İTALYA ÜNİVERSİTE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İtalya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalyan üniversiteleri yılın farklı aylarında kayıt dönemleri açmaktadır. Son yıllarda Çin, Amerika, Polonya ve Türkiye gibi bir çok ülkeden uluslararası öğrenciler İtalya’ yı tercih etmektedir. Özellikle mimarlık, mühendislik gibi alanlarda Politecnico Di Milano, Politecnico Di Torino, Roma La Sapienza, Universita Di Pisa gibi dünyanın en ünlü üniversiteleri her yıl binlerce uluslararası öğrenci kabul etmektedir.

Eğitim ücretleri “Devlet Üniversiteleri” nde ailenizin ekonomik durumu baz alınarak belirlenmektedir ve minimum 800 maksimum 3000 Euro` dur. Özel üniversitelerde ise bölüme göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğitim ücretlerinin uygun olmasının yanında hem İtalyan Devleti hem de Top10 dediğimiz İtalya` nın en başarılı 10 üniversitesi burs imkanı sağlamaktadır. Bunların dışında daha bir çok farklı resmi ya da özel kurum İtalya` da eğitim alan uluslararası öğrenciler için burs vermektedir. İtalya Hükümeti` nin 2018 yılı için yayınlamış olduğu burs prosedürüne buradan ulaşabilirsiniz.

2018 yılında İtalya`da üniversite başvurusu yapan ve eğitim hakkı kazanan öğrenciler için; burslu öğrencilere yaklaşık 150 ile 900 Euro arasında harç ücretleri çıkmıştır. Bunun dışında şirketimiz aracılığı giden her öğrenci mutlaka harç bursu ya da eğitim desteği bursu kazanmıştır. İtalya Devleti`nin kendi burs olanakları dışında sadece “Yüksek Lisans ve Doktora” öğrencileri için İtalyan Devleti ile MEB Yurtdışı Eğitim Bursu ortak programı kapsamında da burs olanakları sağlanmaktadır. Ekonomik anlamda İtalya`da üniversite eğitimi gittikçe çok daha uygun hale gelmektedir. Ve zaman geçtikçe bir çok eğitim alanında da İngilizce eğitim programları sunulmaya başlanmaktadır.

“İtalya’ da bir üniversiteye yerleşebilmeniz için ilk yapmanız gereken YKS sınavında barajı geçmektir!”

İtalya’ da lisans ve yüksek lisans başvuruları birbirinden tamamen farklı olmasa da birbirinden ayrıldığı bir çok durum vardır. Lisans programlarında ise Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Psikoloji, Mühendislik, Mimarlık gibi bölümlerin kabul sistemi ile diğer bölümlerin kabul sistemleri birbirinden farklıdır. Belirtmiş olduğumuz bu bölümlerde merkezi sınav sistemi/AlphaTest, diğer bölümlerde ise üniversite merkezli test ya da mülakat olmaktadır.

İtalya’ da eğitim durumunu bölüm kadar etkileyen diğer faktör “Eğitim Dili” dir. İtalyanca eğitim almak isteyen adayların şansı İngilizce eğitim almak isteyenlere göre daha fazladır. Neden mi?

Amerika’dan başlayarak İspanya, Polonya, Türkiye, Hindistan, Pakistan, Çin gibi dünyanın bir çok ülkesinde eğitim almış uluslararası öğrenciler İtalyanca dil yeterliliği olmadığı için IELTS, TOEFL gibi sınavlardan istenilen skorları alarak İngilizce bölümlere başvurmaktadır.

Örneğin; Pisa Üniversitesi Mimarlık alanında İngilizce için 30 İtalyanca için 40 kontenjan açıyor. 30 kişilik İngilizce kontenjana başvuru sayısı 150 olurken, 40 kişilik İtalyanca kontenjanına başvuru 30 kişi ile kalabiliyor. İtalyanca’ dan başvuran her aday AlphaTest’ ten aldığı minimum puan barajı ile yerleşebilecekken İngilizce’ den başvuran adayların AlphaTest’ te 60 soruda en yüksek nete ulaşması gerekiyor ( bu tamamen bir örnek olup üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme farklılık gösterebilmektedir).

Certificazione Di Italiano Come Lingua Straniera (CILS) İtalyanca eğitim almak isteyen adayların alması gereken İtalyanca dil sertifikasıdır. Produzione Orale (Konuşma), Ascolto (Dinleme), Produzione Scritta (Yazma), Strutture Della Comunicazione in Italiano (Gramer), Comprensione Della Lettura (Okuma ve Anlama) bölümlerinden oluşmaktadır.

