Çek Cumhuriyeti, Avrupa’daki ana transit noktalardan biridir. En büyük ve ana Çek havaalanı, 2012 yılında adını Václav Havel Airport Prague olarak değiştiren Prague-Ruzyně’deki uluslararası havaalanıdır.
Bu makale, yol kuralları, toplu taşıma, en büyük Çek havalimanına uçuşlar ve Çek Cumhuriyeti topraklarında dron kullanımıyla ilgili konular hakkında temel bilgiler sağlacaktır.
Çek Cumhuriyeti’nde sağdan ilerliyorsunuz.

Işıklar tüm yıl boyunca gece gündüz kullanılmalıdır.
İstisnasız, araba kullanmadan önce alkol almak yasaktır – polis nefes testi yapmanızı isteyebilir.
1 Kasım – 31 Mart tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’ndeki sürücülerin kış lastikleri kullanması gerekiyor. Yasa, koşullar izin verdiğinde yaz lastiklerinin kullanılmasına izin verse de, Çek Cumhuriyeti’ndeki hava özellikle kış aylarında çok değişkendir ve bu nedenle kış lastikleri sorunların ve kazaların önlenmesine yardımcı olur.

Tüm sürücüler yanlarında sürücü belgelerini, kimlik kartlarını ve araçlarının güvenliği ile ilgili belgeleri (teknik lisans ve yeşil kart) taşımalıdır.
Yerleşim ve yerleşim alanlarında – kasaba ve köylerde, hız sınırı 50 km’dir. Yaya geçitlerinde yayalara daima yol vermelisiniz. Tek istisna, hem sürücüler hem de yayalar tarafından öncelik verilmesi gereken tramvaylardır.
İlçe ve belediyelerin dışındaki hız sınırı 90km
Yerleşim alanları dışındaki otoyollarda hız limiti 130 km, kasaba ve köylerde otoyoldan 80 km hıza kadar seyahat edebilirsiniz.

Kazalar
Sürücüler, herhangi bir kişinin yaralandığı ya da öldürüldüğü ya da bir üçüncü tarafın zarar gördüğü ya da taraflardan birinin verdiği zararın 100.000 CZK (3.700 EUR) aştığı tüm kazaları rapor etmelidir. Bu durumlardan hiçbirinin meydana gelmediği ve sürücülerin kazaya kimin neden olduğu konusunda bir anlaşmaya varmaları halinde polisi aramaları gerekmez. Ancak “Avrupa Kaza Kaydı” formunun doldurulması tavsiye edilir.

Taksi
Taksi içinde kilometre başına ortalama fiyatı 20 CZK (0.75 EUR). Ödenecek son tutar şehre bağlıdır, Prag genellikle en pahalısıdır. Şehir merkezinden Prag havaalanına seyahat ücreti 500 CZK (18 EUR) ile 700 CZK (25 EUR) arasında değişmektedir.

Dolandırıcı taksi şoförleri her yerde, ancak Çek Cumhuriyeti’ndeki sayıları azalıyor – kalanları önlemek için, doğrudan sokakta taksi tutmayın ve daha çok telefonla arayın. Sadece açıkça tanımlanmış taksileri kullanın ve önceden varış noktanıza ilişkin fiyat hakkında bilgi isteyin, eğer çok yüksekse, kalkın.
Tren ve otobüsle Çek Cumhuriyeti
sistemine sahiptir. Hem trenler hem de otobüsler güvenilirdir. Çek Cumhuriyeti’nin her yanındaki tren ve otobüslerin kalkışlarını aramak için kapsamlı bir uygulama burada kullanılabilir.

Prag
Prag’da tramvay, otobüs, metro, feribot ve hatta teleferik kullanabilirsiniz. Zaman çizelgeleri, bağlantılar ve Prag ulaşımıyla ilgili diğer önemli bilgileri burada bulabilirsiniz. Brno , Ostrava , Pilsen, Liberec ve diğer şehirlerde kapsamlı bir toplu taşıma sistemi de mevcuttur. erişilebilir kılmaktadır.

Prag’da toplu taşıma araçlarını kullanmak için, aşağıdaki seçeneklerden birini kullanarak bilet satın almalısınız: Yetişkinler için temel ücret 32 CZK’dir (1,20 EUR). Prag’da bir gün kalacaksanız, 110 CZK (4 EUR) için bir günlük bilet kullanmak uygundur, eğer bir hafta sonu ziyareti planlıyorsanız, 310 CZK için üç günlük bilet (11 EUR). Bilet, işaretlendiği andan itibaren her zaman geçerlidir (işaretleme makineleri metroda, tramvaylarda ve otobüslerde) – bir kez işaretlemek yeterlidir. Bilet kullanmazsanız size 1.500 CZK (55 EUR) para cezası uygulanabilir.