AKTİF İLE ADIM ADIM YURTDIŞI EĞİTİM

AKTİF İLE ADIM ADIM YURTDIŞI EĞİTİM

ADIM 1 – ÖN GÖRÜŞMELER VE DANIŞMANLIK
a)Aktif danışmanları,öğrencilerin eğitim durumu,dil seviyesi,ihtiyaçlar ve kariyer hedeflerine göre öğrenci analizi yapar.
b)Öğrencinin dil,yaz okulu,sertifika,üniversite lisans,yüksek lisans,staj gibi programlardan hangisine uygun olduğu tespit edilir.
c)Eğitim alınmak istenen ülkenin vize koşulları değerlendirilir ve öğrencinin vize analizi yapılır.
d)Öğrencinin hangi ülke veya ülkeler için uygun olduğu,ülkenin hangi şehirlerinde uyumlu olabileceği,şehrin sosyal,kültürel ve yaşam koşulları değerlendirilir.
e)Öğrencinin bütçe analizi yapılır,ihtiyaç ve bütçesine en uygun program seçilir.Bazı programlar için kısmi burs veya özel indirim olanaklarından öğrencinin yararlanıp yararlanamayacağı tespit edilir.
f)Öğrencinin dil,sertifika,lisans,yüksek lisans,programlarına  ne zaman başlayabileceği vize,mali durum,öğrencinin durumu,okulların kabul kriterlerine göre tespit edilir.
g)Üniversite lisans ve yüksek lisans başvurusu yapan öğrencilerin not ortalaması,referansları,Toefl,Ielts gibi sınav sonuçları veya sınav günleri tespit edilir.
h)Öğrenci aksini istemedikçe Aktif Yurtdışı Eğitim partner kurumları tarafından hazırlanan dil seviye tespit sınavına (yazılı)alınır ve öğrencinin dil seviyesi daha ilk görüşmede belirlenir ve ne tür programlara katılabileceği tekrardan değerlendirilir.
ADIM 2 – KARAR AŞAMASI
a)İlk görüşmelerde elde edilen veriler ışığında ülke,şehir,üniversite ve kolejler üzerinde karşılaştırmalı analizler yapılır.En uygun seçenekler listelenir.Okulların internet siteleri,DVD’leri.broşürleri incelenir.Gerekirse bazı ayrıntılar için okullarla hemen irtibata geçilir,bilgiler alınır.
b)Çok kapsamlı  son değerlendirme sonucu öğrenciye en uygun okula,koleje veya üniversiteye karar verilir(Lisans ve yüksek lisans için birkaç farklı üniversiteye başvurulabilir)ve programın detayları,maliyetleri tespit edilir.
c)Maliyetler tek tek yazılarak net rakamlar ortaya çıkarılır.
ADIM 3 – KAYIT AŞAMASI
a)Seçilen dil okulu,kolej veya üniversiteye başvuru formu gönderilir.Kurs başvurusu yanı sıra,konaklama,karşılama rezervasyonları yapılır.
b)Okula ön başvuru için gerekli depozito bedeli ödenir.
c)Öğrenciye başvuru yapılacak ülkenin ayrıntılı vize prosedürü ve gerekli evrak listesi verilir ve öğrenci evrakları hazırlamaya başlar.
d)Aynı  anda danışmanı öğrencinin uçak bileti rezervasyonunu en rahat ve en uygun fiyat ile yapar.
e)Başvuru yapılan okuldan öğrencinin kabul mektupları,konaklama organize edildiğine dair teyit yazısı,fatura detayları getirtilir ve öğrencinin vize başvurusu için evrakları hazırlaması beklenir.
f)Bu esnada vizede gecikme olmaması için vize için randevu veren ülkelerden öğrencinin vize randevusu alınır.
ADIM 4 – VİZE BAŞVURUSU VE SONUÇLANMASI
a)Daha önce Aktif danışmanı tarafından öğrenciye verilen vize evrak listesini hazırlayan öğrenci,evrakları danışmanına teslim eder.Danışman,evrak listesini tek tek kontrol eder ve eksiksiz teslim alır.Eksiklik var ise ,acilen giderilmesini talep eder.
b)Evrakları eksiksiz teslim edilmiş ise danışmanlar kağıt üzerinde ve ya gerekli ise online olarak ilgili ülkenin vize formunu doldurmaya başlar ve hatasız bir şekilde başvuru formu doldurulur.Başvuru formunun eksiksiz,hatasız ve anlaşılır doldurulması çok önemlidir.
c)Dosyası hazır ve başvuru formu doldurulmuş vize dosyası ,randevulu ise öğrenci daha önce organize edilmiş randevu günü konsolosluğa gönderilir.Eğer ilgili konsolosluk tarafından sadece dosyanın eksiksiz gönderilmesi isteniyor ise ,Aktif tarafından dosya konsolosluklara gönderilir.
d)Aktif danışmanları üst bir yazı olarak konsolosluğa hitaben öğrencinin işlemlerinin Aktif Yurtdışı Eğitim tarafından yapıldığına dair bir ön yazı sunar.
