AB / AEA ve İsviçre vatandaşı değilseniz ve 90 günden uzun bir süre boyunca İrlanda’da kalmak istiyorsanız, göç izni başvurusu yapmanız ve kayıt olmanız gerekmektedir.

11 Aralık 2017’den itibaren ‘GNIB kartı’ olarak bilinen önceki kayıt sertifikasının yerini yeni İrlanda Oturma İzni (IRP) almıştır. Yeni IRP, eski GNIB kartıyla tam olarak aynı yasal statüye sahiptir. Size yeni bir hak veya yetki vermez ve sorumluluklarınız aynı kalır. Mevcut kayıt sertifikanız (GNIB kartı) süresi doluncaya (veya kaybolana veya çalınana) kadar geçerliliğini korur. Yeniden IRP için başvuru yapmanıza gerek yoktur.

GNIB (The Garda National Immigration Bureau)/ IRP(The Irish Residence Permit) İrlanda’ya uzun dönem için giden öğrencilerin Göçmenlik Bürosu’na kayıt olup GNIB/IPR Kart alması zorunludur.

Kayıt olmak için:

 • AB / AEA ve İsviçre vatandaşı olmayan bir ülke vatandaşı olmak,
 • 16 yaşında ve üstü,
 • Belgeleriniz ile beraber şahsen bir kayıt ofisine gitmeniz gerekmektedir.

IRP(The Irish Residence Permit) İrlanda Oturma İzni kayıt sertifikanızdır. Sunduğunuz belgeler ve bilgiler eksiksiz ve doğruysa kaydınız başarılı olup size İrlanda Oturma İzni (IRP) verilecektir. Başvuru yaptığınız her seferde size yeni bir IRP verilecektir.

Dublin Şehrinde yaşayan herkes için Garda Ulusal Göçmenlik Bürosu (GNIB) hizmet vermektedir.   Ofis Adresi: Garda National Immigration Bureau / Department of Justice and Equality
13-14 Burgh Quay Dublin 2, D02 XK70 Ireland

Dublin Şehri dışında yaşıyorsanız, yaşadığınız yere en yakın kayıt bürosuna kayıt olmanız  gerekir. Bölgesel kayıt büroları An Garda Síochána (polis) tarafından yönetilir ve ülke çapındaki istasyonlarda bulunur.

Cork:Anglesea Street Garda Station Anglesea Street Cork City T12 K244 Tel: +353 (0)21 452 2000

Galway: Garda National Immigration Bureau (Galway) Western Regional Headquarters Dublin Road Renmore Galway H91 F62K Tel: +353 (0)91 337140

Limerick: Henry Street Garda Station Henry Street Limerick City V94 VY64 Tel: +353 (0)61 212400

Waterford: Waterford Garda Station Patrick Street Waterford Co.Waterford X91 A076 Tel: +353 (0)51 305300

Athlone: Athlone Garda Station Barrack Street Athlone Co.Westmeath N37 XE33 Tel: +353 (0)90 649 8550

Dundalk: Dundalk Garda Station The Crescent Dundalk Co. Louth A91 DK46 Tel: +353 (0)42 938 8400

Letterkenny: Letterkenny Garda Station New Line Road Letterkenny Co.Donegal F92 PC03 Tel: +353 (0)74 916 7100

Sligo: Sligo Garda Station Pearse Road Sligo Co.Sligo F91 E372 Tel: +353 (0)71 915 7000

İrlanda Hükümeti 12 haftadan fazla eğitim alacak öğrencilere 3 aylık vize vermektedir. Siz İrlanda’ya gittiğiniz de Göçmenlik Bürosu’na başvuru yaparak oturum izni almanız gerekmektedir. İrlanda’ya ulaştığınızda havaalanındaki pasaport kontrolünde polisler tarafından pasaportunuza oturum izni almanız için gereken süre yazılır. En geç tarih 3 ay sonrasıdır. GNIB/IRP başvurusu yapmak için online randevu almanız gerekmektedir. Ücretli GNIB Notification uygulamasını indirip iptal olan randevulardan bildirim alabilir, hızlıca randevunuzu organize edebilirsiniz. Randevu talebinde yoğunluk yaşanmaktadır, randevu bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamanız için vizenizi onaylandığı andan itibaren randevu sistemini kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Her gün saat 14.30’da yeni randevu açılmaktadır, sık sık kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Randevunuzu aldıktan sonra tarafınıza gelen onaylanmış randevu e-mailinizi saklayınız Göçmenlik Bürosu’na giriş yaparken randevu onayınızı görmek isteyebilirler.

GNIB / IRP kaydı için gerekli belgeler;

 • Pasaport,
 • Öğrenci Kabul Mektubu,
 • Okul Ücreti Ödeme Dekontu,
 • Certificate of Proof of Enrolled Learner Protection (Okulunuzdan alacağınız kursa kayıt olduğunuzu gösteren ve  ve her hafta saat 09.00 ile 17.00 arasında en az 15 saatlik eğitim alacağınızı gösteren belge.)
 • Özel Sağlık Sigortası
 • 300 Euro harç bedeli

IRP’nin her kayıt ve yenileme işleminizde kişi başı 300 € maliyeti vardır. Ücret banka kartı, kredi kartı (Başvuru sahibine ait olmalıdır.)veya Bank Giro (Banka hesapları arasında para aktarma yöntemidir.) sistemi ile ödenebilir. Giro ile ödeme yapmak için göçmenlik memuru tarafından size bir form verilecektir. INIS Banka hesap bilgileri ve ödeme tutarı önceden basılmıştır. Giro’yu ödemek için bankaya gidip ödemenizi gerçekleştirirsiniz. Ödemenizi yaptıktan sonra makbuzunuz ile birlikte kayıt ofisine geri dönüp makbuzunuzu teslim edersiniz.

Mevcut kartınız kaybolur veya çalınırsa, yeni bir IRP için de ödeme yapmanız gerekebilir.

IRP’nizdeki son kullanma tarihinden sonra İrlanda’da kalmak istiyorsanız, göçmenlik izninizi uzatmak ve kaydınızı yenilemek için yeniden başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuz kabul edilirse, size yeni bir IRP verilecektir.

IRP kartınız çok önemli bir belgedir ve her zaman yanınızda taşımalısınız. IRP kimlik kartı değildir. Bu bir kayıt sertifikasıdır. IRP’nizi her zaman yanınızda taşımalı ve istenirse bir göçmen memuruna veya bir Garda Síochána (polis) üyesine sunmalısınız. Bu, ülkeden her ayrıldığınızda veya yeniden giriş yaptığınızda buna dâhildir.

IRP (İrlanda oturma izni) hakkınızda temel bilgiler yazan kredi kartı boyutunda plastik bir karttır.

 • Adınız, soyadınız
 • İzin damga numaranız, göçmenlik izninizin kısa açıklaması,
 • Fotoğrafınızı, parmak izinizi ve kişisel bilgileri kopyasını içeren mikroçip bulunmaktadır.

Kişisel bilgileriniz veya koşullarınız değişirse kayıt bilgilerinizi güncellemek için Göçmenlik Bürosu ile iletişime geçmeyi unutmayın. Örneğin; ev ve posta adresinizi değiştirirseniz, kartınıza adınız yanlış yazılmış ise bu gibi durumlarda size yeni bir GNIB / IRP verebilirler.

İrlanda Oturma İzni (IRP) veya GNIB kartınız kaybolur veya çalınırsa Göçmenlik Bürosu ile iletişime geçmelisiniz.

Yurtdışı eğitim danışmanlık hizmetlerimiz için,

 0212 556 81 88 ya da [email protected]