Hollanda’da Avrupa’da en iyi üniversite eğitimi veren ülkelerden biridir. Hollanda’da lisans eğitimi için genellikle iki tür üniversite sistemi söz konusudur. Bunlardan biri “university of applied science” olarak adlandırılan uygulamalı bilimler üniversiteleri, pratik eğitimi ön planda tutan, teorik ve araştırma eğitim düzeyini çok yüksek tutmayan üniversite türüyken, diğeri “research” yani araştırma üniversiteleri olarak bilinen üniversiteler olup dünya sıralamaları oldukça yüksektedir. Araştırma üniversiteleri özellikle Türk öğrencilere farklı kabul koşulları sunar. Bunlardan en önemlisi dil yeterliliği ve mezun olunan bölümdeki diploma puanının düzeyidir.

Hollanda üniversitelerinin Kabul ve Başvuru Şartları
Hollanda’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin yabancı dil yeterlilik sınavları olan IELTS sınavından minimum 6.0-6.5, TOEFL’dan da 80 ve üstü bir skor elde etmeleri gerekmektedir.
Dil yeterliliği olmayan veya dil yeterliliği olup, lise diploması uluslararası olmayan (IB, French, American) öğrenciler ise uluslararası öğrenci yılı (foundation) denilen bir program dahilinde yıl kaybetmeden rahatlıkla üniversitelere yerleşebiliyorlar.
Üstelik bu tür programlara giriş daha da kolay çünkü IELTS’ten 5,0 puan almış olmak, diplomada geçer notlara sahip olmak giriş için yeterli oluyor. (Hollanda eğitim düzeyi çok yüksek bir ülke olduğu için bu tür bir hazırlık programı öğrencileri oldukça ileriye götürüyor.)

Aktif Yurtdışı Eğitim`in danışmanlığından faydalanmak ve daha pek çok farklı konu için :
0212 556 81 88 ya da [email protected]