Liverpool, Birleşik Krallık’ta İngiltere ülkesinde Mersey Nehri Halici’nin doğusunda bulunan şehir yerleşkesidir. Londra’ya trenle 2 saat uzaklıktadır. Liverpool ulaşımda İngiltere’nin en gelişmiş şehirlerinden biridir. Şehir içi ve şehir dışı demiryolu ağı çok geniştir ve düzenli seferler vardır. Metro bulunmayan şehirde düzenli otobüs seferleri, feribotlar ve taksiler diğer ulaşım araçlarıdır. Tarihsel olarak incelendiğinde Liverpool, İngiltere’nin Lancashire kontluğuna bağlı bir şehir olduğu gibi günümüzde de Lancashire olarak kabul edilmektedir. Liverpool Avrupa’nın en eski Çin mahallelerine sahip şehridir.19. yüzyılda Çin denizcilerin buraya gelerek şehri keşfetmesi üzerine şehirde yoğun bir Çin nüfusu gözlemlenmeye başlamıştır.

1830’da dünyadaki şehirlerarası ilk yolcu treni sistemi ise Liverpool – Manchester şehirleri arasından açılmıştır. Ayrıca 20.yüzyılda şehir birçok ünlü sanatçı içinde ilham kaynağı olmuştur. Dame Berly, Helen Forrester, Paul Du Noyerbi birçok ünlü yazar ve sanatçının bu şehirde yaşayarak eserlerini ürettiği ve unutulmaz yapıtlar bıraktığı bilinmektedir. Büyük bir kültürel mirasa sahip olan Liverpool, 2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti unvanını almıştır.

2017 yılında Travel Bird tarafından yapılan en iyi şehirler sıralamasında ise şehir, Amsterdam, Viyana ve Madrid’den sonra ziyaret edilmesi gereken yerler arasında dördüncü sırada yer almıştır. Liverpool’a bu önceliği veren noktaların başında ise şüphesiz şehrin tarihi ve kültürel dokusu, doğal güzellikleri birçok ünlü isme ev sahipliği yapmış olması ve halkın misafirperverlikle kibarlığı bütünleştirerek herkese kucak açması olmuştur.

1881 yılında Liverpool Üniversitesi için kurulmuş olan Victoria Building neoklasik kırmızı tuğla ve sanat kuleli yapısı ile şehirdeki en dikkat çeken yapılar arasında yer almaktadır. Kendisinden sonra inşa edilen kırmızı tuğlalı üniversiteler için de “Kırmızı Tuğlalı Üniversiteler” adının genelleştirilmesine ön ayak olmuştur. Ayrıca şehirde dikkat çeken en önemli yapılar arasında ise son dönemde inşa edilen Unity Buildings ve West Tower gelmektedir.

 

 

Liverpool’a gittiğinizde görmeniz gereken birkaç yer tavsiyesinde bulunmak istiyorum.

 

Westminster Sarayı

Thames Nehri’nin kuzey yakasında yer alır. Yaklaşık 1.100 odası, 100 merdiven çıkışı ve toplamda 4,8 kilometreyi bulan uzun koridorları vardır. Yapının büyük bölümüm 19. yüzyılda yapılmış olmasına karşın, bugün katafalk törenleri gibi bazı etkinliklerin düzenlendiği Westminster Hall ve Jewel Kulesi’si gibi tarihi bölümlerde hala ayaktadır. 1987 yılında UNESCO tarafından Westminster Manastırı ve St. Margaret Kilisesi ile birlikte Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

 

 

 

 

Albert Dock

1846 yılında inşa edilmiştir. Şehrin Mersey Nehri kıyısındadır. 10 yıl boyunca kendi kaderine terkedilmiş bir limanken, Albert Dock u restore edip, çok güzel bir eğlence ve turizm merkezi haline gelmiştir. Liverpool’un kalbi demek daha doğru olur. Yüzyıllardır bu kentin can damarı kalbi olmuş bir alan. Orijinal dokusunun korunmuş olması bir cazibe merkezi haline gelmesini sağlamış. Görülmesi gereken birçok müze ve ziyaret merkezi bulunan limanda dolu dolu bir gün geçirebilirsiniz.

 

 

 

Liverpool Central Library

Birde Liverpool’un hikayesini 13. yüzyıldan günümüze kadar arşivleri ile birlikte gelen kütüphanede öğrenin. Haftanın yedi günü açık olan bu kütüphaneye girmek giriş ücretsizdir. Şehirdeki en büyük kütüphanedir. Bina genelinde Wi-Fi erişimi, 150 bilgisayar ve iPad ve ücretsiz Xbox 360 kullanımı olan bir oyun alanı ile güzel bir şekilde yeniden modellenmiş bir binadır. 5 yaş altı çocuklar için kitapları keşfetmek için bir alan bulunmaktadır. Kütüphanenin içindeki Deli Marche Cafe’de Costa kahvenizi içerken St John’s Gardens’a bakan terasta manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Anfield Stadı

St Johns Garden karşısından 17 numaralı otobüse binip stadın önünde inebilirsiniz. Bu Stadyumda futbol tutkusunu soluyabilirsiniz. Bu inanılmaz sporun tapınağı gibidir. Yaklaşık 45 bin kişilik kapasiteye sahip olan futbol stadyumu Liverpool Futbol Kulübü’nün maçlarına ev sahipliği yapmaktadır.

 

 

 

 

Knowsley Safari Parkı

Her gün açık olan park, 10.00 – 15.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Merseyside Bölgesi’nde bulunmaktadır. Yetişkin tek kişi bilet fiyatı 18 pound. Aile olarak gittiğinizde ve çocuklar için bilet fiyatları değişmektedir. İngiltere’nin en uzun safari yürüyüşünü yapmak isterseniz mutlaka uğrayın.

 

 

 

 

Merseyside Maritime Museum

Liverpool’daki denizcilik alanında yapılan en önemli çalışmaları içerisinde barındıran bu müzede Liverpoll’daki ticaret sistemini tarihsel olarak inceleyebilirsiniz. Ünlü Titanic gemisinden ve Lusitania’ya ait kalıntılar da sergilenmektedir.

 

Liverpool Anglikan Katedrali

1904 – 1978 yılları arasında yapılmış, Britanya Adası’nın en büyük katedralidir.189 metre yüksekliğe sahiptir. Tepeden kuşbakışı ile tüm şehri görmeniz mümkün. Katedral’in tarihini öğrenmek  isteyen ziyaretçiler için yaklaşık 10 dakika bir sanal tur hazırlanmıştır. Her gün 08.00 – 18.00 saatleri arasında açıktır.

 

Sizlerde AktifEdu aracılığı ile Liverpool’da eğitim almak isterseniz, bizlere ulaşınız.

 0212 556 81 88 ya da [email protected]