İNGİLİZCE DÜŞÜNMEK

İNGİLİZCE DÜŞÜNMEK! AMA NASIL ?

İNGİLİZCE DÜŞÜNMEK!

Yabancı dil bilmek, sadece okuduğunuzu anlamak ve kendinizi o dilde ifade etmek değildir. Örneğin İngilizce veya Fransızca biliyorum demek için ; İngilizce veya Fransızca düşünebiliyor ve hatta rüya görüyor olmalısınız. Bu noktaya gelmenizi sağlayacak 6 önemli önerimiz var.  Küreselleşen dünyamızın evrensel dili İngilizce olduğundan, yazımıza İngilizce üzerinden devam edelim ancak kullandığınız tüm diller için tavsiyelerimizi aynen uygulayabilirsiniz.

Ana diliniz İngilizce değil ama İngilizce düşünün. İngilizce hayatınızın bir parçası olsun: Uyandığınızda yabancı radyoları dinleyin, haberleri İngilizce okuyun, her gün işte/ okulda İngilizce kullanın, arkadaşlarınızla İngilizce konuşun, filmleri İngilizce ve alt yazısız izleyin ve böylece zaman içinde rüyalarınız bile İngilizce olsun.

İngilizce Düşünmek İçin 6 Yol

1.İki Dilli Sözlük Kullanmayın! 
Evet, dili sadece İngilizce olan bir sözlükte aradığınız kelimeleri ve anlamlarını bulmak için daha fazla zaman harcamanız gerekebilir ama bu şekilde kelimelerin anlamlarını değil, kullanım şeklini ve yerini de öğrenebilirsiniz. Dijital sözlük yerine de kağıt sözlükleri kullanın, böylece kelimeler aklınızda daha kalıcı olur. Bir kelimeyi ararken, sayfaları çevirdikçe kelimeleri aklınızda döndürüp durursunuz. Kelimenin anlamını bulduğunuz zaman artık o kelime aklınızda yer edinmiş olacak.

2.Kelimeleri Kullanıldıkları Kalıp Hallerinde Öğrenin! 
Beyinlerimiz bağlamlı kelimeleri hatırlayan ve bunları bir yapboz gibi birbirine birleştiren makineler gibidir. Bu yüzden bir kelimenin anlamını ve kullanım şeklini aynı anda öğrenmeniz kelimenin hafızanıza daha hızlı ve kalıcı yerleşmesini sağlayacaktır. Örneğin ; “Promise” söz vermek anlamına gelir ve genelde “Keep your promise” şeklinde sözünü tutmak anlamında “Keep” kelimesi ile birlikte kullanılır.

3.Kelimeleri Öğrenir Öğrenmez Kullanın!
Konuşmak için dil seviyenizin mükemmel olmasını beklemeyin. Yoksa bu bekleyişiniz sonsuza kadar sürebilir. Korkuyor veya çekiniyor olsanız bile girişken olun, çünkü “pratik yapmak yabancı dilinizin gelişmesi için olmazsa olmazlardan.” Fırsat bulduğunuz an dilinizi geliştirecek aktivitelere ve sosyal projelere katılın. Örneğin bir okulun İngilizce gazetesinde gönüllü olarak görev alın. Makaleler yazıp, röportajlar yapın. Başlarda elbette ki zorlanacaksınız, ama emin olun ki zaman ilerledikçe değişimi siz de far edeceksiniz. Yabancı dilde düşünüyor olmak bir gerekliliktir. Hem konuşmada akıcılığı arttırır hem de farklı kültürlerden insanlarla bir araya gelmeniz daha da kolaylaşır. İlle de ana dili İngilizce olan bir ülkeye yerleşmeniz gerekmemekte, fakat beyninizi “Sadece İngilizce” moduna almanız da oldukça yardımcı olacaktır.

4.Kendi Kendinize İngilizce Konuşun! 
İngilizce öğrenirken gün içinde yaptıklarınızı kendi kendinize İngilizce anlatın. Böylece olayları başkalarına anlatmadan önce fazladan pratik yapmış olacaksınız.

5.İngilizce Konuşan Arkadaşlar Edinin! 
Ana dili İngilizce olan bir kişi ile zaman geçirmek İngilizcenizi geliştirmenin en kolay yollarından biridir. Unutmayın ki dil kültüründe saklıdır. Yüz yüze, telefonda, mesaj yolu ile yaptığınız günlük konuşmalar sizi bir seviye yukarıya taşıyacaktır ve böylece kendi kendinize konuşmayı da bırakmış olursunuz. Erasmus, AFS gibi değişim programları ile ülkemize gelen öğrencilerle arkadaş olmanız, onları evinizde konuk etmeniz veya sosyal medya üzerinden edineceğiniz yabancı arkadaşlar size bu konuda yardımcı olacaktır.

6.Seyahat Edin! 
Ana dili İngilizce olan ülkelere seyahat etmek için hiçbir fırsatı kaçırmayın. Bu seyahatler sırasında pek çok kişiyle tanışabilirsiniz ve yıllar boyu sürecek bir arkadaşlığa adım atabilirsiniz. Sosyal medya araçları sayesinde kendileri ile iletişimde kalarak yabancı dilinizi unutmamış olursunuz. Maddi imkanlarınızın el verdiği şekilde, dil eğitimi için yurtdışında bir okul ve konaklama olarak ise aile yanını tercih edebilirsiniz. Aile fertlerinin kendi aralarındaki konuşmalarını duymak dahi yeterli anadillerini nasıl kullandıklarını, vurguları duymanızı sağlayacaktır.