Türkiye’deki üniversite sınav sistemi neredeyse iki yılda bir değişmektedir. Kimimiz istediğimiz bölüme yerleşebiliyorken, kimimiz ise bu kadar şanslı olamıyoruz maalesef. Tamamen şansa bağlı ve mevcut üniversite kontenjanlarının yetersizliği sebebi ile açıkta kalabiliyoruz ya da mezun olduğumuzda kariyer yapmayı hedeflemediğimiz bir bölüme yerleşmek zorunda kalıyoruz. Türkiye’de bir lise mezunu olarak kalmaktansa veyahut istemediğimiz bir bölümü okumaktansa Doğu  Avrupa’daki ülkelerde eğitim almak istemez misiniz ?

Yurt dışında üniversite eğitimi denilince ilk aklımıza gelmeyen ülkeler arasında yerlerini alan ama öğrencilerimiz için pek çok kaliteli eğitim imkanı sunan, üstelik yaşam maliyetleri de epey uygun olan Avrupa’nın doğusunda yer alan birkaç ülkede üniversite eğitimi olanaklarını sizler için derledik.

 

Romanya

 

Romanya,  Orta Avrupa’nın güney doğusunda, Balkan Yarımadası’nın kuzeyinde bulunan bir ülke. Ülke kuzeyde ve kuzeydoğuda Ukrayna, kuzeydoğuda Moldova, kuzeybatıda Macaristan, güneybatıda Sırbistan, güneyde Bulgaristan ile komşudur. Başkenti Bükreş.2007 yılında Avrupa Birliği’ne üye olduktan sonra burada eğitim almak isteyen öğrencilerin sayısı oldukça artmıştır.

Hem Romence hem de İngilizce olarak iki dilde eğitim imkanı sunan ülkenin, maliyetleri diğer ülkelere oranla gayet uygundur. Üstelik eğitim sonunda aldığınız diploma, tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerde geçerlidir.

Türk öğrencilerden, Türkiye’de üniversite sınavına girme ve bir bölüme yerleşme hakkı kazanmış olma şartı aranmamaktadır. Üniversiteler sizin lise not ortalamanızı esas almaktadır. Bölüm seçimlerinde ise yine lise eğitimi sırasında alınan dersler önem kazanmaktadır.

Lisans eğitimlerinin süresi bölümlere göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle 3 yıl sürer fakat bazı eczacılık fakültelerinde 5 yıl, tıp fakültelerinde 6 sene ve bazı mühendislik fakültelerinde ise 3 buçuk yılda tamamlanabilmektedir.

Üniversite kayıtları Mayıs ayında açılır. Son kayıt tarihi ise sizlerin doğrudan lisans eğitimine başlayacağınıza ya da hazırlık eğitim gerektiğine göre değişebilmektedir. Temmuz – Ağustos ayına kadar uzar. Bölümlere göre değiştiği gibi yıllık harç ücretleri de 2000 euro ile 5000 euro civarındadır.  Tek kişilik yaşam masrafı ise konaklama dahil aylık 700 – 750 euro’nun yeterli olacağını söyleyebiliriz.

 

 

Macaristan

 

Macaristan, Orta Avrupa’da Karpatlarda kurulu olan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Komşuları batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan’dır. Başkenti Budapeşte olan Macaristan, OECD, NATO, AB, Vişegrad Grubu ve Schengen üyesidir. Avrupa Birliği’ne 2004 yılında üye olduktan sonra hızlı bir ilerleme ve modernleşme sürecine girmiştir. Ülkenin eğitim sistemi ve üniversiteleri de bundan yararlanmıştır. Macaristan’daki üniversitelerden 14 farklı Nobel ödülü alan bilim adamlaDrının yetişmesi, ülkenin hızla geliştiğinin büyük göstergelerindedir.

Macaristan’daki üniversitelerde, yüksek kalite standartlarında, oldukça uygun maliyete eğitim alabilirsiniz. Resmi dili Macarca’dır fakat lisans ve yüksek lisans programları İngilizce’dir.Pek çok okulda da hazırlık eğitimleri yine İngilizce olarak verilir. Bazı mühendislik programları Almanca, Fransızca ve Rusça olarak verilmektedir.

Özellikle tıp, diş hekimliği ve eczacılık gibi alanlarda eğitim almak için bir sınava girerek direkt başvuru ya da akademik hazırlık programları ile beraber şartlı başvuru yapılabilir. Hazırlık eğitiminden sonra ilgili bölümün sınavına girerek bölüme kabul alabilmektedir. Eğitim sonunda alınan diplomalar YÖK onaylıdır. Avrupa Birliği’nde geçerlidir. Çoğu üniversite ilk binde yerini alır.

Sahip olduğunuz oturum kartı ile Schengen bölgesindeki diğer ülkelere giriş – çıkış yapabilirsiniz. Haftalık 16 saate kadar devlet size yasal olarak çalışma izni vermektedir. Bu izin hazırlık eğitimi alırken geçerli değildir.  Kabul koşullarında Türkiye’de sınava girme koşulu beklenmemektedir. Diploma, not ortalaması, sağlık sigortası yabancı dil sertifikası ve başvuru formu ile yeterlidir. Dil sertifikanız yok ise üniversite ile online bir görüşme yaparak belirleyebilir ve bölüme kabul edilebilirsiniz. Bazı programlar için yeterlilik sınavı yapılmaktadır.

 

Doğu Avrupa’daki üniversiteler hakkında daha detaylı bilgi almak için danışmanlarımız ile iletişime geçebilir, ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

  0212 556 81 88 ya da [email protected]