İngiltere’de bulunan belli başlı marketler WAITROSE, ASDA, ALDI, TESCO, LIDL, SAINSBURY ‘dir. Bunlardan evin genel ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Et, süt, peynir, meyve, sebze, yumurta gibi temel besin maddelerini karşılayacak şekilde alışveriş yaptığınızda Türk Lirasına çevirseniz dahi Türkiye’de ödediğiniz paraya denk gelir. Çünkü et ve süt ürünleri Türkiye’den daha ucuz.

Ayrıca satışının tamamlanması gereken et, süt, meyve, sebze gibi ürünlerin günün sonunda oldukça indirimli olarak satışa sunulması büyük avantaj oluşturuyor. İngiltere’de mevsimine göre uygun fiyatlı meyve sebze rahat bulunuyor. Örneğin yaz ortasında üç dört kiloluk bir karpuz süpermarketlerden 3 pounda satın alınabiliyor.
İngiltere’de dışarıda yediğinizde ödemeniz gereken meblağlara gelecek olursak örneğin Mc Donald’s da double cheese burger 1.5 pounda satılıyor. Herhangi bir kafede bir cappuccino içmek isteseniz yaklaşık 3 pound ödemeniz yeterli, yine bir puba gidip İngilizlerin meşhur fish & chipslerinden yemek isteseniz 7 pound ödemeniz gerekiyor.

İngiltere’de giyim masraflarına değinecek olursak. Farklı gelir düzeylerine göre farklı mağazalar var. SELFRIDGES ya da HARRODS ekonomik mağazalardır. Fakat PRIMARK’ta 5 poundun altında onlarca ürün bulabilirsiniz.
İngiltere’de şehirden şehre farklılık gösteren maliyetlerde vardır. Türkiye’de İstanbul yaşam maliyetleri açısından diğer illere oranla daha pahalıysa İngiltere’de de Londra diğer ülkelere göre daha pahalıdır. Hatta Londra içinde 1.Zone ile 6.Zone arasında bile yaşam giderleri açısından maliyet farkı çoktur. 1’de bir kahveyi 9 pounda içerken 6. Bölgede 2,3 pounda içmeniz mümkündür.

Özetlemek gerekirse İngiltere birçok ülkeye göre daha maliyetli olabilir. Bunda para değerleri önem taşımakta. Eğer Londra’da eğitim almak istiyorsanız ve maliyetini düşünüyorsanız, Londra merkezini sadece turistik olarak ziyaret edin. Düzenli yaşamınızı merkezden uzak bölgelerde yaşayın.