Adaylar sınava istedikleri seviyeden girebilirler. İtalyan üniversiteleri lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerden minimum B2 sertifikası istemektedir. Dil sertifikasının üniversiteye beyan edilme tarihleri üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilmektedir.

İtalya` da üniversite bölümlerini incelerken bilmeniz gereken bazı kavramlar;

  • First Cycle – Laurea(L): Lisans eğitimi demektir, 180 AKTS ile tamamlanır ve 3 yıl sürer.
  • Second Cycle – Laura Magistrale(LM): Yüksek Lisans/Master eğitimi demektir, bölümden bölüme süresi ve kredisi değişebilir.
  • Single Cycle – Corsi A Ciclo Unico: Lisans+Yüksek Lisans kombin programlara verilen addır. Psikoloji, Mimarlık, Biyokimya gibi bir çok bölümde bulabilirsiniz. 5 yıl sürer ve 360 AKTS ile tamamlanır.
  • Corsi di Specializzazione: Doktora programları dışında uzmanlaşma programlarıdır.
  • Third Cycle  – Corsi di Dottorato di Ricerca: Doktora programlarıdır.

 

MİMARLIK VE MÜHENDİSLİK BÖLÜMLERİ

İtalya’ da Mimarlık ve Mühendislik eğitimi almak isteyen öğrenciler öncelikle hangi dilde eğitim almak istediğine karar vermelidir. Politecnico Di Milano Üniversitesi ve daha bir çok kurum İtalyanca bölüm kadar İngilizce bölüm açmamaktadır. Özellikle Urban Planning, Architectural Design, Advance Architecture gibi spesifik bölümlerde eğitim almayı düşünen öğrencilerin iyi araştırma yapmaları gerekmektedir. Çünkü üniversiteler her yıl ya da her dönem bu bölümlerde İngilizce eğitim vermemektedir.

Başvurmayı planladığınız bölüme göre izlemeniz gereken ilk yol; üniversite online kayıt sistemine giriş izni veriyorsa gerekli bilgileri doldurup kayıt prosedürünü tamamlamanızdır. Burada sizden istenilebilecek evraklar, lise diploması, lise transkripti, fotoğraf, nüfus cüzdanı ve varsa portföyünüzdür. Online kayıt prosedürünü tamamladıktan sonra yapmanız gereken bulunduğunuz bölgenin bağlı olduğu İtalyan Elçilikleri’ ne istenilen evrakları sunmanızdır. Diploma Denklik İşlemi yani “Declaration of Value” diye adlandırılan prosedürü gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu işlem Türkiye’ de mezun olduğunuz lisenin İtalya’ da üniversite okumak için yeterli olduğuna dair bir prosedürdür.

İtalyan Elçilikler’ i sunmuş olduğunuz evrakları kayıt yaptırmak istediğiniz üniversiteye ileterek kabul aşamanız için 2.adımı da tamamlamış olursunuz.

Son adım ise Türkiye’ de olduğu gibi İtalya’ da üniversite yerleştirme sınavı yapılmaktadır. AlphaTest sınavı her yıl Eylül ayında gerçekleştirilmektedir (2018 yılı için 8 Eylül). Bu testten aldığınız skoru da üniversitenize ulaştırdıktan sonra sıralamalar belirlenmektedir. Eğer asil listede yer alıyorsanız okuldan kabul kağıdınızla Türkiye’ ye dönüp vize işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Politecnico Di Milano kendi bünyesinde de yerleştirme sınavı yapmaktadır. TOL(Test OnLine) sınavı hakkında buraya tıklayarak içerik ve sınav tarihleri ile alakalı detaylı bilgi alabilirsiniz.

2017 yılında yapılan AlphaTest İtalyanca Mimarlık sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

AlphaTest sonucunuz açıklandığında “Assegnato” ile karşılaştıysanız bu sizin ilk tercihinize yerleştiğinizi gösterir. “Prenotato” ile karşılaşırsanız diğer tercihleri denemeniz gerektiğini bildirmektedir.

Peki ya “Prenotato” sonucu alırsanız yani yedek listede kalırsanız? Burada da dilerseniz üniversitelerin yapacağı 2.kayıt duyurularına başvurup farklı üniversitelerde de şansınızı deneyebilirsiniz. Politecnico Di Milano’ ya yerleşememeniz Roma La Sapienza’ ya da yerleşemeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Kayıt ve evrak beyan tarihlerini sıkı takip etmeniz yeterli olacaktır.

 

TIP, DİŞ HEKİMLİĞİ, ECZACILIK, VETERİNERLİK, PSİKOLOJİ

Avrupa’ da bir çok ülkede sağlık bilimleri eğitimleri 10 bin Euro ve üzerinde ücretlendirilse de İtalya’ da devlet üniversiteleri çok uygun fiyatlardadır. Özel üniversitelerin ücretleri ise değişiklik gösterebilmektedir. Università Cattolica del Sacro Cuore gibi özel üniversitelerin yıllık ücretleri 5000 Euro ile 9000 Euro arasında değişebilmektedir.

