Polonya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi kıyısında bir kıyı şeridi olan Orta Avrupa ülkesidir. Resmi dili Lehçe’dir. En büyük şehri ve başkenti Varşova’dır. Polonya  Almanya ile sınır, batıda Çek Cumhuriyeti, güney batısında Slovakya, güneyinde Ukrayna, güney doğuda Beyaz Rusya, doğu da Litvanya ve Rusya, kuzey doğu da ise Danimarka ve İsveç ile deniz sınırlarını paylaşmaktadır.

Polonya 38,5 milyon üzerindeki nüfusu ile Avrupa’da yedinci en büyük nüfusa ve Avrupa Birliği’nde altıncı en büyük nüfusuna sahiptir. Telefon kodu : + 48; İnternet alanı: .pl’ dir. Polonya’da voltaj 230V, 50 Hz’dir. Fiş, standart Avrupa çift fişidir.

Polonya para birimi 1 zloti (PLN) = 100 groszy. Polonya 1 Mayıs 2004’ten beri AB’ye tam üye olmasına rağmen Euro kullanmamaktadırlar. Polonya Zlotisi (PLN)ülkenin tek para birimi olmasına rağmen günümüzde birkaç mağaza Euro para birimini kabul etmektedir. Hamburger gibi çok küçük alışverişlerde bile kredi kartları çok yaygın kullanılmaktadır.

Polonya, deniz ve kıta unsurları ile ılıman bir iklime sahiptir. Nispeten soğuk kış ayları Aralık’tan Mart’a, sıcak yaz ayları Haziran’dan Ağustos’a kadar uzanır. Ocak ayı sıcaklık ortalaması -1 ° C ila -5 ° C’dir. Temmuz ve Ağustos ortalama sıcaklıkları 16,5 ° C ila 19 ° C arasında değişse de, bazı günler sıcaklık 35 ° C’ye bile ulaşabilir. Yaz oldukça sıcak veya yağmurlu olduğunda şaşırmayın. Kışları genellikle soğuk, sıcaklık sıfırın altında ve karlıdır. Daha sıcak bir iklimden geliyorsanız, yeterli giysiye sahip olduğunuzdan emin olun.

Polonya, Mart ayının son Pazar günü ile Ekim ayının son Pazar günü arasında yaz saati uygulaması dışında Orta Avrupa saat dilimine (GMT + 1 saat / UTC + 1 saat) aittir.

Polonya şehirlerinin çoğunda gelişmiş toplu taşıma ağları vardır. Şehre bağlı olarak otobüs, tramvay, tren ve yeraltı trenlerini içerir. Toplu taşıma araçlarının masraflarından kaçınmak zor olduğundan uzun vadeli bir bilet satın almak genellikle iyi bir fikirdir. Bazı şehirlerde kısa bir süre için bisiklet kiralama sistemleri vardır.

Polonya başlıca şehirleri; Varşova, Krakov, Wroclaw, Gdansk, Katowice, Poznan, Lodz’dur. Avrupa Birliği dışından Polonya’da okumak isteyen öğrenciler için Avrupa’yı keşfetmek büyüleyici bir maceranın başlangıcı olabilir. Polonya’da okumak, Polonya’nın aktif bir üye ülke olduğu Avrupa Birliği’ne davet edildiğiniz anlamına gelir. Çeşitli, ilginç kültürler, güçlü ve yenilikçi ekonomilerle ilişkili fırsatlar sunmak ile kalmaz aynı zamanda samimi bir ortamda başarılı yüksek öğrenim çalışmaları için en iyi koşulları sağlayan Avrupa Birliği’ni keşfetmenizi sağlar. Uluslararası alanda kabul görmüş yüksek kalite diplomaları ve son derece kayda değer altyapısı ile dünyadaki neredeyse hiçbir bölge de kariyerinize bu kadar fırsat sunulmamaktadır.

Önemli üniversiteler arasında 1818’de Varşova Üniversitesi, Krakow’daki Jagiellonian Üniversitesi (1364), Poznań’daki Adam Mickiewicz Üniversitesi (1919) ve Lublin Katolik Üniversitesi (1918) köklü üniversitelerdendir. En yüksek akademik kurum, çok sayıda araştırma enstitüsü bulunan ve yurtdışında Lehçe öğrenmeyi temsil eden Polonya Bilimler Akademisi’dir.

