Kuzeyden ve batıdan Jahore Boğazı, doğu ve güneyden Singapur Boğazı ile kapalı bir ülke olan Singapur’un başkenti yine Singapur’dur. Kendisine ait 40’a yakın adacıkla Güneydoğu Asya’daki en küçük ülke unvanına sahiptir. Singapur şehir-ülkelerden biri olduğu için kendisinden başka şehre sahip değildir. Ülkenin resmi dili İngilizce ve Malayca’dır. Singapurluların üçte biri İngilizce’yi anadilleri gibi konuşmaktadır. Türkiye’den Singapur’a gidiş süresi 11 saattir. Para birimi Singapur Doları(SGD) Tropikal iklim kuşağında ve Ekvator bölgesine yakın olduğu için Singapur çoğunlukla muson yağmurları altındadır. Ülkenin işsizlik oranı oldukça düşüktür. Asya ülkelerine nazaran okuma yazma oranı yüksektir. Sosyal ve kültürel yaşam düzeyi de oldukça yüksektir.

 

Singapur’da kariyer hedefleri olanlar için eğer ülkede lisans ya da lisansüstü eğitimlerinize devam ediyorsanız, bir işe yerleşmenizin daha kolay olacağını söylemekte fayda var. Zira eğitim hayatınız boyunca ülkeyi tanımış, kültür ve yaşamına adapte olmuş, stajlar sayesinde de sosyal iş ağınızı genişletmiş olursunuz. Dünyanın en önemli şirketlerinin Asya merkezlerinin bulunduğu ülkede, işsizlik oranının düşüklüğü, esnek göçmenlik kurallarının olması kariyer için tercih edeceğiniz bir yer olması için dikkat çekicidir. İş imkanları oldukça çeşitlidir. Teknoloji alanındaki gelişmeler ve BP, Shell, Phillips gibi uluslararası şirketlerin varlığı ülkede özellikle bilim ve teknoloji alanlarında istihdam yaratmıştır. Aynı zamanda tıp, medya-iletişim ve turizm sektörü ile biyokimya, makine, bilişim ve inşaat alanlarında mühendislere ihtiyaç her zaman vardır. Singapur’da yaşam standartları, dünyanın diğer ülkelerine göre en yükseklerden biridir ve bir ailenin aylık hane geliri 6,000$ civarındadır.. Özellikle gelişen sanayi ve bilişim gibi sektörlerde Singapur’da iş bulmak gibi bir planınız varsa, ülke genelinde maaşlar standartların üstündedir. Birkaç mesleğin aldığı ortalama maaşları paylaşmak istiyoruz. Dijital pazarlama yöneticisi, finans müdürü 6.000$-10.000$, BT güvenlik danışmanı, 7.000$-10.000$. Yazılım geliştiriciler, 4.000$-12.000$ arasında maaş alırken, muhasebeciler 5.000$-7.000$ ve sağlık alanında araştırma ve geliştirme müdürleri 8.000$-15.000$ arasında maaş alırlar.

Singapur’da lisans eğitimini tamamlayan uluslararası öğrenciler ülkede bir yıl daha oturma iznine sahip olurlar. Bu süre içerisinde de iş arama ve bulduktan sonrada çalışma iznine başvurma imkanı sağlanır. Eğer lisans eğitimini Türkiye’de alıp Singapur’da iş bulmak ve çalışmak isterseniz, hükumet ekonomiyi canlandırmak için oturma izni başvurusunda bulunmak ve yetenekli iş gücü sağlamakla yakından ilgilenmektedir.

Çok kültürlü yapısı, egzotik doğal güzellikleri ve kaliteli eğitim sistemi ile dikkat çeken Singapur, Asya’nın seyahat merkezi konumundadır. Şehirden şehre yolculuk yapar gibi makul uçak bileti fiyatları ile Tayland, Kamboçya, Sri Lanka, Myanmar gibi yerlere hafta sonları gidebilirsiniz. Aynı zamanda Malezya ve Tayland’a düzenli otobüs seferleri de bulunmaktadır. Singapur’daki toplum Çin, Hindistan, Filipin, Vietnam ve Tayland gibi ülkelerden gelenlerin oluşturduğu göçmen toplumudur. Nüfusun yaklaşık %95’i okur-yazarken, gittiğiniz her yerde yürürken ya da otururken elinde gazete ve kitap okuyanları görmeniz mümkündür. Singapur’da resmi dilin İngilizce olması, ülkeye eğitim almaya ve kariyer yapmaya gelen uluslararası öğrenciler için en önemli noktalardan biridir. Dünya çapında tanınmış ve son yıllarda QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında Nanyang Technological University ve National University of Singapore ile ilk 15’de yer alan Singapur, eğitim sistemindeki mükemmelliği, yüksek yaşam kalitesi ve farklı öğrenci toplulukları ile de en cazip Asya ülkelerinden biridir.

Oldukça güvenlik önlemleri yüksek ve suç oranının az olduğu Singapur’un bir hayli tuhaf yasakları da vardır. Örneğin; Yerlere çöp atmak yasaktır. Eğer Singapur’da iş bulmak ve yaşamak gibi bir düşünceniz varsa, ülkenin temizliğiyle tanındığını söylemekte fayda var. Sakız satmak, çiğnemek ve yere atmak yasak olmakla birlikte para cezası vardır. Singapur’a gittiğinizde görülmeye değer yerlerden Gardens by the Bay, Singapur Ulusal Müzesi, Universal Stüdyoları, London Eye’dan 30 metre daha yüksek olan Singapore Flyer’ı görmenizi ve gece safarisine katılmanızı öneririz.