Almanya’da üniversite eğitimi almak için vize başvurusunda sunulan,vize onayı için bir artı değer katan belgedir. Şartlı kabul belgesinde üniversite sizin başvuru dosyanızı inceleyip onaylar ve gerekli Almanca eğitimini tamamlayıp, üniversitenin şart koştuğu TestDAF/DSH/TELC/GOETHE vb belgesini sunmanız durumunda üniversitede eğitiminize başlayabilceğinizi belirtir. Belgenizi aldıktan sonra dilerseniz şarlı kabul almış olduğunuz üniversiteden başka şartlı kabul vermeyen üniversitelere de şartlı olmayan yani kesin kabul başvurusu yapabilirsiniz. Şartlı kabul aldığınız üniversitede okuma zorunluluğunuz yoktur.

Peki Almanca dil yeterliliği nasıl sağlanır?

Almanca yeterliliği elde edebilmeniz için bizim önerimiz öğrencinin en az 32 ila 36 hafta arasında Almanya’da Dil Okulu’na kayıt olmanızdır.

Almanya’da yıl boyu başvuru alan üniversiteler aşağıdaki gibidir:

  • Duisburg-Essen Üniversitesi
  • Bremen Üniversitesi
  • Jena Üniversitesi
  • Erfurt Universitesi
  • Ilmenau Üniversitesi
  • Halle Wittenberg Üniversitesi

 

Yukarıda adı geçen üniversiteler başvurulan bölüm özelinde verecekleri şartlı kabul haklarını saklı tutar.

Şartlı kabule benzeyen,başvuru sonrası vize evrakları arasına eklendiğinde artı değer katar bir diğer evrak daha vardır. VPD…

VPD nedir? (Vorprüfungsdokumantation) Preliminary Review Document ( Ön Eleme Belgesi)

 

Almanya’da bazı üniversiteler farklı başvuru sistemleri kullanmaktadır. Her durum üniversite özelinde farklı değerlendirilir. VPD evrağı da, Alman üniversitelerin kayıtlı bulunduğu üniversite portalı uni-assist tarafından hazırlanan, Almanya’da Yüksek Öğrenim gerekliliklerini yerine getirdiğinizi belgeleyen bir evraktır. Örneğin, TUM ( Münih Teknik Üniversitesi) için uni-assist tarafından VPD evrağı sağlanır. Bu evrak ile, dil yeterliliğinizi tamamlayıp başvurmak istediğiniz üniversiteye başlayabilirsiniz.

Başvuru sonrası Şartlı Kabul ya da VPD ne zaman gelir?

Genellikle tüm süreç tamamlandığında, üniversiteden üniversiteye değişiklikler göz önünde bulundurularak, eksik evrak olmadığı durumlarda 4-6-8 hafta gibi bir sürede yanıt gelmektedir. Fakat yoğun olarak başvuru alan üniversiteler vardır ki buradaki süreç 10 haftayı bulmaktadır.

Aktif Yurtdış Eğitim`in danışmanlığından faydalanmak ve daha pek çok farklı konu için :

  0212 556 81 88 ya da [email protected]