I-20, ABD hükümeti onaylı bir eğitim kurumu tarafından verilen ve öğrencinin tam zamanlı bir eğitim programına kabul edildiğini ve ABD’de kalmak için yeterli finansal kaynak olduğunu gösteren çok amaçlı bir belgedir. I-20 resmi olarak “Certificate of Eligibility” / ‘’Uygunluk Sertifikası’’ olarak adlandırılmıştır.

F1 vize başvurusunda I-20 belgesi ile başvuru yapmanıza izin verilir.

F-1 Nedir?

F1 vizesi ABD’de okumak isteyenler için göçmen olmayan bir vize türüdür. Bir üniversite veya kolej, lise, özel ilkokul, seminer, konservatuar, dil eğitimi veya başka bir akademik programa katılmak için ABD’ye girmeyi planlıyorsanız F1 vizesi başvurusu yapmalısınız. Kabul aldığınız bir eğitim kursuna katılmak için öğrenci vizesine sahip olmanız gerekmektedir. ABD Konsolosluğu’nda F1 vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

I-20 Nasıl Oluşturulur?

Bir okul kabul süreciniz tamamladıktan sonra, kabul edilen uluslararası öğrenciler için F-1 statüsü talep eden gerekli finansal destek ve kimlik belgeleri toplanır. Bu öğrenci adları ve biyografik bilgiler SEVIS  (Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemi) adlı bir ABD devlet veri tabanına girilir. Okul görevlisi I-20’yi oluşturur ve imzalar ve daha sonra öğrenciye posta yoluyla iletilir. Eğer bir öğrencinin I-20 bilgisini güncellemesi veya değiştirmesi gerekiyorsa, okul görevlisi yeni bir belge oluşturur.

I-20 Nasıl Kullanılır?

Okulunuzdan I-20 geldikten sonra, uluslararası bir öğrencinin  ABD Konsolosluğunda F-1 vizesine başvuru yapması ve vize başvuru randevusu alınması gerekir. Vize görüşmenize katıldığınızda Form I-20’yi konsolosluk memuruna sunmalısınız. Öğrenciler, ABD havaalanına vardıklarında hem F-1 vizesini hem de I-20’yi bir ABD Gümrük ve Sınır Koruma memuruna sunmalıdır.

I-20 yasal bir belgedir ve ABD’ye girerken, bir banka hesabı açarken, istihdam izni için başvururken veya göçmen olmayan öğrenci durumunuzun kanıtı gerektiğinde bu gibi diğer durumlarda kimlik tespiti için sizden istenecektir.

Bir öğrencinin kaydında önemli bir güncelleme olduğunda, devam eden öğrencilere yeni I-20 verilir. Biyografik verilerdeki değişiklik, program tarihleri, program değişiklikleri, çalışma izninin eklenmesini vb. gibi durumlarda yeni bir I-20 temin edilir.

Program Başlangıç ​​Tarihi 

Öğrenciler, I-20’de listelenen başlangıç ​​tarihinden 30 gün öncesine kadar ABD’ye girebilirler. Ancak, konaklama ve planlanan programınızın başlangıç ​​tarihinden önce mevcut olmadığını unutmayın. Daha erken başlamak isterseniz danışmanınıza mutlaka bilgi veriniz.

Program Bitiş ​​Tarihi 

ABD’de F1 vizesi olan yabancı öğrenciler, Form I-20’de listelenen program bitiş tarihinden sonraki 60 gün içinde,  ABD’den ayrılmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nin zamanında ayrılmaması statüsünün  bozulmasına neden olacaktır. ABD yasalarına göre, statüsü dışında olan kişilerin vizeleri, Göç ve Vatandaşlık Yasası’nın 222 (g) Bölümüne göre otomatik olarak iptal edilir. Statü dışında olması nedeniyle geçersiz kılınan herhangi bir çoklu giriş vizesi, gelecekte ABD’ye giriş için geçerli olmayacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin zamanında ayrılmaması, gelecekte vize almaya uygun olmamanıza da neden olabilir.

I-20 Kaybederseniz;

I-20 öğrencisi için okuldaki yetkilisi ve acentenizi ile iletişime geçmelisiniz. Amerika Birleşik Devletleri dışındaysanız, ABD’ye girmeden önce yedek I-20’yi almanız gerektiğini lütfen unutmayın. İşlemin gerçekleşmesi ve posta tesliminin zaman alacağını unutmayınız.

I-20 veya pasaportunuzu yerel olarak seyahat ederken, kayıp riskini azaltmak için asla yanınızda taşımayın. ABD içinde seyahat ederken I-20 fotokopisini alın veya pasaport yerine bir Eyalet Kimliği başvurusu yapın.

I-20’lerimin Tüm Kopyalarını Saklamalı Mıyım?

Evet. Programınızda veya diğer bilgilerinizde değişiklik olması durumunda, Amerika Birleşik Devletleri’ndeyken I-20’lerinizin birkaç farklı sürümünü edinebilirsiniz. Orijinal I-20’nizin tüm kopyalarını daima güvenli bir yerde saklayın ve asla atmayın. Seyahat, iş veya diğer amaçlar için daima en son yayınlanan I-20’yi kullanın.

Eşiniz ve çocuklarınız eşlik edecekse, F-2 vizelerini almak ve programınız sırasında ve seyahat amacıyla ABD’de kalmak için her birinin kendi I-20’ye ihtiyacı olacaktır.