Oxford minyatür bir şehir olduğu için dolaşmanın en iyi yolları yaya, otobüs ya da en iyisi bisikletle. Oxford, İngiltere’deki herhangi bir yerel otoritenin bisiklet yolcusu ve bazı çok güzel binaların ikinci en yüksek oranına sahiptir, bu nedenle burada bisiklete binmek hem erişilebilir hem de hoştur (ve görünüşe göre, sürücü kadar dumanı emmeyeceksiniz). Oxford’da bisiklet ve bisiklet hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Oxford’dan ve Londra’dan Londra’ya gitmek çok kolaydır. Paddington ve Marylebone’a düzenli direk trenler ve biri 7/24 çalışan iki rakip direkt otobüs servisi vardır. Stagecoach’ın Bicester ve Milton Keynes aracılığıyla Cambridge’e yaptığı X5 hizmeti, biraz yavaşsa da güvenilirdir. Oxford’da başlarken İngiltere’deki başka herhangi bir yere ve buradan Reading / Londra (doğu, güney doğu ve kuzey doğu), Bristol (Galler), Birmingham (orta ve kuzey doğu) veya Basingstoke (güney) üzerinden ilerlemeniz gerekir. ). İhtiyacınız olan tüm bilgilere bağlantılar aşağıdadır.

Otobüsler
Oxford, İngiltere’nin Londra dışındaki ilk entegre taşıma sistemine sahiptir! Kullanışlı SmartCard, Oxford Bölgesi içindeki herhangi bir operatörün (Kidlington, Cumnor, Kennington, Garsington ve Wheatley’i kapsayan) otobüslerini kullanmanıza izin verir. Ayrıca kullanmadığınız zaman SmartCard’ınızı başkasına ödünç verebilirsiniz. Londra’nın aksine, tüm Oxford otobüslerinde nakit olarak ödeme yapabilirsiniz, ancak bu günlerde temassız da kullanabilirsiniz.

SmartCard’ı Oxford Otobüs Şirketi’nin seyahat mağazalarından (Gloucester Green ve High Street’te) alabilirsiniz. Farklı zaman periyotlarını, bölgeleri ve çoklu / tek veri yolu operatörlerini kapsayan seçenekler vardır.

Oxford Otobüs Şirketi

Megabus
Kendi güzergahlarına ek olarak, Oxford Tube ve X5 hizmetlerini Megabus üzerinden gülünç düşük fiyatlar için rezerve edebilirsiniz (yeterince önceden yaparsanız 1 £ kadar az olabilir). Koltuklar önceden rezerve edilmelidir, ancak bunu kalkış günü yapabilirsiniz.

Oxford Üstü Açık Otobüs Turları
Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde gördüğünüz aynı kırmızı gezi otobüsleri. Daha fazla bilgiyi burada Rehberli turlar sayfasında bulabilirsiniz.

Trenler
Oxford geçtiğimiz günlerde yeni bir şehir dışı tren istasyonuna kavuştu! Görünüşe göre, 100 yıldan uzun bir süredir büyük bir İngiliz kentinden Londra’ya giden ilk yeni bağlantı. Oxford Parkway’den Londra Marylebone’a, her birinde wifi ve fiş soketleri bulunan saatte iki tren var. Ayrıca duyuruların İngilizce, Mandarin ve Arapça olduğu Bicester Köyü’nde durur.

Oxford ve Oxford Parkway kalkış ve varış panoları
Geliş ve gidiş için inanılmaz faydalı canlı listeler – istasyona çıkmadan önce iptal ve gecikmelere göz atın.

Araç paylaşımı
Oxford, arabalarla ünlüdür. Şeytani tek yönlü bir sistem, izin kontrollü park etme ve iyi Park & Ride seçenekleri ile birçoğu şehrin merkezinde araba olmadan yaşamayı seçiyor. Bu yüzden çevre yolunun dışına çıkmaya çalışırken ara sıra bir araba kiralamanız gerekebilir.