8 SORUDA ÇEK CUMHURİYETİ

8 SORUDA ÇEK CUMHURİYETİ`NDE EĞİTİM

8 Soruda Çek Cumhuriyeti’nde Eğitim

 

Neden eğitim için Çek Cumhuriyeti’ni seçmeliyim?

 

Çek Cumhuriyeti, günümüzde 39.000 uluslar arası öğrencinin eğitim aldığı, yurt dışı eğitim konusunda giderek artan oranda ilgi gören bir ülkedir. Eğitim için Çek Cumhuriyeti’ni seçenler için kesinlikle birçok sebep bulunur. Kaliteli eğitimde uzun geçmişe dayanan deneyim, çok çeşitli eğitim programları, Avrupa’nın kalbinde konum, uygun eğitim masrafları, düşük yaşam maliyetleri ve renkli kültürel deneyim ile büyüleyici tarih.

 

Burslar hakkında bilgiyi nasıl edinirim?

 

Mevcut bursların listesini http://www.studyin.cz/scholarships web sitesinden bulabilirsiniz. Özellikle devlet burslarına ve Erasmus Mundus burslarına bakmanızı tavsiye ederiz.

 

Uluslararası öğrenciler için herhangi bir eğitim masrafı var mı?

 

Yasalara göre devlet ve eyalet kurumlarında verilen yüksek eğitim, aşağıdaki istisnalar ile birlikte tüm milletlerden herkes için ücretsizdir.

  • Kayıt işlemleri için alınan kayıt masrafları;
  • Belirlenen bir sürenin üzerinde eğitim için süre uzatma masrafları;
  • Asıl eğitime ek olarak alınan eğitim programlarının ücretleri;
  • Yabancı bir dilde alınan eğitim masrafları.

Bir başvuru ile kaç tane eğitim programına başvuru yapabilirim?

Tüm Çek üniversiteleri için tek bir başvuru formu bulunmamaktadır. Tam zamanlı eğitim almak isteyen öğrenciler; her üniversitenin kendi kayıt koşullarını belirlemesinden dolayı, seçtikleri yüksek eğitim kurumuna doğrudan başvuru yapmalıdır. Öğrenciler farklı kurumlarda ve fakültelerde birden fazla eğitim programına başvuru yapabilirler.

Çek Cumhuriyeti’nde hangi yüksek eğitim türleri bulunuyor?

Kurucularına bağlı olarak; yüksek eğitim kurumları devlet, eyalet ve özel olabilmektedir. Devlet ve özel yüksek eğitim kurumları Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sorumluluğu altındadır. Eyalet kurumları ise (Savunma Üniversitesi ve Polis Akademisi) ilgili bakanlıkların kontrolü altında yasal olarak kurulmuştur.

Sundukları eğitim programına bağlı olarak yüksek eğitim kurumları; üniversite-olmayan ve üniversite türü olabilmektedir. Üniversite-olmayan kurumlar genellikle Lisans eğitim programlarıdır. Master programları da sunabilmektedirler ancak Doktora programı sunmazlar. Üniversiteler ise tüm eğitim programlarını sunabilirler ve ortak bursiyer, araştırma, gelişim, sanatsal ve diğer yaratıcı aktiviteleri yürütebilmektedirler.

 

Başvurulara başlamak için standart prosedürler ve zaman süreci nedir?

 

Tam zamanlı eğitim almak isteyen öğrenciler, doğrudan seçtikleri yüksek eğitim kurumuna başvurmalıdırlar. Öğrenciler farklı kurum ve fakültelerde birden çok eğitim programına başvuru yapabilirler. Son başvuru teslim etme tarihi genellikle Şubat veya Mart sonudur. Çoğu yüksek eğitim kurumu, başvurunuzu elektronik olarak yapmanıza imkan sunar. Başvuru prosedürlerinin yapısı, tarihi ve içeriği; fakültelerin dekanları tarafından veya yüksek eğitim kurumunun rektörü tarafından belirlenir.

 

Öğrenciler kalacakları yeri nasıl bulabilirler?

 

Üniversitelerin büyük çoğunluğu kendi öğrenci yurtlarına sahiptir veya kendinize ait paylaşımlı dairenizi bulabilirsiniz.

 

Yabancı bir öğrenci için takribi yaşam maliyetleri nelerdir?

 

Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği’nin bir üyesidir ancak Eurozone’un dışındadır, yani para birimi olarak Euro’yu kullanmaz.

Çek para birimi Çek Korunası’dır (CZK). Paranızı bankada, otelde ya da döviz bürosunda bozdurabilirsiniz. Alternatif olarak uluslararası bankacılık kartınızla ya da kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’ndeki yaşam masrafları, nispeten daha uygun olarak kabul edilir. Öğrencilerin ortalama yaşam maliyetleri aylık 350- 750 USD arasında değişir. Buna yemek, konaklama, toplu taşıma ve kültürel aktiviteler dahildir. Tabi ki bulunduğunuz yere, konaklama tercihinize, yaşam tarzınıza ve harcama alışkanlıklarınıza göre değişir.