AMERİKA`DA MAAŞLI STAJ AMERİKA’DA STAJ PROGRAMLARI

AMERİKA`DA MAAŞLI STAJ

AMERİKA’DA STAJ PROGRAMLARI

Amerika’da staj programlarına katılmak isteyen öğrenciler için Amerika Birleşik Devletleri “J-1” vizesi ile 1 yıl stajyer olma izni vermektedir.

Staj programlarına katılabilecek öğrenci profilleri;

 • Üniversiteden yeni mezun olmuş adaylar
 • Üniversiteden mezun olalı 1 ya da daha uzun yıllar geçmiş adaylar

 

*** Lise mezunu olan adaylar da Amerika’da staj programlarına katılabilirler. Liseden mezun olduktan sonra en az 5 yıl staj programına katılmak istediğiniz alanla alakalı iş tecrübeniz olması gerekmektedir. Bu şartı yerine getiren adaylar staj başvurusunda bulunabilirler. Meslek lisesi, turizm otelcilik liseleri gibi mesleki bölümlerden mezun ve iş tecrübesi yeterli olan adayların staj programlarına kabul edilme oranları daha yüksektir.

Her iki aday profil için de aranan kriterler ve başvuru koşulları farklıdır.

Üniversiteden Yeni Mezun Olmuş Adaylar

Bu adaylara staj kurumları tarafından “intern” denilmektedir. Öğrenciler mezun olduktan çok kısa süre sonra gerekli başvuruları yapıp, ön görüşmelerini tamamlayıp mezun olduğu bölüme uygun bir pozisyonda işe kabul edilip vize başvurusunu tamamlayabilir.

Üniversiteden Mezun Olalı 1 Yıldan Fazla Süre Geçmiş Adaylar

Bu adaylara staj kurumları tarafından “trainee” denilir. Adaylar mezun olduktan sonraki süreçte neler yaptıklarını, hangi işle meşgul olduklarını kurumlara ispat etmek zorundadır. Alanı ile alakalı çalışma yapmış olan adaylar kurumlar tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Amerika’da staj programları için en yaygın olan alanlar; Turizm, Gastronomi, Bilgisayar Mühendisliği ve bu bölümlerin türevleridir. Bu bölümler dışında kalan staj programları için hazırlamış olduğunuz özgeçmişinizi bizlerle paylaşırsanız gerekli araştırmaları da yapıp uygun kurum araştırması yapabiliriz.

Staj Maaşları ve Saatlik Ücretler

Amerika’da çalışma saatleri, saatlik ücretler ve mesai kavramı eyaletlere göre değişiklik göstermektedir. Fakat ortalama olarak stajyerler haftada minimum 32 saat çalışmaktadır. Saatlik ücretler genelde 12 USD ile 17 USD arasında değişmektedir. Aylık kazançları ortalama 2500 USD civarında olmaktadır.

Yabancı Dil

Staj programına başvuracak adaylardan herhangi bir resmi dil sertifikası istenmez. Adayların Amerikalı kurumlar tarafından yapılacak olan online görüşmede bırakacağı intibaya göre karar verilir. Genel olarak değerlendirdiğimizde İngilizce seviyenizin B2-C1 seviyesinde olması sizin için yeterli olacaktır.

 

Staj programı başvuru süreci hakkında adım adım ilerleyecek olursak;
 • Aktif Yurtdışı Eğitim tarafından size gönderilen formu doldurmak
 • Doldurulmuş form ile birlikte özgeçmişinizi danışmanınıza yönlendirmek
 • Amerika’da staj sağlayan kurumlardan gelen cevaba göre; olumlu ise Skype görüşmesi düzenlenmesi. Bu görüşme sizi tanımak ve İngilizce seviyenizi değerlendirmek için gerçekleştirilir.
 • Staj sağlayıcı kurumun onaylaması halinde iş sözleşmesinin imzalanması
 • Danışmanlarımızla birlikte staj sağlayıcı kurum tarafından gönderilen iş başvurusu yapabileceğiniz kurumların incelenmesi ve seçtiğiniz kuruma onay gönderilmesi
 • İş başvurusu yapılan kurumla Skype mülakatı yapılması
 • Vize başvurusunun yapılması
 • Staj yapacağınız kurum tarafından belirtilen tarih aralığı içerisinde işe başlangıç tarihi seçimi
 • Staj programına başlangıç

 

 

“Aktif Yurtdışı Eğitim olarak Amerika’da Staj” programları ile alakalı danışmanlık hizmetlerimiz;
 • Amerika’dan DS-2019 çalışma belgesinin getirtilmesi. Vize başvurusu için mecburi olan bu evrakı staj sağlayıcı kurumdan onay alan her stajyerimize getirmeyi garanti ediyoruz.
 • Staj başvurusu olumlu sonuçlanmış tüm adayların vize başvurularını biz yapıyoruz. Vize formunuzun doldurulması, SEVIS işleminizin yapılması, evraklarınızın düzenlenmesi ve mülakat için gerekli önbilginin verilmesi
 • Amerika’da staj yapacak uluslararası adaylar için mecburi olan 250.000 USD kapsamlı kaza sigortasının yapılması
 • Konaklamanızın ayarlanması
 • Staj programı süresince acil danışmanlık hizmeti. Amerika’da hemen hemen her bölge ve şehirde bulunan partner ofislerimiz aracılığı ile kısa sürede stajyerlerle irtibata geçilip çözüm üretmekteyiz.
 • Programı biten stajyerler için vergi iade danışmanlığı

 

Amerika’da Staj Programına Katılım Ücreti

Staj programına katılmak isteyen adaylar staj sağlayıcı kurumlara belirli bir ücret ödemek zorundadır. Bunun yanında J-1 vizesi ve SEVIS başvuru ücretleri de aday tarafından karşılanmaktadır.

Staj programlarına katılım ücreti 4500 USD’dir. 4500 USD’lik ücretin 2700 USD’lik kısmı aday henüz vize başvurusu yapmadan ödenmesi gerekmektedir. Kalan 1800 USD’lik kısmı ise Amerika’da staj programına başladığında 10 ayda eşit taksitler halinde ödenmektedir.

Amerika J-1 vizesi ücreti 160 USD’dir.

SEVIS ücreti 180 USD’dir.

Adayın vize başvurusu reddedilirse; 500 USD olan kayıt ücreti hariç kalan 2200 USD iade edilir. Vize ve SEVIS ücretleri iade edilmez.

 

 

Staj programları hakkında bilgi almak, başvuru yapmak ve diğer tüm sorularınız için Aktif Yurtdışı Eğitim danışmanları ile irtibata geçebilirsiniz.

0 212 556 81 88 ya da [email protected]