Malezya, Güneydoğu Asya’da yer alan, doğu ve batı olarak iki kara parçasına ayrılmış, 13 eyaletten oluşan,
“parlamenter monarşi” ile yönetilen federal bir devlettir. Malezya’da 878 adet ada bulunur.
Başkent : Kuala Lumpur
Para birimi : Malezya Ringgiti ( MYR)
Resmi dili : Malayca
İklimi : Tropikal

İngilizce ülkede yaygın olarak konuşulur. Gideceği ülkenin dilini bilmemek, potansiyel uluslararası öğrencileri yurtdışına taşınma konusunda kaygılandırabilir. Ancak, İngilizce’nin Malezya’da yaygın olarak konulduğunu ve hatta yerliler için okullarda zorunlu ders olarak okutulmaktadır. İngilizce pek çok yükseköğretim kurumunda temel diller arasındadır ve hatta bazı kurumlarda öncelikli olarak kullanılmaktadır. 130’u aşkın farklı dilin konuşulduğu Malezya’da en yaygın dillerden biri Çince’nin Mandarin lehçesidir. Çin’in etkisinin giderek arttığı dünyada, uluslararası öğrencilere bu dili öğrenme konusunda harika imkânlar sunulur.

Teknoloji merkezi Malezya, geleceğe yönelik büyüme adımlarının önemli bir kısmını teknoloji ile ilişkilendirmektedir. Son dönemde, Multimedya Kalkınma Kuruluşu’ndan (Multimedia Development Corporation) bir temsilci, ‘yüksek kaliteli mühendislik araştırma ve geliştirme çalışmalarına’ büyük bir önem verileceğini söylemiş ve DHL’nin son yıllarda ülkede Ar-Ge’nin tesisleri açmasına dikkati çekmiştir. Aslında ülke bağımsızlığını kazandığından beri, son 50 yılda ekonomisinde yaşanan büyük çaplı toparlanma sürecinde teknolojideki gelişmelere çok borçludur. Bilgisayar Bilimi veya Bilgi Teknolojileri alanında bir kariyer hedefleyen öğrenciler, öğrenim için Malezya’yı değerlendirmekle iyi yapacaklardır.
Beklenmedik durumların yaşanmadığı huzurlu bir ülke Malezya dünya genelinde en sakin ve en huzur verici ülkeler sıralamasında ilk 20’de yer almaktadır. Öğrenciler ülkeye ayak basar basmaz bunun nedenini anlayacaklardır. Malezya insanı yabancılara karşı misafirperver, sevecen ve samimidir. Bu, evden ayrılma konusunda kaygılanan öğrencilere veya pek bilmedikleri bir ülkeye çocuklarını gönderen ebeveynlere kendilerini daha rahat hissettirecektir. Aynı zamanda kıyafet olarak yanlarına neler almaları konusunda kararsız olan öğrenciler de hava koşullarında hiçbir aşırı durumun meydana gelmediğini öğrendiklerinde sevinebilirler.

Malezya, günümüzde UNESCO tarafından dünyada en çok tercih edilen eğitim güzergahları arasında 11.sırada gösterilmiştir.
Malezya Yeterlilikleri Ajansı ( Malaysian Qualifications Agency ) (MQA) eğitim sistemlerinin tüm alanlarındaki kaliteyi denetler. Temel kalite garantileme ve akredite merciidir. Devlet ve özel yüksek eğitim kurumlarındaki kaliteyi garantileme konusunda sorumluluğa sahiptir.

ÜNİVERSİTEYE NASIL BAŞVURU YAPILIR ?
Kabul tarihleri kurumlara, öğrenim düzeyine ve alanlara göre değişmektedir. Lisans ve lisansüstü düzeyde belli başlı kabuller pek çok üniversitede Şubat sonundadır (birinci dönem) ve daha sonrasında Temmuz sonu/ortası (ikinci dönem). Pek çok üniversitenin ikinci ve üçüncü kabul fırsatları veya yıl boyunca özel dersler için kısıtlı kabul tarihleri de vardır. Örneğin Malezya Manash üniversitesi, özel kayıt aralıklarında Ekim ortasında da kısıtlı sayıda öğrenci kabul etmektedir.

Genel olarak, başvuru tarihleri bir sonraki dönem başlamadan 2-3 ay önce yapılmaktadır.
Bazı üniversitelerin yabancı öğrenciler için ayrı başvuru tarihleri vardır ve bu nedenle tüm öğrencilerin son başvuru tarihlerini kendi kurumlarında doğrulatmaları önemlidir. Çoğu üniversite başvurusu doğrudan kurumun web sitesi üzerinden online olarak tamamlanabilir.

Hangi belgelere gerek var ?
Tüm akademik karnelerin noter onaylı kopyaları
Pasaportunuzun fotokopisi (tüm sayfalar)
Kimlik kartI fotokopisi (veya geçerli sürücü belgesi)
Güncel renkli pasaport fotoğrafı
Kişisel sağlık raporu ve ilgili başvuru ücretleri

Başvuru formu
İngilizce yeterlilik belgesi. Gerektiği durumlarda, IELTS notunuz üç yıl için geçerli olmaktadır.
Yüksek lisansa başvuracak öğrencilerden araştırma veya tez taslaklarını iletmeleri de beklenebilir.
Okullar, genellikle başvuruyu değerlendirmek için 5-7 güne ihtiyaç duyacaktır. Bunun ardından ders programının ayrıntılarını, ilgili ücretleri ve tarihleri içeren bir “teklif mektubu” alacaksınız. Bu mektuba Malezya Göçmen Bürosu’nda öğrenci pasaportu alabilmek için ihtiyaç duyulur.
Doğrudan üniversitelerin web sitelerinden online başvuru yapılırken, aynı zamanda ücretsiz olarak i-Apply hizmeti üzerinden de başvurabilir.

Malezya kültürü, aşırı derecede kibarlık ve diplomasi beklemektedir ve öne çıkmanın desteklendiği akademik ortamlardan gelen öğrencilerin özenli olması önerilebilir.
Öğrencilerin ders içeriğini izlemede inisiyatif alması ve akademik gelişme göstermesi beklenmektedir. Beklentiler öğrenim alanına ve düzeyine göre değişmektedir, ancak genel olarak derslere katılım, ödevlerin zamanında teslimi ve sınıf dışında bağımsız araştırma gibi sorumluluklar söz konusudur.
Kişisel bir tanıtım yazısı yazmanız gereken başvurularda profesörlerin bu metni canlı okuyacağını ve çalışmak istediğiniz konu hakkında kafa yoracaklarını unutmayın. Okunan alana dair iddialı yazı yazın ancak abartmayın. Malezya akademik kültürü Birleşik Krallık ve Avusturalya akademisine benzemektedir ve doğrudan abartısız bir dili tercih eder.