Fransa’da tıp eğitimi kaç yıl?

Fransa için tıp uzmanlarının genel tıp eğitimi alması 9 yıl sürüyor. Öte yandan cerrahlar veya çocuk doktorları gibi diğer uzmanlar için 10 ila 12 yıl sürer.

 

Fransa’da Tıbbi Çalışma Sistemi

Temel olarak, Fransa’daki tıbbi çalışmalar üç kursa ayrılmıştır (PCEM, DCEM ve Genel Tıp veya diğer uzmanlıklar).

Birinci aşama (PCEM)

İlk aşama, tüm tıp, eczacılık, diş hekimliği, hemşirelik ve fizyoterapi öğrencileri için aynı eğitimle iki akademik hazırlık yılıdır.

 

İkinci aşama (DCEM)

İkinci dönem dört yıl sürer. Üçüncü aşamaya gelebilmek için, dördüncü sınıf öğrencilerinin ikinci aşamayı başarıyla tamamlamış ve teorik sınavları geçmiş olması gerekir.

Öğrenciler, başarılarından sonra ve notlarına bağlı olarak arzu ettikleri uzmanlığı takip etme hakkına sahip olurlar.

 

Üçüncü aşama (DES)

Üçüncü aşama iki çalışma programını içerir: Genel Tıp veya diğer uzmanlıklar, her ikisi de DES Uzmanlık Çalışmaları Diploması almanızı sağlar.

Ayrıca, iki yıllık eğitim gerektiren tamamlayıcı uzmanlık çalışmaları sertifikası DES’i elde etmek için bazı uzmanlıkları tamamlayabilirsiniz. Daha sonra öğrenci, tıp alanında ülkenin doktorasını almak için bir tez hazırlayabilir.

 

Fransa’da İngilizce tıp okumak mümkün mü?

Ne yazık ki, Fransa’daki devlet üniversitelerinde tıp okumak yalnızca Fransızca dilindedir. Bu nedenle, bu dile hakim olmak, Fransa’da okumak için başvuran yabancı öğrencilerin önündeki en önemli engellerden biridir.

Öte yandan, dünyanın her yerinden yabancı öğrencileri çekmek için bir grup özel üniversite eğitim programlarını İngilizce dilinde sunmaktadır.

 

Fransa’da Tıp eğitimi maliyeti nedir?

Fransa Ulusal Tıp Öğrencileri Birliği (ANEMF) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Tıp’a kaydolan öğrenciler, kayıt ücretleri ve bölüm için ortalama 6.000 € öderler.

(Anemf) harcamaların ilk yıl tıp (PACES) için 5.000 avroyu ve üçüncü sınıf öğrencileri için 4.000 avroyu geçtiğini tahmin etti.

 

Fransa’da Tıp’a kabul başvurusu nasıl yapılır?

  1. İzlemek istediğiniz programı belirledikten sonra, başvuru sürecine başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz kurumun web sitesinden bir başvuru alırsınız ve en fazla üç kuruma başvurabilirsiniz.
  2. Başvuru sırasında kişisel bilgilerinizi doldurmanız, önceki diplomaların ve sonuçların transkriptlerini sağlamanız gerekecektir.
  3. Bazen GRE, GMAT veya LSAT gibi standartlaştırılmış testler kabul için gerekir.

Bir dil yeterlilik testi gerektirecektir. Fransızca Dil Diploması DELF & DALF Fransızca Dil Diploması DELF ve Fransızca dilinde (DALF) odaklanmış Diploma. Bu diplomalar, öğrencinin Fransızca dilindeki becerilerini yansıtır.

 

Fransız TCF / TFE testleri

Temel olarak, bu testler adayın Fransızca’daki yeterlilik seviyesini değerlendirir. Ömür boyu geçerli DELF ve DALF diplomalarının aksine, TCF sertifikası sadece iki yıl geçerlidir.

 

  1. Her bir kurumun kendi başvuru kriterleri vardır, bu nedenle üniversitenin web sitesinde ilgili araştırmayı yaptığınızdan ve başvurunuzu doğrudan buraya gönderdiğinizden emin olmanız gerekecektir.

 

Fransa’da tıp eğitimi için gerekli evraklar nelerdir?

  1. Pasaportunuzun bir kopyası
  2. Bir fotoğrafınız
  3. Transkriptler ve mezuniyet diplomalarının kopyaları
  4. Fransızca ve / veya İngilizce dil yeterliliğinin kanıtı

Sizlerde AktifEdu aracılığı ile Yurtdışında eğitim almak isterseniz, bizlere ulaşınız.
0212 556 81 88 ya da [email protected]