ADIM 5 – GİDİŞE HAZIRLIK
a)Vizesi olumlu şekilde sonuçlanan öğrencinin (bu süreç döneme veya ülkeye göre 2-12 hafta arası sürebilir.)acilen,konaklaması,karşılanması ve uçak bileti rezervasyonu kesinleştirilir.Okula hemen vizenin olumlu bilgisi verilir.
b)Öğrencinin uçak biletini acilen alması istenir.
c)Öğrenci karşılama istemiş ise okuldan son teyit alınır ve karşılama kesinleştirilir.
d)Öğrenci okul ücreti ve konaklama ücretini faturadaki rakam üzerinden öder.Okul ücretinin tamamı,konaklama ücretinin ise,aksi belirtilmedikçe,en az 1 ayı ödenmelidir.
e)Öğrenci için özel hazırlanmış ‘Aktif Seyahat Paketi’ hazırlanır.Bu dosyanın içine öğrencinin vizeli olarak pasaportu ,okul kabul mektubu,okulun ve konaklamanın adres ve haritaları,konaklama yazısı,giriş çıkış tarihleri,aile yanı konaklamada dikkat edilecek hususlar yazısı,okulun faturası ve ödeme makbuzu ,karşılama teyidi,acil bir durumda ilgili kişilerin telefonları ,varsa sağlık ve yolculuk sigorta poliçesi,elektronik uçak biletinin çıktısı eklenir ve öğrenciye teslim edilir.
ADIM 6 – GİDİŞ İÇİN SON KONTROLLER
a)Konaklaması aile yanında olacaklar mutlaka gidişten 1 gün önce aileye telefon ile varış saatlerini bildirmelidirler.Dilerseniz bu işlemi Aktif danışmanınız ile beraber yapabilirsiniz.
b)Valizlerin hazırlığı,valiz kilo kurallarına uygunluk,yanınızda götürmeniz ve götürmemeniz gereken eşyalar.
c)Dış hatlar uçuşu için hareket saatinden en az 2 saat önce havalimanında olunuz.Online Check in işlemi yaparsanız dilediğiniz koltuğu seçebilirsiniz.Aktif danışmanlarınız bu konuda yardımcı olabilir.
d)Ülkeye vardığınızda gümrük girişinde pasaport kontrolü yapılır.Size niçin geldiğiniz ve ne kadar kalacağınıza dair sorular sorulur.Mutlaka Aktif Seyahat Paketi yanınızda olsun ve istenildiği takdirde evraklarınızı gösteriniz.
e)Eğer karşılama istemiş iseniz,pasaport kontrolü yapıldıktan sonra  .çıkışta karşılayacak kişi öğrencinin ismi veya okulun ismi yazan bir tabela ile öğrenciyi bekler.Karşılayacak kişi ile buluşma olmamış ise mutlaka en yakın ‘information’masasına gidilip ,oradaki kişiye acil telefon numaraları listesinde ismi olan karşılayacak kişiyi aratmalı veya kendisi aramalıdır.
f)Karşılayacak kişi sizi doğrudan kalacağınız eve veya yurda götürecektir.Aile yanında kalan öğrenciler  aile ile tanışır ve okulun ilk günü olacak ertesi güne hazırlık yaparlar.Aile ertesi gün okula nasıl gideceğini öğrenciye anlatır.Yurtta kalacak öğrenci ise okul arkadaşlarıyla tanışır ve yurt görevlisi tarafından gerekli talimatlar kendisine verilir.
ADIM 7 – OKULUN İLK GÜNÜ 
a)Okulun ilk günü eğitim göreceğimiz binayı,çevreyi,okulda çalışan insanları,ve okulun sistemi ve düzenini tanıtan bir oryantasyon düzenlenir.
b)Her ne kadar Aktif Yurtdışı Eğitim tarafından uygulanan seviye tespit testini yapmış olsanızda gittiğiniz okulun kendi testlerini de okulun ilk günü yapmak zorundasınız.
c)Seviye tespit sınavı sonucu gönderildiğiniz sınıfla ilgili bir sorununuz olursa okul yetkilileri ile görüşebilirsiniz.İlk hafta uyum dönemi olduğu için hem okulda hem konaklamada ve genel olarak ortama uyumda sorunlar yaşanabilir.Hassas olan ilk haftada acele kararlar verilmemesi ve sorun halinde mutlaka Aktif danışmanınız ve okuldaki yetkililer ile görüşmeniz gerekir.Aktif danışmanları öğrenci ile ilk haftanın sonunda irtibata geçer  ve ilk izlenimleri alırlar.
ADIM 8 – EĞİTİM SÜRECİNİZDE AKTİF YANINIZDA
a)Aktif Yurtdışı Eğitim danışmanı öğrenci ,ailesi ve okulu ile düzenli irtibatta olur ve öğrencinin akademik gelişimi ve diğer konuların takipçisi olur.Her şeyin planlandığı gibi gitmesini sağlamaya çalışır.
b)Konaklama veya kurs konusunda problem olduğu takdirde okul yetkilileriyle anında irtibata geçer ve gerekli değişikliklerin yapılmasına ve öğrenciye izah edilmesine yardımcı olur.Her ne kadar Aktif danışmanları her zaman yardıma hazır olsada , öğrencinin sorunlarını okul yetkililerine ilk aşamada aktarmalarını tavsiye ediyoruz.Bu sayede öğrenci ,İngilizce olarak kendi sorunlarını çözebilir ve yurtdışı eğitimin en önemli yararlarından birisi olan kendi ayakları üzerinde durabilme ve sorun çözebilme yetisini geliştirir.
c)Yurtdışında eğitim yapan öğrenci ,eğer okul veya program değiştirmek isterse Aktif danışmanları bu konularda yardımcı olmaya devam eder.Özellikle dil eğitimi sonrası lisans ve yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin başvuruları yapılır.
d)Aktif Yurtdışı Eğitim, eğitimini tamamlayıp dönen öğrenciye her zaman eğitim ve kariyer danışmanlığı yapmaya devam eder