PARIS SCIENCE AND LETTER UNIVERSITY

Univeristé PSL (Paris Sciences & Lettres) – Paris Bilim ve…. Üniversitesi 2010 yılında kurulmuş Fransa’nın en ünlü üniversitelerinden biridir. 2017 ve 2018 yıllarında Times Higher Education Top Rankings sıralamalarında Fransa üniversitelerini 1.sırada temsil etmiştir. 5 farklı kurumun bir araya gelmesi ile meydana gelen üniversite Paris genelinde yaklaşık 20 farklı araştırma ve akademik merkeze sahiptir;

Beaux-Arts de Paris, Collège de France, Ulusal Supérieur d`Art Dramatique, Conservatoire Ulusal ve Çağdaş Sanatlar Müzesi, École des hautes études en sciences sociales, École française d`Extrême-Orient, École nationale des Arts des Arts, IBPC-Fondation Edmond de Rothschild, Enstitü Louis Bachelier, La Fémis.

Paris Science and Letter University (Paris Üniversitesi bilim ve mühendislikten sanata, beşeri bilimlere ve sosyal bilimlere kadar her bilgi alanını kapsar. Dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olma amacı ile kurulmuştur ve şu anda da Fransa genelinde uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen üniversite olma ünvanına sahiptir.

PSL, bünyesinde bulundurduğu École Normale Supérieure kurumu diğer programlara göre çok daha farklı eğitim fırsatları sunmaktadır. Fransız İhtilali’nden sonraya kadar dayanan temelleriyle yılda sadece 200 öğrenci seçerek dünya için farklı alanlarda kalifiye insan yetiştirmektedir.

2011 yılında, Equipex projeleri ile dünya çapında bir çok proje hazırlamıştır. Halen su ekolojisi, kanser tedavisine uygulanan genomik verilerin terapötik kullanımı, manyetik rezonans ve serebral ultrason tedavisi yer almaktadır.

Üye kurumların önemli mezunları arasında pastörizasyon mucidi Louis Pasteur, Edebiyat kazananları Nobel Ödülü`nü kazanan Henri Bergson ve Jean-Paul Sartre, dünyaca ünlü düşünür Michel Foucault, Jacques Derrida ve filozof Bernard-Henri-Levy.

Paris Science and Letter Üniversitesi’ne başvuru yapılırken en dikkat edilmesi gereken durum üniversite bünyesinde hangi programa başvuracağınız olacaktır. Paris-Dauphine ile CPES (grande ecoles) programları için şartlar değişmektedir. Adaylar http://www.turquie.campusfrance.org/tr üzerinden başvuru yaparken çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

 

Université Paris-Dauphine Lisans ve Master Programları
Mathématiques, InformatiqueDauphine Licence – Informatique des organisations

Dauphine Licence – Mathématiques appliquées

Droit, Economie, Gestion, Sciences Sociales

Dauphine Licence – Droit

Dauphine Licence – Economie

Dauphine Licence – Gestion

Dauphine Licence – Sciences sociales

 

Master – Informatique des OrganisationsMaster – Mathématiques Appliquées

Cursus non diplômant – International Affairs

Journalisme

Master – Journalisme

Dauphine Master – Affaires internationales et développement

Dauphine Master – Banque, finance, assurance

Dauphine Master – Contrôle, audit, reporting

Dauphine Master – Economie et ingénierie financière

Dauphine Master – Finance

Dauphine Master – Gestion de patrimoine et banque privée

Dauphine Master – Management des processus de production de biens et services

Dauphine Master – Management des ressources humaines

Dauphine Master – Management des télécoms et des média

Dauphine Master – Management général

Dauphine Master – Management international

Dauphine Master – Management stratégique et conseil

Dauphine Master – Marketing & stratégie

Master – Action publique et régulations sociales

Master – Comptabilité, contrôle, audit

Master – Droit

Master – Economie et gestion de la santé

Master – Innovation, réseaux et numérique

 

CPES+PSL Multidisciplinary Programlar
Plastic Arts, BiologyChemistry

Law

Economics

Geography – Geopolitics

History

Art History

Informatics

MathematicsPhilosophy

Physics

Cognitive science

Political Science

Social Science

Sociology

 

*** CPES+PSL programlarında 1.yıl temel eğitimi baz alarak Beşeri Bilimler, Ekonomi ve Sosyal Bilimler alanında eğitim verirler, buna çekirdek eğitim diyebilirsiniz. 1.yılda alınan başarıya göre öğrenciler 2.yıldan itibaren Grandes Ecoles seviyesine yükselirler ve tabloda belirtilen alanlarda daha spesifik ve yoğunlaştırılmış bir eğitim alırlar. 3.yılda ise alan ile alakalı uzmanlaşma tercihi yapılarak eğitim tamamlanır. Özetleyecek olursak Matematik alıp İşletme yılı geçirip 3.yılda Ekonomi seçerek iyi bir Ekonomist olarak mezun olabilirsiniz.

 

Aktif Yurtdışı Eğitim aracılığıyla Fransa`da üniversite eğitimi almak ve daha detaylı bilgi için:   0212 556 81 88    [email protected]