İrlanda’nın başkenti Dublin’de yaya olarak dolaşmak kolaydır, yani şehir merkezinde kalmayı planlıyorsanız, Dublin’de toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olmayabilir. Merkezi alan, yürüyüş genellikle şehir etrafında olmak için en etkili yoldur. Ancak, Dublin oldukça yoğun olmasına rağmen, hala harika ve kullanımı kolay bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Otobüs, LUAS, DART ve tren ağları arasında, Dublin’i dolaşmanın o kadar çok yolu var ki, seçim için gerçekten şımartılacaksınız.

 

Kapsamlı toplu taşıma araçlarıyla, Dublin’de araba kiralamak için hiçbir neden yoktur. Arabalar trafik sıkışıklığı ile ilgili her türlü ek sorunu getirir, kaybolur veya tek yönlü yollara yakalanır, hatta yerli halkın bile sıkıntısı ücretli otopark  problemleri vardır. Aslında, sürüş yerine, toplu taşıma araçlarını kullanmak veya yürümek yerine Dublin’de taksi kullanmak çok daha avantajlıdır.

 

Dublin’de Otobüs

Dublin’de metro veya metro sistemi yoktur, bu nedenle şehir merkezindeki en iyi ulaşım seçeneği otobüstür.

 

Dublin’de otobüs, İrlanda başkentindeki toplu taşıma araçlarının ana sağlayıcısıdır. Bununla birlikte, sadece Dublin’in ana yerlerini ziyaret etmeyi planlıyorsanız, halk otobüsüne güvenmek yerine, özel bir tur şirketi tarafından işletilen bir indi-bindi otobüs turu seçmek faydalı olabilir. Bu turlar tüm ana cazibe merkezlerine yakın durur, biletler normal otobüs ücretinden daha pahalıdır ve gün boyunca geçerlidir ve otobüsler dairesel bir rotada çalışır, bu nedenle kaybolma şansı yoktur. İlk iş, tercihen turlar da dahil olmak üzere gerekli tüm bilgilere sahip oldukları O’Connell Caddesi’ndeki ana ofisden bir otobüs haritası elde etmek olmalıdır.

 

 

Dublin’deki otobüsler çift katlı olup, tüm trafik gibi yolun sol tarafına giderler (otobüse hangi yöne gideceğinize karar vermeye çalıştığınızda hatırlamanız gereken önemli bir nokta).

 

 

Bir Dublin otobüsüne nasıl bineceğinizi öğrenmek biraz pratik gerektirir, çünkü işaretli bir durakta (otobüs şirketi logosuyla mavi işaretler olan) durduğunuzda bile durması için sinyal vermeniz gerekebilir. Dublin otobüsünün kapsadığı bazı güzergahlar bazen uzun, dolambaçlı yollarda olabilir ve diğer güzergahlara bağlantılar rahatsız edici olabilir. Ama başkentte ve banliyölerde neredeyse her yerde uygun bir fiyatla ulaşıma sahip olacaksınız.

 

 

Biletleri doğrudan otobüste satın alabilirsiniz, ancak sadece euro para ile. Hesap veya kart kabul edilmez ve değişiklik yapılmaz; bu nedenle, kesin ücretin elinizde jetonlarla sayılması, binerken sürücünün yanındaki makineye girmeye hazır olması en iyisidir.

 

 

Dublin Bus için yetişkin ücretleri:

€1,30 Öğrenci

€ 2.15 (şehir merkezi içindeki tüm seyahatleri kapsayan 1-3 arası adımlar için)

€ 3.00 (4-13. Aşamalar için)

3,30 € (13 adımdan fazla)

€ 7.00 (Dublin havaalanına Airlink 474 otobüsü)

5 yaşından küçük bir çocuk ücretli bir yetişkinle ücretsiz seyahat edebilir.

 

Kaç aşamanın ele alınacağından emin değilseniz, doğru çevrimiçi fiyatı belirlemek için resmi çevrimiçi Ücret Hesaplayıcı’yı kullanabilirsiniz. Ya da sadece sürücünüze sorun. Doğru ücretin ödenmesi önemlidir çünkü bazen bilet denetimleri vardır ve yanlış bilete sahip olmak 100 € para cezasına neden olabilir.

 

Dublin halk otobüsünü veya diğer Dublin toplu taşıma araçlarını yoğun bir şekilde kullanmayı planlıyorsanız, LeapCard satın almanızı öneririm. Yüklenebilir seyahat kartı, tüm seyahatlerde biraz daha düşük ücretler sunar.

 

LUAS: Şehir merkezinde tramvay

LUAS (Dublin Hafif Raylı Sistem olarak bilinir), şehir merkezini İrlanda’ca “hız” kelimesinin adını taşıyan banliyölere bağlayan bir tramvaydır. Dublin’deki LUAS, şehrin en yeni toplu taşıma şeklidir ve biri St. Stephen’s Green’den diğeri Connolly İstasyonu’ndan (şimdi Dublin rıhtımındaki Point Village’a kadar uzanır) başlayan iki hat içerir.

 

LUAS tramvayları oldukça hızlıdır, ancak aynı zamanda çok popülerdir, bu da acele saatlerinde genellikle biraz sıkışık olabileceği anlamına gelir. Sıkışık demişken metrobüsle kıyaslamayın J Yol boyunca ve bazı özel şeritlerde gidiyorlar. LeapCard LUAS’ta da geçerlidir veya bilet satın alınabilir.