Varşova (Lehçe: Warszawa) 1,7 milyonluk nüfusu ile Polonya’nın açık ara en büyük şehridir. Masovia bölgesinin bir parçası Vistula nehri tarafında yer almaktadır. Şehir, 16. yüzyıldan beri Polonya’nın başkenti olmuştur. Varşova, iş, eğitim ve eğlence için harika bir yerdir. Varşova’daki her bina, ortaçağdan II. Dünya Savaşı’na (Varşova Ayaklanması ve Varşova Gettosu Ayaklanması’nın izleri) oradan komünizme kadar uzanan bir tarihe sahiptir.

Varşova, Avrupa başkentinin sunduğu her şeye sahip modern ve dinamik bir metropoldür. Varşova çoğu şehirden daha ucuz olmasıyla beraber fırsatları da aynı derecede zengindir. Batı ve Doğu Avrupa arasındaki kavşak noktasında bulunan Varşova, farklı kültürler arasında bir diyalog platformudur. Varşova Polonya’nın ortasında merkezi konumda bulunarak Gdansk, Krakow, Lodz ve hatta Belarus ve Almanya’ya sadece birkaç saat uzaklıktadır. Diğer birçok şehirden birine trenle gidebilir, çevredeki kırsal bölgeyi ve küçük kasabaları keşfedebilir veya bir destinasyondan diğerine giden yolda durabilirsiniz.

Varşova’yı diğer destinasyonlardan ayıran şey, farklı etkiler kazanmak için açıklığını ve yaratıcılığını kullanma yeteneğidir. Varşova, canlı kültürel hayatı, sayısız festivali sayesinde tüm müzikseverlerin, sanat meraklılarının ve tarih uzmanlarının beklentilerinin fazlasını karşılamaktadır. Sanat etkinlikleri, modern müzeler ve kentin dörtte birini kapsayan yeşil alanlar ile Polonya’nın başkentinde verimli vakit geçirmeyi garanti edebilirsiniz.

Varşova’da her ay 100’den fazla kültürel etkinlik gerçekleşmektedir. Fryderyk Chopin’de çocukluk şehri olan Varşova, ‘Chopin Uluslararası Piyano Yarışması’ veya ‘Chopin ve Avrupa Festivali’ gibi büyük ve beğenilen etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Polonya’nın canlı, kozmopolit ve hızlı tempolu başkenti sadece turistler için bir mıknatıs ve eğlenceli bir şehir molası değil, aynı zamanda öğrenciler için mükemmel bir destinasyondur.

Varşova’da yaşamanın maliyeti diğer Avrupa şehirlerinden çok daha düşüktür. Euro para birimi ile karşılaştırıldığında Zlotisi, burada yaşamaya değer. Kira, yemek ve toplu taşıma araçlarından çok fazla tasarruf edersiniz, bu da eğlenceli aktivitelere harcanacak daha fazla şey olacağı anlamına gelir.

Varşova rahatlıkla tüm ülkeye ve Avrupa’nın geri kalanına bağlıdır, böylece günlük ve hafta sonu gezileri kolayca organize edebilirsiniz. Deniz kenarında bir mola isterseniz Polonya’nın Baltık Denizi kıyıları, Akdeniz iklimi olmamasına rağmen, beyaz kum plajları ve çeşitli sahil kasabaları sunmaktadır. Dağlarda yürüyüş yapmayı  tercih ederseniz Zakopane’ye, popüler bir kayak merkezine ve harika bir küçük köye gidebilirsiniz. Trenle birkaç saat içinde Kraków’a ulaşıp Polonya göl bölgesi Mazury ziyaret edebilirsiniz.

Varşova bazen Phoenix Şehri olarak adlandırılır. Çünkü II.Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yok edilip daha sonra sıfırdan inşa edilmiştir. Geçmişin nasıl modernleştiğine dair bir fikir edinmek istiyorsanız, St.John Katedrali, savaştan sonra restorasyonun iyi bir örneğidir. Bu mimari özellikleri ile Polonya başkenti, ilginç yerler ile dolu büyüleyici bir şehirdir. Huzurlu ve dinlendirici bir yer de kitap okumak istiyorsanız Varşova’daki Üniversite Kütüphanesi’nin çarpıcı bahçelerini deneyimleyebilirsiniz.

 

Polonya’nın ana dili, Batı Slav dil grubuna ait olan Lehçe’dir.