Özel üniversitelerin prosedürü ile devlet üniversiteleri prosedürü farklılık gösterebilir.

Özel üniversitelere başvuru yapmak isteyen öğrenciler;

Cattolica Üniversitesi üniversite yerleştirme sınavını kendi bünyesinde yapmaktadır. 2017 yılında bir sınav da Türkiye’ de İstanbul’ da gerçekleştirilmiştir. Sınavda başarılı olan öğrenciler üniversiteye kabul edilmektedir. Vita Salute, San Raffaele, Milano Humanitas gibi üniversiteler de kendi sınavları ile seçim yapmayı tercih etmektedir. Her üniversitenin sınav yeri ve zamanı farklı olmaktadır. Bu birden fazla başvuru yapmanız için avantajdır. Ama Türkiye’ de sınav yapmayan üniversiteler için bir ya da birkaç kez İtalya’ ya gitmeniz gerekebilir. Aynı zamanda bazı özel üniversiteler İtalya genelinde yapılan AlphaTest ile de öğrenci alımı yapmaktadır. Bunun için Ekim-Kasım ya da Aralık-Ocak döneminde yayınlanan uluslararası öğrenci prospektüsünü takip etmeniz gerekmektedir.

2017 yılında 2018 yılı için yayınlanan giriş sınavları; Cattolica Üniversitesi için İngilizce sınavı 27 Şubat` ta, İtalyanca sınavı 27 Mart` ta gerçekleştirilmiştir. San Raffaele ise 12-17  Mart tarihlerinde sınavlarını yapmıştır.

Devlet üniversitelerine başvuru yapmak isteyen öğrenciler ise;

Online ön kayıt girişine izin veren üniversitelerde sisteme kayıt olup gerekli evrakları sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Daha sonra Şubat ayından başlayıp Temmuz aynının sonuna kadar devam eden denklik sürecini takip etmelidirler. Diploma Denklik İşlemi yani “Declaration of Value” formları ve üniversite başvuru formlarını doldurup yaşadığı bölgeden sorumlu İtalyan Elçilikleri’ ne gerekli evraklarla formları beyan etmeleri gerekmektedir.

Daha sonra International Medical Admissions Test (IMAT) için yapılan sınav çağrısında İtalya’ ya ya da sınav için belirlenen en uygun sınav merkezine giderek sınava girmelidirler(2018 yılında sınav Türkiye` de İstanbul` da da yapılacaktır). IMAT sağlık bilimleri ile alakalı olarak 60 sorudan oluşur; genel kültür, mantık, biyoloji, kimya, fizik, matematik. 8 Fizik, 20 Mantık, 12 Kimya, 2 Genel Kültür ve 18 Biyoloji sorusundan oluşmaktadır. Sınavdan almış olduğunuz skoru belirtilen tarihlere kadar daha önce konsolosluğa bildirmiş olduğunuz üniversiteye ulaştırmanız gerekmektedir. Kayıt kabulünüz onaylandıktan sonra belgelerinizle elçiliğe başvurup vizenizi alıp İtalya’ da eğitime başlayabilirsiniz.

İtalyanca Tıp ve Diş hekimliği sınavı aynı gün, İtalyanca Veterinerlik sınavı tıp sınavından bir gün önce ya da bir gün sonra yapılmaktadır. İngilizce Tıp` a Giriş sınavı (IMAT) ise yine eylül ayı içerisinde farklı bir tarihte gerçekleştirilmektedir.

***PSİKOLOJİ

Psikoloji eğitimi “Lisans” seviyesinde İngilizce olarak sadece Padova Üniversitesi` nde verilmektedir. Dİğer tüm üniversitelerde eğitim dili İtalyanca` dır. Padova Üniversitesi` ne başvurmak isteyen öğrencilerin direk olarak üniversiteye başvurması gerekmektedir. Üniversitenin 40 soruluk bir sınavı bulunmaktadır. Sınav sonucu ve diğer evrakların değerlendirmesine göre yerleştirme sonuçları açıklanmaktadır.

İtalyanca eğitim almak isteyen adayların ise ortak sınava girmeleri ve bu test üzerinden tercih yapmaları gerekmektedir.

 

SOSYAL BİLİMLER, BEŞERİ BİLİMLER, İŞLETME VE EKONOMİ VB.

