Yurtdışı eğitim denince genelde akla gelen ilk şey özel öğretimde olduğu gibi ücreti karşılığında eğitim almak oluyor. Aslında bu çok yanlış olmayan bir algı. Ancak her şey sadece bundan ibaret değil.
Yurtdışında okumak isteyen öğrencilerimizin öncelikle ülkemizdeki eğitim sistemi içinde bir başarı çizgisi yakalamaları çok önemli. Süregiden eğitim hayatı esnasında yakalanan başarı yurtdışı okulların kabul esnasında özellikle inceledikleri bir konudur. Bu nedenle birazdan başlıklarıyla ve kısaca bahsedeceğimiz uluslararası sınavların yanında okul başarınızı göz ardı etmeyiniz.
Uluslararası sınavları ele alırken bunları dil yeterlilik sınavları, kabul sınavları ve eleme sınavları olarak ayırabiliriz. Özellikle bazı sınavların hem kabul hem de eleme sınavı olabileceğini de aşağıda anlatmaya çalışacağız.
En çok bilinen bazı dil yeterlilik sınavları
IELTS
International English Language Testing System adıyla uzun yıllardır düzenlenen İngilizce yeterlilik sınavıdır. Akademik ve Genel İngilizce dallarında ayrı ayrı düzenlenmektedir.
Özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen öğrencilerin katılması gereken bir dil yeterlilik sınavdır.
TOEFL
Açılımı, Test of English as a Foreign Language olan İngilizce dil yeterlilik sınavıdır. Öncelikle ABD ve İngilizce konuşulan pek çok ülkede üniversite okumak için kabul şartlarından biridir.
DUOLINGO
Özellikle İrlanda’da ve bu ülkeyle birlikte ABD ve İngiltere’de de kabul gören bir dil yeterlilik sınavıdır.
3.000 kadar üniversite özellikle yüksek lisans programları için Duolingo’yu kabul etmektedir
TELC
Aslında on farklı dilde sınavlar yapılmakta olan bu sınavın Almanca versiyonu, Almanya’da eğitim veya iş hayatına atılmak isteyenler için gerekli bir sınavdır.
TESTDAF
Özellikle Almanya’da üniversite eğitim görmek isteyenler ve akademik kariyerini Almanya’da sürdürmek isteyenler için Almanca yeterlilik sınavıdır.
DSH
TOEFL’ın Almanca karşılığı diyebileceğimiz sınav, özellikle Almanya’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin katıldığı bir dil yeterlilik sınavıdır.
GOETHE
Sadece Alman eğitim sisteminde değil aynı zamanda profesyonel iş hayatında da kabul gören Almanca sınavıdır.
Eğitim almak için Hollanda, İspanya, Fransa, İtalya gibi ülkeler de çok tercih edilmektedir. Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi bu ülkelerde de İngilizce eğitim veren kurumlar IELTS puanı aramaktadır. Ayrıca ülkelerinde uyum sorunu yaşanmaması için kendi dil yeterlilik sınavlarını da isteyebilmektedirler.
Kabul Sınavları
SAT
Başta ABD ve dünyanın hemen her ülkesinde pek çok üniversitede kabul için şart koşulan veya tercih konusunda öne çıkmanızı sağlayan sınavdır.
Çok genel olarak İngilizce ve Matematik bölümlerinden oluşmaktadır.
TIL – TOLC
İtalya’da İngilizce eğitim veren devlet üniversitelerinin mimarlık, mühendislik, psikoloji, ekonomi gibi bölümlerinde eğitim almak için başarılı olunması gereken sınav TOLC sınavıdır. Ayrıca, İtalya’nın çok talep gören üniversitelerinden olan Politecnico di Torino kendi bünyesinde TIL sınavları düzenlemektedir.
Tercih edilen bölüme göre değişik branşlarda soruların çözülmesine dayanan bir sınav sistemidir.
IMAT
İtalya devlet üniversitelerinin İngilizce bölümlerinde Tıp ve Diş Hekimliği okumak isteyen öğrencilerin girdiği sınavdır. Sınavda Biyoloji, Fizik, Genel Kültür, Kimya, Mantık ve Matematik soruları cevaplanmaktadır.
İtalyan üniversiteleri özellikle pandemi sonrası yaptıkları uluslararası online sınavlarla en çok talep gören üniversiteler arasına girmişlerdir.
AP
College Borad tarafından düzenlenen İngilizce karşılığı Advanced Placement olan eleme sınavıdır.
Üniversitelerin değişik bölümlerindeki 36 farklı dersten oluşmaktadır.
Öğrencilerin üniversiteye girişte kabul almak için önlerini açan, yüksek disiplin ve iyi bir çalışma düzeni gerektiren özel bir sınavdır.
AktifEdu yurtdışında eğitim almak için çalışma yapan öğrencilerine yukarıda bahsedilen sınavlar ve çok daha fazlası için profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktadır.
Hangi ülkeye, hangi sınavlara, ne zaman, hangi sırayla girilmesi gerektiğinden tutunda, ekonomik durumunuza uygun ülke ve hatta okul seçimine kadar sizinle birlikteyiz.
Okulunuza başladıktan sonra da siz yalnız bırakmıyoruz ve gittiğiniz ülkede de yaşamı sizin için kolaylaştırmak için sizinle birlikte olmaya devam ediyoruz.