 2.000 avro öğrenim görebilirken, yüksek dereceler ve mesleki programlar için ücretler yılda ortalama 3.000 avro olabilir.

Polonya üniversitelerinden mezun olduğunuzda, AB Üniversitesi diploması vermektedir. Bu sayede mesleğinizi ülkenizde ya da AB ülkelerinde rahatlıkla yapabilirsiniz.

*** Veriler yıldan yıla değişmektedir.

Sizlerde AktifEdu aracılığı ile eğitim almak isterseniz, bizlere ulaşınız.

 0212 556 81 88 ya da [email protected]