Arkeoloji, Modern Kültür ve Diller, Sanat Tarihi, Edebiyat, Tarih, Sosyoloji, Felsefe, Radyo Televizyon ve Sinema, Medya, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İşletme, Ekonomi, Ekonometri, Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilgiler, İdare ve Yönetim vb. gibi diğer tüm bölümlerde ise her üniversite kendi prosedürünü belirlemektedir.

Mühendislik, Mimarlık, Sağlık Bilimleri dışında seçeceğiniz bölümlerle alakalı olarak izlemeniz gereken yol haritası;

Öncelikle MIUR yani İtalya Milli Eğitim Bakanlığı’ nın belirlemiş olduğu üniversitelerin ve bölümlerin uluslararası öğrenci kontenjanını kontrol etmek olmalıdır. Başvurmayı planladığınız üniversite bölümünüzle alakalı o yıl uluslararası öğrenci kabul etmeyebilir. Bu konuda sizi uyaracqk resmi bir kurumda bulunmamaktadır. Eğer seçtiğiniz alanla alakalı olarak kontenjan varsa başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kontenjan olsa dahi yerleşme olasılığınız asla %100 değildir. Mimarlık, mühendislik bölümlerinde olduğu gibi İtalya’ da bazı üniversite ve bölümlerde yığılmalar olabilmektedir. Örneğin Bologna Üniversitesi “Business Management” departmanında 2018 yılı için belirlenen kota 12 kişiyken 200 den fazla öğrenci başvuru yapmıştır. Böyle bir durumla karşılaşmamak ve açıkta kalmamak için dikkatli seçim yapmak gerekmektedir.

Burada 2 farklı yol bulunmaktadır;

İlk olarak Aralık ayı itibari ile başlayan online kayıt döneminde Non-EU öğrenciler için açılan ilk kayıt döneminde kayıt yaptırmaktır (bazı üniversiteler Kasım ayında da ön kayıt açmaktadır). Bu kayıt döneminde herhangi bir sınav ya da mülakat olmadığı için öğrencilerin kabul komisyonunu etkileyecek donelere sahip olması oldukça önemlidir. Kabul edildiği taktirde üniversitenin vermiş olduğu kabul mektubu ile İtalyan Elçilikleri’ nden temmuz sonuna kadar “Diploma Denklik İşlemi” ni tamamlayarak vize başvurusunu yapması gerekmektedir.

Kabul durumunu etkileyebilecek faktörler;

Örneğin öğrenci İşletme, İktisat, Ekonomi gibi bölümler düşünüyorsa mutlaka IMAT, GMAT, SAT gibi sınavları denemelidir. Bologna Üniversitesi bu sınavları zorunlu tutmasa da Bocconi Üniversitesi bu sınavlardan bir ve ya birkaç tanesini zorunlu tutabilmektedir. Sınavların 2 yıl geçerlilikleri olduğu için öğrenci kayıt tarihinden çok daha önce sınavları alabilir. İstediği skoru elde edemediği taktirde birkaç kez girip kendini deneyebilir.

Edebiyat, Sanat Tarihi, Felsefe gibi kişisel merak gerektiren alanları düşünen öğrenciler eğitim dili yanında resmi bir sınav ile ispatlayabilecekleri 2.yabancı dilleri, dergi vb. gibi süreli yayınlarda yazdıkları yazılar, lisede yapmış oldukları yerel ve ulusal kulüp çalışmaları, okumuş oldukları kitaplar ya da aldıkları referans mektupları etkili olabilmektedir.

İkinci yol ise kontenjan sayısı, üniversitenin başarısı vb. gibi tüm detayları göz önünde bulundurarak seçtiğiniz üniversiteye elçilik aracılığı ile başvurup ağustos sonu ya da eylül ortası gibi yapılan genel sınavlara katılmaktır. Her üniversitede aynı olmasa da genel olarak yazılı sınav ve mülakat olmak üzere 2 aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Kabul edildiğiniz taktirde üniversite kabul mektubunuzu size ya da direk Elçilik’ e göndermektedir. Dönüp vize işlemlerinizi tamamlayarak eğitiminize başlayabilirsiniz.

 

Biraz karmaşık gibi görünse de doğru zamanda başlanılan süreç adım adım yönetilerek en sonunda istenilen başarı elde edilebilir. Bireysel başvuru yapacak öğrencilerin haftalık periyotlarla https://consistanbul.esteri.it/consolato_istanbul/tr/i_servizi/per_i_cittadini/studi/universita linkinden yeni gelişmeleri ve güncel kontenjanları takip etmeleri çok önemlidir.

 

Aktif Yurtdışı Eğitim aracılığı ile başvuru yapmak isterseniz aşağıdaki iletişim bilgileri ile bize ulaşabilirsiniz;

0212 556 81 88 ya da [email protected]