Master of Business Administration ( İşletme Yönetimi Master’ı ), kariyer basamaklarında sağlam bir adım atmak, iş hayatlarında daha çabuk parlamak isteyen öğrencilerimizin en çok ilgi gösterdiği programların başında gelmektedir. Özellikle idareci pozisyonuna yükselmek isteyen öğrenciler için uygun olup, öğrencileri profesyonel iş hayatının yönetim süreçlerinde kendilerine gerekli olan tüm bilgileri aşılamayı amaçlayan programlardır.

Program içeriği olarak genellikle işletme ve işletme yönetimi üzerine hedeflenmiş olsa da son yıllarda MBA programlarının yapısında değişikliğe gidildiğini söyleyebiliriz. Finans, turizm ve otelcilik, pazarlama, uluslararası ticaret gibi ihtisaslarda bilirkişi olanağı sağlandığı görülmektedir.

MBA programlarına kabul şartları okuldan okula değişiklik gösterse de lisans mezunu olmak her MBA programı için ortak kabul şartıdır. Üstelik benzeri bölümden mezun olma şartı da aranmamaktadır. Kimi okullar sadece programa başvurmayı düşünen öğrenciler için kendilerinden belirli bir iş tecrübesine sahip olmalarını beklemektedir. Ve kaçınılmaz şart mutlaka belgeli ve yüksek bir seviyede İngilizceniz olmalıdır. Bunun için adaylardan TOEFL veya IELTS gibi sınavların sonuç belgesi istenmektedir. Belirli bir seviye yok fakat okula ve bölüme bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İlave bir şart ise sizlerin belirli bir ortalamaya sahip olmanız ve bazı ülkelerdeki okullar için GMAT (Graduate Managment Admissions Test) sınavına girip istenilen puanı almanız beklenir.

GMAT sınavı nedir ?

Sayısal (quantitative), sözel (verbal)ve kompozisyon (analytical writing) olmak üzere üç bölümden oluşur. Her bir soru için sadece bir cevap hakkınız vardır. Minimum 200, maximum 800 puan aralığındadır. Belirli bir ücret karşılığında, İstanbul, Ankara ve İzmir’de olmak üzere üç şehirde yapılmaktadır.

Bu dipnottan sonra sizlerden beklenenlere geri dönecek olursak transkript ve referans mektubunu da unutmamak gerekir. Bazı okullar online olarak sizinle görüşme yapmak isteyebilir. Ama tabi ki bunların hiç biri tek başına yeterli bir şart değildir. Ne kadar güzel bir dosya hazırlarsanız kabul almaya daha da yakınlaşırsınız. Bu konuda eğitim danışmanlarımız ile mutlaka detaylı bir değerlendirme yapmanızı tavsiye ederiz.

Şu konuya da değinelim ki not ortalamanız veya GMAT sınav skorunuz yetersiz olabilir. Bu sizin asla MBA programına katılamayacağınız anlamına gelmez. Pre-MBA’yi (MBA’e hazırlık programı)  başarı ile tamamlarsanız istediğiniz bölüm üzerinden MBA yapabilirsiniz.

MBA programları, ülkeye göre değişmekte olup, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Kanada’da 2 sene, Avustralya’da 1 ile 2 sene arası, İngiltere’de de genellikle 1 yıl sürmektedir.

Gelin birlikte kendiniz ve geleceğiniz için en doğru seçimi yapalım. Çünkü bu alanda tercih yapmak yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayı gerektirir. Aktifedu geleceğinizde her zaman sizi doğru yönlendirmeyi amaçlar.

  0212 556 81 88 ya da [email protected]