Japonya’da eğitim almayı planlıyorsanız, bir yandan Konfüçyüs, Budizm, sumo ve samuray ve bir yandan Hayao Miyazaki, Sony, otomatlar, dokunmatik ekranları birleştiren bir kültürden etkilenmiş olabilirsiniz. Japonya, bir yandan zengin kültür ve geleneklere ve diğer yandan da sürekli değişen teknolojik olarak modern bir topluma sahip çok yönlü bir ülkedir. Ada ulusları genellikle benzersiz ve nadiren kendine özgü bir kültürü elinde tutarlar. Anakaradan biraz uzaklaşın, bir ada ülkesinde yaşamak, başka hiçbir yerde hayal edilemeyen manzaraları, sesleri ve kokuları deneyimlemenize yardımcı olacaktır.

Japonya dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir. Bunun iki yolu vardır. Japonya, Araştırma ve geliştirmeye olan bağlılık, dünyanın en ileri görüşlü ve yenilikçi ülkesi olma açlığıyla birleştiğinde, Japon kurumları, 22’si fizik, kimya veya tıptan gelen 25 Nobel Ödülü sahibi ülkedir. En fazla Nobel ödüllü Asya ülkesi Japonya’dır. Liseden sonra nüfusun çoğunluğu bir kolej, üniversite, ticaret okulu veya başka bir yükseköğretim kurumuna devam eder.
Japonya, ekonomik büyümeyi teşvik etmenin bir yolu olarak eğitime uzun zamandır öncelik vermiş ve Japonya’yı hem finansal hem de eğitimsel açıdan en güçlü ülkelerden biri haline getirmiştir.

QS Quacquarelli Symonds’a göre Japonya’nın şu anda dünyanın en iyi 50 kurumunda iki üniversitesi var: Kyoto Üniversitesi ve Tokyo Üniversitesi. Tokyo ayrıca The Telegraph tarafından öğrenciler için dünyanın üçüncü en iyi şehri seçildi.
Bu sonuçlar, Times Higher Education’ın Asya Üniversitesi Sıralamasında en iyi 100 noktanın 20’si ile Japonya’yı eğitim için Asya’nın en iyi ülkesi yapıyor. Ayrıca çok çeşitli kitleler var. Yaklaşık 780 üniversite, kolej ve sayılamayacak kadar çok meslek okulu ile, kesinlikle ilgi alanınızı sağlayan bir kurum bulabileceksiniz.
Mayıs 2015 itibariyle Japonya’da yaklaşık 210.000 uluslararası öğrenci vardı ve bu sayının önümüzdeki 30 yıl içinde Global 30 girişimi nedeniyle artması bekleniyor.
Küresel yetenekleri çekmek için tasarlanan diğer tedbirler arasında, Japonya’nın Nisan ayının geleneksel akademik başlangıç ayının aksine öğrencilerin Eylül ayında başlamasına izin verilmesi; daha fazla dersin İngilizce olarak öğretilmesine izin vermek; uluslararası personelinin işe alınması; ve hem gelen hem de giden uluslararası değişim programlarını teşvik etmek. Ayrıca, öğrencilerin seyahat eden birçok öğrenci için kesinlikle gerekli olan çalışmalarına izin verilir.

Bir Japon okulunda veya üniversitesinde bir yıllık öğrenim maliyeti ortalama olarak yaklaşık 6.000 USD’dir. Bu, ABD veya İngiltere’deki eşdeğer çalışmaların maliyetinin yarısı, hatta üçte biri. Benzer şekilde, Japonya’da yaşam maliyeti çok daha düşüktür.
Ayrıca, yabancı öğrenciler için bir öğrenim ücreti muafiyeti programı, hükümetten, özel üniversitelerden, vakıflardan ve şirketlerden her seviyedeki uluslararası öğrenciyi desteklemek için tasarlanmış bir dizi burs fırsatı vardır.

Japonya’da okumak istediğiniz konu hakkında netseniz, muhtemelen ne yapacağınızı tam olarak bilirsiniz. Ancak, uluslararası öğrenciler için Japonya’daki en iyi kurslardan emin değilseniz, aşağıdaki programlara göz atabilirsiniz.

Japonca Dil Programları
Japonya’da yüksek öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencilerin ilk önce Japonca dilinde bir kursa girmeleri normaldir. Bu Japonca dil kurslarına başvurabilmek için on iki yıllık bir okulu tamamlamış olmanız gerekir. Dili, uluslararası öğrencilere hitap eden özel bir üniversitede öğrenebilirsiniz. Dil kursunuz bittikten sonra üniversite de öğreniminize başlayabilirsiniz.

Japonya Ticaret Okulu
Japonca’da gerekli becerilere sahip olduğunuzda ve ülkede yaşamak ve çalışmak istediğinizde, bir ticaret okuluna veya politeknik eğitimine başvurabilirsiniz. Teknoloji kolejleri, üçüncü yıldan itibaren uluslararası öğrencilere 5 yıllık programlar sunmaktadır. Bu kurslar genellikle endüstriyel veya ticari alanlarla ilgilidir. Kursunuzun sonunda bir derece kazanırsınız.

Mesleki Eğitim Kolejleri
Animasyon, prodüksiyon, oyun oluşturma, film yönetmenliği, mimari, iç tasarım vb. alanlarda uzmanlık eğitimi almak istiyorsanız uzman okullara başvurabilirsiniz. Bu kurslar genellikle 2 yıldır, ancak 3 ve 4 yıllık programlar da mevcuttur. Birçok enstitü için JLPT dil sınavının N1 veya N2 seviyesini veya en az 6 aylık dil eğitimini geçmeniz gerekir.

Sizlerde AktifEdu aracılığı ile Yurtdışında eğitim almak isterseniz, bizlere ulaşınız.
0212 556 81 88 ya da [email protected]