Şehir olarak Varşova, gençler için dost canlısı bir yerdir. Yaklaşık 1.7 milyon nüfusu ile 200.000’den fazla öğrenciden oluşmaktadır. Yaratıcılık ve yenilikçiliğe odaklanan üniversiteler ve akademiler, kentin sosyal ve kültürel yaşamını geliştiriyor – Polonya, Avrupa Birliği ve dünyanın her yanından öğrencileri kendine çekmektedir.

Polonya’nın iklimi dört mevsimle birlikte yıl boyunca değişir. Yaz aylarında güneşli gökyüzünü ve sıcak deneyimleyebilir, manzaraları süsleyen ilkbahar ve sonbahar renklerine hayran kalarak soğuk aylarda kış sporları için mükemmel iklim koşullarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Başkent iki uluslararası havaalanı tarafından işletilmektedir: Chopin Havaalanı ve Varşova Modlin Havaalanı. Şehir ayrıca otobüs, tramvay, metro, araba ve bisiklet paylaşarak şehre hizmet veren geniş bir altyapıya ve iyi çalışan bir toplu taşıma sistemine sahiptir!

Varşova Ayaklanma Müzesi

Şehrin çalkantılı ve büyüleyici çağdaş tarihini tanımak isteyen herkes, uluslararası ziyaretçiler tarafından Varşova’nın en tanınmış turistik bölgesi olarak kabul edilen Varşova Ayaklanma Müzesi’ni ziyaret etmelidir.

Başka bir ultramodern ve ilginç tasarlanmış müze, 2013 sonbaharında açılan Polonyalı Yahudiler Tarihi Müzesi’dir. Yüzyıllar boyunca Polonya kimliğini oluşturan en önemli etnik azınlıklardan biri hakkında bilgi edinme fırsatı sunar.

Wilanow Sarayı

Wilanow Palace, Varşova’nın bir banliyösünde yer alan yerel olarak “Küçük Versay” olarak bilinen saraydır. Polonya’nın mimari tarihi hakkında her şeyi öğrenmek için harika bir yerdir. Varşova Nazi ve Sovyet işgalleri tarafından büyük ölçüde tahrip edilmiş olsa da, Wilanow Sarayı metropol alandaki en eski anıtlardan biri olarak hayatta kalmayı başarmıştır. Sarayın içi, Polonya-Litvanya Topluluğu sırasında Polonya aristokrasisinin stillerini yansıtacak şekilde dekore edilmiştir.

Wieliczka

Krakow yolunda yer alan Wieliczka, ünlü Tuz Madenlerinin yeridir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Tuz Madeni, Polonya tarihinde önemli bir yeraltı şehridir. Tuz madenine sadece madenin tarihini ve bölgede gelişen kültürleri de tarif edecek deneyimli bir rehberle girilebilir. Wieliczka kasabasında, Polonya’daki tuz madenciliğine de büyük bir genel bakış sunan Saltworks Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bolimów Manzara Parkı

Bu doğal park, Varşova’nın eteklerinde yer almaktadır. Yürüyüşçüler ve bisikletçiler arasında popüler olan harika ve sakin bir ormanlık alandır. Büyük parkta tavşan, tilki ve geyik gibi Polonya’nın doğal vahşi yaşamını bulabileceğiniz beş doğa rezervinden biridir.

 

 

Eski Kent

Eski Kent ve Yeni Kent’in sokaklarında yürümek, merkezi şehir hayatının telaşında dinlenmenizi sağlar. Atmosferik sokaklar, meydanlar ve rahat kafeler eşsiz bir tarih duygusu yaratır ve yaz aylarında Eski ve Yeni Şehir Meydanları müzikal ve tiyatro gösterileri ile açık hava sergileri bulunur

İenazienki Parkı

İenazienki’deki park ve saray kompleksi, Avrupa’da bu türün en güzellerinden biridir. 17. yüzyılda kurulan peyzaj bahçeleri, Polonya’nın son hükümdarı Kral Stanislaw August Poniatowski için inşa edilen Ada’daki Sarayı da içeren birçok ilginç mimari esere sahiptir.

Kültür ve Bilim Sarayı-Palac Kultury Nauki

1955 yılında ‘Sovyet halkından bir hediye’ olarak tamamlanan bina, Sosyalist Realist mimarinin somutlaşmış halidir. Hala Polonya’nın en yüksek binasıdır ve tiyatro, müze, sinema ve konser salonunu barındıran bir kültür merkezinin rolünü yerine getirir. 30. Katta bulunan Varşova’daki en yüksek izleme platformu, şehrin mükemmel panoramik manzarasını sunmaktadır.

 

Sizlerde AktifEdu aracılığı ile eğitim almak isterseniz, bizlere ulaşınız.

 0212 556 81 88 ya da [email protected]