Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan New York’ta ucuz fiyatına aldanıp araba kiraladıysanız zamanınızın çoğunu trafikte geçireceksiniz demektir. Eğer bu vakti gezip görmeye ayıracağım diyorsanız devamını okuyabilirsiniz .

New York’ta ulaşım dünyanın en gelişmiş metro ve otobüs ağlarından oluşmaktadır.

Metro ve otobüs ile

Taksi ile

Araba ile

Tramvay ile

Bisiklet, feribot, helikopter veya gemi yolculuğu ile

Evcil hayvanlarla seyahat

 

MTA – Metro ve Otobüsler

Hedefinize doğru yürüyemiyorsanız, toplu taşıma, dolaşmanın en iyi yoludur. Kentin demiryolu ve karayolu sistemi Büyükşehir Ulaşım Otoritesi (MTA) tarafından yönetilir ve MTA New York Şehir Transit olarak bilinir. Ucuz, çevre dostu ve beş bölgedeki manzaraları görmenin harika bir yolu – ve haftanın yedi günü, günde 24 saat çalışıyor. Sisteme göz atmak için artık Android ve iPhone için resmi MTA MYmta uygulamasını indirebilirsiniz.

 

Sisteme görme, işitme ve hareket engelli yolcular erişebilir. Daha fazla bilgi için MTA erişilebilirlik kılavuzuna ve erişilebilir metro istasyonları listesine bakın.

 

MetroCard satın almak metro ve otobüslere binmek için ilk adımınızdır; başlangıçta satın alırken karta minimum 5,50 ABD doları değer koymanız gerekir. Bunu metro istasyonlarında, otomatik makinelerden (nakit, ATM’lerde banka kartları ve normal kredi kartları) veya kabin görevlilerinden (yalnızca nakit) yapabilirsiniz. Ücretli bir MetroCard kullandığınızda, tek bir metro veya otobüs yolculuğu 2,75 dolar. Hızlı otobüs yolculuğu 6,50 dolar. Yolcular, biniş başına ödeme kartı, sınırsız MetroCard kartı veya SingleRide kartı satın alabilirler – bu 3 ABD Doları’nın sonuncusu yalnızca otomatlarda satılır, transferlere izin vermez ve satın alma tarihinden itibaren iki saat içinde kullanılmalıdır . Sınırsız bir MetroCard, kullanıcıların belirli bir süre içinde istedikleri kadar kullanmalarına izin verir: seçenekler arasında yedi gün (31 ABD Doları) veya 30 gün (116,50 ABD Doları) süren sınırsız kartlar bulunur. Ayrıca yeni bir MetroCard satın alırken 1 $ ek ücret alınır. Ücretlendirilmekten kaçınmak için müşteriler mevcut bir kartı doldurabilir. MTA yaşlılar (65 yaş üstü) ve engelliler için indirimler ve ayrıca yolculuk başına ödeme kartlarında 5,50 $ veya daha fazla satın alımlar için% 11 “bonus” kredi sunmaktadır. Buna ek olarak, maksimum 44 inç yüksekliğe kadar üç çocuğa, ücret ödeyen bir yetişkinle seyahat ederken metro ve otobüsü ücretsiz alabilirsiniz. MetroCard fiyatlandırması hakkında en güncel bilgiler için mta.info adresini ziyaret edin.

 

Metro

New York çevresinde seyahat etmenin en kolay ve en hızlı yolu, toplu metro trenidir. Metroya binmek de New York’ta kaldığınız süre boyunca yerel gibi hissetmek için harika bir yoldur.

