Fransa’da eczacılık eğitimi nasıldır?

Fransa’da, eczacı olarak çalışmak için kişinin “Docteur de Docteur en Pharmacie diplomasına” ihtiyacı vardır. Derece sadece üniversitelerde verilmektedir ve Fransa’da olduğu kadar Avrupa Birliği genelinde de tanınmaktadır.

Fransa’daki her üniversite Unité de Formation et de Recherche (UFR) adı verilen fakültelere ayrılmıştır. 24 eczacılık fakültesi de bulunmaktadır.

1984’teki Laustriat reformundan bu yana, Fransa’da eczacılık eğitimi 6 ya da 9 yıllık eğitimden oluşmuştur. Beşinci yıldaki öğrenciler, bir üniversite hastanesinde 1 yıllık staj yapmaktadırlar. Diplome d’Etudes Spécialisées (DES). Hem 6- hem de 9 yıllık lisans programlarında, öğrenciler son dereceleri için bir tez savunmak zorundadırlar.

 

Fransa’da eczacılık eğitimine kabul başvurusu nasıl yapılır?

 1. İzlemek istediğiniz programı belirledikten sonra, başvuru sürecine başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz kurumun web sitesinden bir başvuru alırsınız ve en fazla üç kuruma başvurabilirsiniz.
 2. Başvuru sırasında kişisel bilgilerinizi doldurmanız, önceki diplomaların ve sonuçların transkriptlerini sağlamanız gerekecektir.
 3. Bazen GRE, GMAT veya LSAT gibi standartlaştırılmış testler kabul için gerekir.

Bir dil yeterlilik testi gerektirecektir. Fransızca Dil Diploması DELF & DALF Fransızca Dil Diploması DELF ve Fransızca dilinde (DALF) odaklanmış Diploma. Bu diplomalar, öğrencinin Fransızca dilindeki becerilerini yansıtır.

 

Fransız TCF / TFE testleri

Temel olarak, bu testler adayın Fransızca’daki yeterlilik seviyesini değerlendirir. Ömür boyu geçerli DELF ve DALF diplomalarının aksine, TCF sertifikası sadece iki yıl geçerlidir.

 

 1. Her bir kurumun kendi başvuru kriterleri vardır, bu nedenle üniversitenin web sitesinde ilgili araştırmayı yaptığınızdan ve başvurunuzu doğrudan buraya gönderdiğinizden emin olmanız gerekecektir.

 

Fransa’da eczacılık eğitimi için gerekli evraklar nelerdir?

 1. Pasaportunuzun bir kopyası
 2. Bir fotoğrafınız
 3. Transkriptler ve mezuniyet diplomalarının kopyaları
 4. Fransızca ve / veya İngilizce dil yeterliliğinin kanıtı

 

Fransa’da eczalık eğitimi sunan bazı üniversiteler;

 • University of Reims Champagne-Ardenne
 • The University of Reims Champagne-Ardenne
 • The University of Franche-Comté (UFC)
 • University of Strasbourg
 • Aix-Marseille University
 • University of Nantes
 • University of Paris-Descartes
 • University of Montpellier
 • University of Rennes 1

Sizlerde AktifEdu aracılığı ile Yurtdışında eğitim almak isterseniz, bizlere ulaşınız.
0212 556 81 88 ya da [email protected]