Amerika’daki yeni hayatınıza doğru yola çıkarken oraya ulaştığınızda ihtiyacınız olan her şeyi aldığınızda emin olmalısınız. Böylece orada ilk günleriniz daha rahat geçecek. Bu nedenle uçağa binmeden önce her şeyi organize ettiğinizden emin olun…

Banka hesabı açtınız mı? Gelmeden önce ya da vardığınız anda banka hesabı açabilirsiniz. Ülkede geçireceğiniz ilk birkaç hafta için yeterli paranız olduğundan emin olun. Her bankanın kendine göre avantajları vardır ancak bu bankaların şartlarını ve sözleşmelerini dikkatlice okumalısınız.
Yanınıza almanız gerekenler? Bu eğitim göreceğiniz üniversitenin bulunduğu şehre bağlı. Ağustos sonlarına doğru gidecekseniz havanın soğumaya başlayacağını unutmayın; sizi sıcak tutacak mont ve botlara ihtiyacınız olabilir. Amerika’nın bazı bölgelerinde farklı iklimler hakimdir. Örneğin, Oregon devamlı yağmurlu ve bulutludur, Louisiana nemli ve sıcak havasıyla ünlüdür, Los Angeles’ta hava genelde güneşlidir. Bavulunuzu bu tarz bilgiler ışığında hazırlayın.

Gerekli dokümanlar yanınızda mı? İlk başvuruyu yaptığınız andan bugüne kadar topladığınız bütün belgeleri “Yurtdışı Eğitimi” adı altında bir dosyada toplamanızı öneririz. Bu belgelerin sadece elektronik kopyalarını bulundurursanız gerekli elektronik cihazları her zaman bulamamanız ya da çalıştıramamanız gibi bir risk söz konusu olur (elektronik kopyaları yedek olarak bulundurmalısınız, ayrıca bu belgelerden evinizde de birer kopya olmalı).

Bu dokümanlar:
• Pasaport
• Öğrenci vize dokümanları
• Üniversiteden gelen kabul mektubu
• Üniversitenin iletişim bilgileri (ve konaklama yerinin)
• Maddi burs ve ödüllere dair belgeler
• Akademik transkript ve dil sınav sonuçları
• Uçak biletiniz

Ülkeye giriş yapınca kiminle görüşeceksiniz? Üniversiteye ülkeye giriş yapacağınız zamanı bildirin ki onlar da sizin için hazırlık yapabilsin. Gerekirse yardıma ihtiyaç duyduğunuzda arayabileceğiniz bir telefon numarası alın (Uluslararası Öğrenci İşleri Ofisinin Numarası vb.). Sizi biri havaalanında karşılayacak mı yoksa üniversiteye tek başına mı gelmeniz gerekecek?
Evden çıkmadan kontrol edin! Pasaportunuz, uçak biletleriniz ve şarj aletleriniz yanınızda, değil mi?
İyi yolculuklar !