Polonya’da çok çeşitli etkinlikler mevcuttur. Ne isterseniz, muhtemelen burada bulacaksınız! Aktif olmak isteyenler, iyi donanımlı spor tesislerinden birini kullanabilir veya bisiklet, yürüyüş, ata binme, yelken, kano, balon veya istedikleri başka bir yolla Polonya kırsalını keşfedebilir. Gezmeyi sevenler kiliseleri, kaleleri, müzeleri ve diğer birçok turistik yeri ziyaret etmelidir. Kültür odaklı pek çok tiyatro ve galeri ile filarmoni, konser ve müzik kulüpleri arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca yıl boyunca bir dizi ilginç festival düzenlenmektedir. Ve tam bir günlük etkinlikten sonra, bir (veya birkaç) kulüpte dinlenebilir ve gece hayatının tadını çıkarabilirsiniz.

Diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında, Polonya yaşamak ve okumak için nispeten ucuz bir yerdir. Öğrenciler için ortalama aylık yaşam maliyetleri 425 ila 900 Euro arasında değişmektedir.

Aylık ortalama giderlere örnek vermek gerekirse:

Kiralık daire ya da yurt: 140-500 EUR

Yiyecek: 150-200 EUR

Büyük Şehirler için Ulaşım: 15-20 EUR

Telefon, Mobil, İnternet, TV: 20-30 EUR

Ders Materyalleri: 30-50 EUR

Diğer Harcamalar (Eğlence, Aktiviteler): 70-100 EUR

Üç aylık akademik tatil, ekstra para kazanmak ve iş deneyimi kazanmak için harika bir fırsattır. Tüm tam zamanlı öğrencilerin bütün yıl izinsiz çalışabileceği doğrudur, ancak özellikle tatillerde bir iş veya staj bulmak iyi bir fikirdir. Bazı şirketler gelecekteki kariyerinize gerçekten yardımcı olabilecek çok ilginç staj programları düzenlemektedir. Kesinlikle denemeye değer olduğunu unutmayınız.

Aynı anda çalışmak ve okumak kolay değildir. Bununla birlikte, akademik performansınızı etkileyebileceğinden ilginizi çekiyorsa dikkatlice düşünün. Çoğu üniversitenin iş, staj ve eğitim hakkında bilgi bulabileceğiniz akademik kariyer merkezleri vardır. İş tekliflerini en yakın işyerinde de bulabilirsiniz.

Eğitiminizi burada tamamladıktan sonra böyle güzel bir ülkeden ayrılmak gerçekten zor olabilir. Polonya’da kalmayı ve çalışmayı tercih ediyorsanız endişelenmeyin. Polonya yüksek öğrenim kurumunun tam zamanlı mezunu olarak burada çalışmak için izne ihtiyacınız yoktur. Sadece geçici oturma izninizin süresinin yeterli olduğunu kontrol edin.

AB / AEA ülkelerinden olmayan öğrencilerin Polonya’ya gelmeden önce kendi uluslararası sağlık sigortalarını satın almaları önerilir. Aksi takdirde, Ulusal Sağlık Fonu (Narodowy Fundusz Zdrowia – NFZ) ile gönüllü bir sağlık sigortası sözleşmesi imzalamaları ve ayda yaklaşık 15 Euro olan kendi sigorta ücretlerini ödemeleri gerekecektir. Bu sigorta kapsamında öğrenciler ücretsiz tıbbi yardım alma hakkına sahiptir ve üniversite kliniklerini ve sağlık merkezlerini kullanabilirler.

Polonya’da öğrenci konaklaması düzenlemek için birçok farklı seçenek vardır. Şehre ve seçtiğiniz yüksek öğrenim kurumuna bağlı olarak değişir. Birçok Polonya yüksek öğrenim kurumunun kendi yurtları vardır, bunlar genellikle mevcut en ucuz seçenektir. Ancak öğrencilerin çoğu özel bir dairede oda kiralamayı tercih etmektedir

Öğrencilerin evlerinin fiyatı özellikle HEI (The Higher Education Institutions), ‘ye bağlıdır. Tipik olarak, yurtta konaklama maliyeti ortak bir oda için ayda yaklaşık 60 ila 80 Euro ve tek bir oda için 100 ila 150 Euro arasında değişmektedir.

Polonya’da daha büyük bir dairede oda kiralamak oldukça yaygındır. Öğrencilerin çoğu daireleri bu şekilde paylaşmaktadır. Maliyet şehirlerarasında değişir ve dairenin konumuna ve odanın büyüklüğüne ve kalitesine bağlıdır. Aylık kira genellikle kişi başı 150 ila 200 Euro arasındadır. Bazı sahipler benzer miktarda depozito talep edebilir. Tek başınıza kalmak isterseniz en küçük tek yatak odalı daire için kira 300 EUR civarında (Varşova’da) başlar.

Sizlerde AktifEdu aracılığı ile eğitim almak isterseniz, bizlere ulaşınız.

 0212 556 81 88 ya da [email protected]