Eğer Almanya’da okumanın hayali yanı sıra, konaklama ayarlama konusunda da sizlere desteğimizi ve yönlendirmelerimizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Temel öğrenci konaklama seçenekleri ve ücretleri :

Bir oda için (15-20m2)ortalama ücret: aylık yaklaşık 250€ -380 €

 

Uluslararası öğrencilerin %40’ından daha fazlası öğrenci yurtlarında konaklamaktadır bu yurtlar daha ekonomik olup diğer öğrencilerle tanışmak ve network oluşturmak için güzel bir fırsattır.. Yurtlarda konaklama ;türüne (tek kişilik-çift kişilik), Büyüklüğüne; (apart,studio,yurt) veya ekipmanlarına göre değişiklik gösterebilir.Tabii ki üniversitenizin bulunduğu şehrin ortalama konaklama ücretleri de değişim göstermektedir.

www.studentenwerk.de adresinde, üniversite kabulünü almış öğrencilere uygun ücretli konaklama imkanı sunar.

Dil eğitimi aldığınız dönemde (özel kurslarda) studentenwerk.de den bulacağınız konaklamalarda kalmak pek mümkün değildir. Öncelikli kontenjan her zaman üniversite öğrencilerine ayrılır ancak, dil eğitimi aldığınız sırada, Alman kültürünü yakından tanımak için aile yanı konaklaması sizlere çok yardımcı olacaktır!

 

Bireysel Konaklama 500€ ve üstü

 

Yalnız yaşamanın doğru bir karar olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak bu aynı zamanda maliyetli de bir seçenektir. Bu durumda internet bazlı aramalar ya da emlak danışmanları doğrultusunda yardım alabilirsiniz. Ancak unutmayın, bireysel konaklamada daima tüm kira,emlak komisyonu ve fatura ödeme tarihlerinin aksamaması sizin sorumluluğunuz altındadır.

 

Aktif Yurtdışı Eğitim olarak Almanya’da Konaklama konusunda öğrencilerimize, ilk gittiği senede mutlaka yurt deneyimini yaşamalarını öneriyoruz.

 

Daha detaylı bilgi için,

0212 556 81 88 ya da [email protected]