Dil eğitimi almak isteyenlerin kafasını karıştıran en büyük soru, yurt dışında mı eğitim almalıyım ? Yoksa Türkiye’de mi ?  Bu yazıda bu sorularınızın cevaplarını arayalım. Evet imkanlarımız doğrultusunda dil eğitimi alabiliyoruz. Ama yurt dışında eğitim alıp mevcut birikiminizi koruma ihtimaliniz olduğunu biliyor muydunuz? Yani şunu anlatmaya çalışıyorum, hem dil eğitimi alıp hem de çalışabilirsiniz. İlk etapta imkanınız varsa bir miktar para harcayacaksınız. Sonrasında çalışarak bu parayı geri kazanıp hatta üstüne birikim yapma ihtimaliniz da var.

Yurtdışında dil eğitimi alırsanız hocanız ve sınıf arkadaşlarınız yabancı olacaktır. Buda size derste öğrendiğiniz şeyleri bolca pratik yapma imkanı sağlar. Hocanızın dil üstünde hakimiyeti ve aksanı üst düzey olacaktır. Türkiye’de aldığımız eğitimlerde hem hocamız hem de öğrencilerin Türk olması hem dile yatkınlık açısından sorun oluşturabileceği gibi pratik yapma imkanı olmaması da önemlidir.

 

İngilizce dilini Türkçe konuşarak, Türk mantığını anlayarak öğrenmek imkansızdır. Bunun için derslerde hem hocaların hem de öğrencilerin Türkçe konuşması yasak olmalıdır. Fakat yurtdışında dil eğitimi alırken Türkçe konuşmazsınız. Dünyanın neresi olursa olsun illa ki Türklerle karşılaşıp sohbet edeceksiniz. Bu sohbetlerde ‘’nerelerde yemek yemeliyim ‘’,‘’nereleri gezmemi önerirsin’’ den öteye gitmemelidir. Türklerle çok iletişime geçmemeye çalışın. Ana dili İngilizce olan arkadaşlar edinin. Sürekli konuşarak hem akıcılığınız artar hem de İngilizceyi çok daha iyi öğrenirsiniz.

 

Bence en önemli kısım ise o dile maruz kalma; Türkiye’de bir sonra ki derse kadar İngilizce duymanız yada konuşmanız neredeyse imkansızsa yada Hello Taksim’de öteye geçmez. J Yurt dışında İngilizceye mecbur kalacaksınız. İlk etapta belki planlayıp öyle gireceksiniz markete. Ama birkaç tekrardan sonra size hem özgüven kazandıracak hem de konuşma beceriniz artacaktır. Ayrıca yurt dışında okulların her gün düzenlediği etkinlikler vardır. Bu etkinlikler müze, kafe, pub, yemek gezileri olabilir. Bu etkinliklere İngilizcesi bizim seviyemizde olan öğrenciler ve hocalar katılır. Bu etkinlikler hem eğitim aldığınız şehri tanımak, gezmek anlamına gelir hem de bolca pratik yapma anlamına gelir.

Yurtdışında dil okuluna gitmenin en büyük avantajlarından bir tanesi de o ülkenin şehrin kültürünü öğrenmek ve yeni arkadaşlar edinmek. Zamanla o ülkenin yemekleri, yöresel dansları ve yeni insanları tanıdıkça . Dil okulunuz belki daha kısa sürecek olabilir ama eminim ki gittiğiniz okulda tanıştığınız insanlarla birlikte kültürünü, yemeklerini, dillerini öğreneceksiniz. Türkiye’de öğrenseniz, öğrenmeye çalışacağınız tek şey dilleri olacaktır. Onları anlamadan sadece dillerini anlamaya çalışacaksınız. Bunların yanı sıra, farklı şehirleri gezme imkanınız olacak. Açıkçası sırf bu yüzden kısa süreli tatiller bile yurt dışında eğitim olarak geçirilebilir.

 

Ayrıntılı bilgi için AktifEdu ekibinden destek alabilirsiniz,

0212 556 81 88  [email protected]