Bloke hesap, genel olarak gelişi güzel para çekme işlemine izin vermeyen ancak sermayenin ne zaman, ne kadar ve kim tarafından çekilebileceği konusunda belirli kısıtlamaları veya sınırlamalara sahip bir hesabı ifade eder.

Bloke hesap çoğu zaman Almanya Ulusal Vize başvurunuz için gerekli olan veya öğrenci vizesi başvurusunda bulunurken devletin önkoşulu olan özel bir hesaptır.

Almanya’da Bloke Hesap; AB ya da AEA üye olmayan bir ülkeden gelen au-pair, yabancı öğrencilerin ya da iş arayanların, Almanya’daki kurs/çalışmaların yanı sıra günlük masraflar için ödeyeceği finansal kaynaklara sahip olduğunu kanıtlayan bir belgedir. Yeterli finansal kaynakların olduğunu kanıtlamak için genellikle bloke edilmiş hesap sunulması istenir.

Sperrkonto olarakta bilinen bloke hesap, vize başvuru sahiplerinin Almanya’da bulundukları süre boyunca geçimlerini sağlayabilecek maddi yeterliliğe sahip olduklarını ispatladıkları bir teminattır. Bloke bir hesapla, vize başvuru sürecinde yeterli mali kaynağa sahip olduğunuza dair kanıt sağlanmaktadır.

Bloke hesabınızın aşağıdaki şartları sağlaması gerektiğini unutmayınız.

Bloke hesaba, Federal Öğrenim Teşvik Yasası’na (BaföG) göre 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle vize başvurusunda bloke hesaba ödenmesi gereken yıllık şart 10.236 Euro’ya yükseltilmiştir (Banka işlem ücretleri dâhil değildir.). Bu yükseltilen tutar 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren yapılan tüm vize başvuruları için geçerli olmuştur. Bu miktarın aylık 1/12’si çekilebilir durumda olmalıdır.

Bloke hesaptan ayda sadece 720 Euro çekilmesine izin verilirken 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren 853 Euro yükseltilmiştir. (Banka işlem ücretleri dâhil değildir.)

Vize başvuru sahiplerinin hesaba yatırması gereken bu ‘bloke tutar’, hesap sahibi Almanya’ya gelene kadar bloke de kalacaktır. Bloke hesapların bir başka özelliği de, hesap sahipleri tarafından belirli bir süre içinde çekilebilecek veya aktarılabilecek tutar konusunda sınırlamalar olmasıdır. Hesap sahipleri, talep edilen minimum bloke edilen tutardan fazlasını ödemedikçe, hesaplarından aylık maksimum 853 Euro çekebilirler.

Başvuru sahipleri, bloke hesap hizmeti veren herhangi bir bankada bir hesap açtırabilmektedirler.

Federal Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisine göre, aşağıda bulunan dünya çapında bloke hesap hizmeti sunan finans kurumları ile gerçekleştirebilirsiniz.

Coracle

Deutsche Bank

Expatrio

Fintiba

İşbank

Vize randevunuz ile ilgili belgeleriniz de eksiklik olmaması için blok hesap işlemlerinize Almanya’daki kursunuzdan onayı alır almaz talep etmenizi öneririz. Uluslararası transferler genellikle biraz zaman alır ve her zaman beklenmeyen bir durum riski vardır.

Bloke hesap sadece hesap sahibinin isteği doğrultusunda kapatılabilir. Bloke hesabının kapatılması resmi bir işlem olup belge Konsolosluk tarafından ücrete tabii olarak hazırlanır. Ücret 25-50 Euro arasında değişip belge teslim sırasında nakit olarak ödenmesi gerekir.