1. Galway, İrlanda’nın batısında yer almaktadır. Galway City, İrlanda Cumhuriyeti’nin üçüncü büyük şehridir. (75.414 nüfus)

2. Galway, İrlanda’daki en uzun yer ismi olan Muckanaghederdauhaulia’ya ev sahipliği yapar, bu da “iki tuzlu yer arasındaki pigment” anlamına gelir.

3.Galway City, Hiberno-Norman döneminde şehri yöneten on dört tüccar ailenin ardından “Kabileler Şehri” olarak adlandırılmıştır.

4.Galway’de doğan en ünlü kişi Hollywood oyuncusu Peter O’Toole’dir. O’Toole, sekiz kere Oscar adayı gösterilip hiç birinde ödülü alamayıp dünya rekorunu kırmıştır.

5.Claddagh Yüzüğü, Galway’in dünyaya takılan kendi sevgi ve dostluk sembolüdür.

6. Galway şehrinde nüfusun yaklaşık yüzde onunu oluşturan 7.000 İrlandalı bulunmaktadır.

7. Galway’e en çok İrlanda dili, müziği, şarkı ve dans gelenekleriyle ilişkilendirildiği için “İrlanda’nın Kültürel Kalbi” denir.

8. Şehir, canlı yaşam tarzı ve ünlü Macnas (sanat grubu) geçit töreni ile bilinen yaz Galway Sanat Festivali de dâhil olmak üzere sayısız festival, kutlama ve etkinlikle bilinir.

9. Galway City’nin merkezindeki parka, 1970 yılında ABD Başkanı John F.Kennedy’nin anısına ziyaretinden sonra resmi olarak John F. Kennedy Parkı deniyor.

10. İrlanda Cumhuriyeti içindeki en büyük ve İrlanda adasındaki ikinci en büyük göl olan Lough Corrib, Galway’i ikiye bölmektedir. Lough Corrib, İrlanda’nın batısında bir göldür. Corrib Nehri veya Galway Nehri, gölü Galway’deki denize bağlar.

Galway ilçesi, 2020 için Avrupa Kültür Şehri olma onuruna sahiptir. Bu onur, Galway’in geleneksel İrlanda müziği dolu canlı barları ve dünyaca ünlü samimi karşılama atmosferi ile İrlanda kültürünün en iyisini temsil ettiği için elde edilmiştir. Birçok insan Galway’in İrlanda’daki en iyi ilçe olduğu görüşüne sahip olma düşüncesindedir, çünkü İrlanda kültürü hakkında harika olan her şeyi mükemmel bir şekilde somutlaştırmıştır.

● Manzarası; Galway, İrlanda’nın batı kıyısında, ünlü Vahşi Atlantik Yolu’nda yer alır ve tüm Emerald Isle’daki en güzel manzaralara sahip olduğunu iddia edebilir. El değmemiş ve bozulmamış Aran Adaları’ndan Silver Strand ve Salthill Plajı gibi muhteşem sahillere ve güzel plajlara kadar, tüm ihtişamıyla doğayla iç içe olabileceğiniz bir çok yer vardır.
● Gece Hayatı; Şehir çok çeşitli bar ve gece kulüpleriyle dolu olduğu için Galway City, İrlanda’nın en iyi gece hayatı sahnelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Günlük İrlanda geleneksel müziğinin en iyisini çalan Tig Cóilí ve Taaffe Bar gibi geleneksel İrlanda barlarından, gece dans etmek için mükemmel bir atmosfer sunan Carbon ve Electric Garden gibi gece kulüplerine kadar herkesin yapabileceği bir şey bulunmaktadır.
● Uygun Fiyat; İrlanda’nın en uygun fiyatlı şehirlerinden biridir. İrlanda’nın Dublin veya Cork gibi diğer en popüler şehirlerinden farklı olarak, Galway, özellikle kira gibi yaşam maliyetleri söz konusu olduğunda çok daha makul fiyatlıdır. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, Galway aslında Dublin’den % 23 daha ucuz ve kira Cork County’ninkinden % 13 daha düşüktür. Galway sadece kültürlü ve kozmopolit bir şehir değil, aynı zamanda düşük bir yaşam oranına da sahiptir, bu da birçok insanın Galway’in İrlanda’daki en iyi ilçe olduğunu düşünmesinin bir başka nedenidir.
● Galway Yarışları; Her yıl sadece Galway’de değil İrlanda’da da gerçekleşen en önemli etkinliklerden biridir. Aslında, her yıl 250.000’den fazla insanın ilgisini çeken tüm İrlanda’daki en büyük ve en ünlü yarışlardır. Bir hafta boyunca 49 yarış gerçekleşiyor ve kazananlar için 2 milyon € ‘dan fazla para ödülü verilmektedir.
● Avrupa Kültür Başkenti 2020; Galway’in kendisi İrlanda kültürü açısından zengin olduğu için, 2020’de Avrupa Kültür Başkenti olarak taçlandırılması şaşırtıcı olmayabilir. Bu uluslararası kabul, Galway Şehri’ne verildi, çünkü kentin birçok dükkân ve barındaki dost canlısı sakinlerinden herhangi biri ile konuşarak yaşanabilecek parlak bir topluluk ruhu duygusu vardır. Galway, İrlanda kültürüne ve insanlarına bolca hayran olacak her şeyi somutlaştırıyor, hatta sokaklarında yürürken bile şehrin samimi ve neşeli atmosferiyle soyutlanmanız zor olacaktır.
● Medieval Galway keşfi; 16. yüzyılın sonlarında İspanyol Kemeri’nde duran ve geniş Atlantik Okyanusu’na bakan Galway’i ortaçağda hayal edebilirsiniz. Bir zamanlar küçük bir balıkçı köyü olan Galway, 13. yüzyılda Galway Kabileleri olarak bilinen 14 tüccar ailenin yönettiği müreffeh bir duvarlı kasaba olmak için güçlendi. Eski şehir surları Eyre Meydanı’ndaki modern bir alışveriş merkezine, Kirwan’s Lane’nin hareketli bir atmosfere sahip thrums ve 1320’de tamamlanan St Nicholas Kilisesi, Christopher Columbus’un 1477’de ibadet ettiği söyleniyor.
● Salthill Gezinti Yürüyüşü; Atlantik Okyanusu üzerindeki konumu ile Galway’in denizle yakın bir ilişkisi vardır. Bu hiçbir yerde Salthill’in küçük sahil banliyösünde olduğundan daha belirgin değil. Burada, yerlilerle 2 km uzunluğundaki sahilde yürüyebilir ve yüzebilirsiniz. Sahilde oturup Atlantik’te ışık değişimini izleyebilirsiniz.
● Galway Kent Müzesi; İspanyol Kemeri’ne bakan bu modern, geniş bina, Galway’in tarihi ve mirası ile ilgili ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Tarih öncesi ve ortaçağ Galway koleksiyonlarının yanı sıra Galway’in sosyal tarihinin yönlerini dolaşın. Galway ve UNESCO Film Şehri statüsü hakkında daha fazla bilgi edinilebilir ya da 19. yüzyılın sonlarında şehir neye benzediği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Galway’deki toplu taşıma sistemi oldukça iyidir. İki otobüs şirketi olan Bus Eireann ve City Direct arasında, şehirde dolaşmak için birçok seçenek sunmaktadır.