FRANSA`DA ÜNİVERSİTE

FRANSA`DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİN ŞİFRELERİ

Eğitim Koordinatörümüz Burak YILMAZ`ın Fransız Yüksek Öğretimini Yurtdışında Tanıtma Ulusal Ajansı ile yapmış olduğu görüşmeler ve Fransa ziyareti sonucunda hazırlamış olduğu Fransa`da Üniversite Eğitimi Rehberi notlarını siz değerli öğrencilerimizle paylaşıyoruz.

FRANSA ‘DA EĞİTİM

 

Öncelikle Fransız Eğitim sistemine ve yükseköğretim kurumlarına dair biraz bilgi edinmekte fayda var. Fransa’da yüksek köğrenim görebileceğiniz kurumlar şu şekildedir:

v  Üniversiteler

v  Uzmanlık Okulları

v  Mühendislik Okulları

v  Mimarlık Okulları

v  Ticaret ve İşletme Okulları

v  Grandes Ecoles

Örgün üniversite eğitimlerinde

3 yılda ( 6 dönem) 180 ECTS ( European Credit Transfer and Accumulation System) kredi ile Lisans diploması;

+2 yıl ( toplam 5 yıl = 10 dönem) 300 ECTS kredi ile Master diploması;

+3 yıl ( toplam 8 yıl= 16 dönem) 480 ECTS kredi ile de Doktora diploması;

alınabilmektedir.

 

Gerek kabul şartları gerekse eğitim içeriğinin uygunluğu dikkate alındığında uluslar arası öğrenciler için en uygun seçeneklerden biri olan “Grandes Ecoles” lerde 2 yıl hazırlık ve 3 yılı lisans eğitimi olmak üzere 5 yıllık bir eğitim almak gerekmektedir.

 

Ders işleme şekilleri

Fransa üniversitelerinde 2 çeşit ders işleme yöntemi vardır:

Klasik ders: Minimum 100 kişinin bulunduğu büyük öğrenci anfilerinde öğretim görevlisinin ders anlattığı, öğrencilerin ise ders notlarından ve kitaplarından takip ederek notlar aldığı klasik ders işleme yöntemidir. Bu derslerde devam mecburiyeti bulunmaz.

Uygulamalı Çalışmalar: Eğitim aldığınız bölüme göre değişiklik gösteren,  çok daga küçük gruplarla, klasik derslerden teorisini aldığınız derslerin pratiğini yapabilme imkanı bulduğunuz uygulamalı derslerdir. Bu derslerin hepsinde devam mecburiyeti vardır.

 

Akademik Takvim

Fransa’da üniversite eğitimleri her yıl Eylül ve Ekim aylarında başlayarak Mayıs-Haziran aylarında sona erer. Her üniversitenin akademik takvimi yakın tarihleri kapsasa da farklılık göstermektedir.

Yıl içerisinde Noel, Paskalya, Sömestr tatili gibi eğitime verilen aralar da bulunmaktadır.

 

 

Sınav Sistemi

“Yıl içi kontroller” diye adlandırılan, öğrencinin yıl içindeki durumunu ölçmeye yönelik kısa sınavlar uygulanmaktadır. Türkiye’de vize ve quiz sınavlarıyla benzerlikler göstermektedir.

“Genel Sınavlar” ise asıl belirleyici olan, öğrencilerin ders geçme ve kalma durumlarını belirleyen ve yılda 2 defa uygulanan final sınavlarıdır.

 

Eğitim sistemi ve derslerin işleniş ve içerikleriyle ilgili verdiğimiz bu bilgilerin ardından, Fransa üniversitelerinde eğitime başlayabilmek için gerekli kriterlerden, başvuru ve kabul süreçlerinden, ücretlerden ve üniversite ve şehir tercihlerinden de bahsetmek faydalı olacaktır:

 

Fransa Üniversitelerine Başvuru ve Kayıt Süreci

 

Ne Zaman başvurmalıyım?

Her üniversitenin başvuru tarihinde farklılıklar olsa da genellikle Eylül dönemi için son başvuru tarihi 30 Nisan olarak duyurulmaktadır.

Fransa Üniversitelerine Ocak ayı döneminde başlamak isteyen öğrencilerinse genellikle son başvuru tarihi 30 Ekim olarak belirlenmektedir.

 

Kayıt ve Kabuller

Lisans ve Yüksek Lisans (Master 1) bölümlerine öğrenci kabulleri Haziran aylarında üniversiteler tarafından oluşturulmuş Seçici Kurul tarafından değerlendirilmektedir.

Master 2 ve Doktora programlarına kabullerde ise ilgili öğretim görevlisinin inisiyatifinde gerçekleştirilen mülakat ve değerlendirmeler uygulanmaktadır.

Sanat ve Mühendislik bölümlerine internet üzerinden kayıt yapılabilmektedir. (Detaylı bilgi için 0212 556 81 88)

Üniversiteye yeni başlayacak öğrencilerin MUTLAKA her yıl 15 Kasım tarihinde başlayan Fransa Konsolosluğu tarafından yürütülen prosedüre dahil olarak ön kayıt başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 

Sonuçlar?

Fransa Üniversitelerine yapmış olduğunuz başvurular 15 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında sonuçlanmaktadır. Bu sonuçlar ön kabul aldığınız üniversiteleri belirtmektedir. Bundan sonra yapılması gereken vize ve hazırlık işlemlerinin tamamlanarak Fransa’ya gidilmesidir. Kesin kayıt işlemleri ancak üniversitede doğrudan başvuru şeklinde yapılmaktadır. Bu aşamada eğitim danışmanlarımız sizlerle birlikte kayıt işlemlerinde hazır bulunacaklardır.

Detaylı bilgi için 0212 556 81 88 numaralı telefondan ve [email protected] mail adresimizden eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.