 

Kısa bilgiler:

  • Metro trenleri haftanın yedi günü, günde 24 saat çalışır.
  • 2,75 $ karşılığında (yolculuk başına ödenen bir MetroCard kullanırken tek bir seyahat ücreti), sistemi şehir genelinde kullanabilir ve sistemden ayrılmadığınız sürece gerektiği kadar diğer metro hatlarına transfer edebilirsiniz. bir mandal ile.
  • MetroCard’ınızı kullandıktan sonra iki saat içinde otobüsten metroya veya tersi yönde transfer yapabilirsiniz. (Bir metro istasyonunu turnike ile terk edip başka bir metro hattına gitmek istiyorsanız, ücretsiz transfer uygulanmaz.)
  • Aynı hattaki metro istasyonları genellikle 8 ila 10 blok uzaklıktadır.
  • Metro Staten Island’a gitmiyor. Oraya ulaşmak için ücretsiz Staten Island feribotuna binin veya otobüse binin.

Kabin katılımcılarından veya herhangi bir New York Resmi Bilgi Merkezi’nden ücretsiz bir metro haritası alabilir veya Haritalar ve Kılavuzlar bölümümüzden bir metro haritası indirebilirsiniz. Kişiselleştirilmiş bir rota için MTA’nın Seyahat Planlayıcısını da ziyaret edebilirsiniz (ancak dışarıdayken bir metro haritası yüklemek hala iyi bir fikirdir). Trip Planner ayrıca MTA otobüs hatları için güzergahlar sunmaktadır. Metro hatları bazen rotaları değiştirir veya geçici olarak çalışmayı durdurur – özellikle hafta sonları ve hafta içi akşamları – mta.info’daki MTA hizmeti hakkında güncellenmiş bilgileri kontrol edin veya 718-330-1234’ü arayın .

 

Otobüs

Halk otobüsleri şehri görmenin ve metro istasyonuna uygun olmayan yerlere ulaşmanın doğal bir yoludur. Toplu taşımanın New York City’nin daha çevre dostu olma çabalarının merkezinde olduğunu ve giderek artan sayıda New York City otobüsünün hibrit elektrikli modeller olduğunu belirtmek gerekir.

 

Kısa bilgiler:

  • Tüm şehir içi otobüsler MetroCard’ı ve tam para değişimini kabul eder (sent veya kağıt para olmadan).
  • İstediğiniz otobüs olduğundan emin olmak için uçağa binmeden önce otobüsün önündeki rota işaretini kontrol edin ve tüm durakları veya yalnızca “sınırlı” durakları yaptığınızdan emin olun (sınırlı otobüsler güzergah boyunca durmaz) )
  • Otobüsün içine girin ve ödeyin. İstisna, ödeme kiosklarının otobüs durağının yanındaki kaldırımda bulunduğu SBS (Veri Yolu Hizmetini Seç) rotalarındadır.
  • Tek bir ücret sizi rotanın sonuna kadar istediğiniz mesafeye götürür.
  • Birçok otobüs mevcuttur

Taksiyle

 

Manhattan’ın çoğu bölgesinde sürekli gezen “resmi” sarı taksiler trafik fazla sıkışık olmadığı zamanlarda şehir içi ulaşımınızı hızlı ve rahat bir şekilde sağlayabiliyor. Ücretleri 3 dolardan başlayan bu taksiler yaklaşık her 300 metrede 0.40$ yazan taksimetreler kullanıyor. Geceleri ve hafta içi iş çıkış saatlerinde ekstra ücret alınıyor. Bunun dışında Amerika’nın çoğunda olduğu gibi toplam tutarın %10’u civarında bahşiş vermeniz bekleniyor. Bu oran hizmetin kalitesine göre değişebiliyor.

Alışılmış sarı taksilerin yanı sıra telefonla çağırabileceğiniz veya rezervasyon yapabileceğiniz, taksimetre kullanmak yerine sabit ücretle çalışan özel araç servisleri mevcut. Bu araçlar siyah renkleri ve plakalarında “Livery” veya “TLC” yazmasından tanınabiliyor. Yasal olarak yolda durup yolcu alma izinleri olmasa da bazen bu araçları taksi gibi durdurmanız mümkün olabiliyor. Taksi bulamadığınız zamanlarda denemeye değer.