Yurt dışında bir üniversite okumak istiyorsanız, bir hazırlık aşaması yapılmaktadır. Sizden istenilen belgelerin yanı sıra ülkeden ülkeye göre değişen, istenilen sınavlara da girmeniz ve okulun gerekli gördüğü skoru almanız beklenir.

Bu sınavlar, öğrencilerin belli bir konuda bilgilerini ölçmektense, daha çok problem çözme, analitik düşünme, okuma ve anlama gibi yeteneklerini ortaya çıkarmaya yöneliktir.
İlk akla gelen tabii ki herkesin bildiği gibi IELTS VE TOEFL sınavları birinci sırada yerini alır. Yabancı dil yeterliliğinizi ispatlamak için girmeniz gereken bu sınavların belirli bir puanı yoktur. Çünkü eğitim alacağınız her okula ve programlara göre değişkenlik gösterir.
Okumak istediğiniz bölüme ve programa göre değişen test puanlarında, örneğin Harvard hukuk fakültesinde TOEFL skorunuzun 100 olması istenirken, fen-edebiyat fakültesinde 92 puan yeterlidir.
Bir diğer üniversite Stanford’da ise tüm doktora ve mühendislik hariç yüksek lisans programlarında TOEFL’dan 100 almanız gerekir.
Eğer İngiltere’de Oxford gibi bir üniversitede öğrenim görmek istiyorsanız IELTS test skorunuzun minimum 7.0 olması beklenir.
Aynı zamanda bir öğretim görevlisi olmak istiyor ve akademik kariyer yapmayı düşünüyorsanız minimum puanlardan daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu söylemekte fayda var.
IELTS test sistemi daha çok Birleşik Krallık, Yeni Zelanda gibi ülkelerde daha genel olarak kullanılırken, TOEFL testi ise Amerika ve Avustralya gibi ülkelerde daha yaygındır.

SAT ve LSAT SINAVI

Amerika’da okumak isteyenler için Harvard, Yale, Stanford, MIT gibi sıralamalarda ilk 10’da yer alan çok sayıda prestijli üniversite bulunmaktadır. Tabi bu üniversitelere girebilmek için de eğitim alacağınız programa ve lisans derecenize göre girmeniz gereken sınavlar vardır. Yurt dışı eğitim için gerekli sınavlar arasında Amerika’da en yaygın olanı şüphesiz SAT testidir. Amerikan üniversitelerine girmek isteyen hem ABD vatandaşlarına hem de uluslararası öğrencilere yönelik olan testin geçerlilik süresi 5 yıldır. Sınava girenlerin okuma-yazma ve matematik bilgilerini değerlendiren SAT, Amerika’da lisans eğitimi almak isteyen 175 ülkeden 2 milyondan fazla öğrenciye uygulanır. Örneğin; Massachusetts Teknoloji Enstitüsüne girmek için 1600 üzerinden ortalama 1520 gibi bir puana sahip olmalısınız.
Amerika’da hukuk fakültesine kaydolmak isteyen öğrencilerin ise LSAT sınavına girmesi gerekir.
LSAT, karmaşık metinleri anlama, analiz etme, mantıksal akıl yürütme, eldeki verileri değerlendirme gibi becerileri ölçmek için tasarlanmıştır.3 saat 30 dakika süren sınavdan 120 ile 180 arasında bir puan alırsınız. Amerika’da Yale Üniversitesine girebilmek için LSAT testinden ortalama 173 puana sahip olmalısınız.

IMAT SINAVI

Yurt dışında özellikle endüstriyel tasarım, mimari, moda tasarımı ve sanat alanlarında eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülke olan İtalya; köklü tarihi, muhteşem şehirleri, eşsiz kültürü ve yemekleri ile sıra dışı bir deneyim yaşamanıza sebep olur. Bologna ve Sapienza gibi dünyanın en eski üniversitelerine ev sahipliği yapan İtalya’daki eğitim kurumlarının mezunları arasında barometrenin mucidi Torricelli ve Nobel fizik ödülü sahibi Enrico Fermi gibi alanında uzman isimler yer alırken, eğitim kurumları modern laboratuvarları, kütüphaneleri ve kampüsleri ile göz doldurur. İtalya’da tıp fakültelerine başvuracak öğrencilerin girmesi gereken yurtdışı sınavları arasında, IMAT olarak bilinen Uluslararası Tıbbi Kabul Testi yer alır. Genel bilgi ve mantıksal akıl yürütme, biyoloji, kimya, fizik ve matematiğin bilimsel bilgisi olarak 4 bölümden oluşan sınav; öğrencilerin öğrenim gördükleri alanlardaki beceri ve bilgilerine dayalıdır. İtalyan Yüksek Öğretim ve Araştırma Bakanlığı tarafından uygulanan ve geliştirilen sınava, İtalya’da İngilizce eğitim alabilmeniz için girmeniz gerekir. En fazla 90 puan alabileceğiniz IMAT test, 60 soru ve 100 dakikadan oluşur.

GRE ve GMAT SINAVI
Yurtdışı eğitim için gerekli sınavların başında yer alan IELTS, İngiltere’de öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrenciler için de geçerlidir. Oxford Üniversitesinde minimum 7.0 puan almanız gereken testten Essex Online Üniversitesinde bu puan lisans için 6.0, yüksek lisans için 6.5 olarak belirlenmiştir.
İngiltere’de mühendislik ve sosyal bilimler başta olmak üzere lisansüstü ve işletme yüksek lisansı eğitimi alacakların girmesi gereken genel sınavlardan biri de GRE testidir. Amerika’da özellikle işletme, yönetim, finans gibi lisansüstü programlarda uygulanan GMAT testi daha yaygınken, GRE testleri de eğitim alacağınız programa göre özelleştirilmektedir. GRE testi; sözel, sayısal ve analitik yazma becerilerinizin ölçüldüğü bir sınavdır. İngiltere’de London Business School ile Oxford, Cambridge, Kent ve Manchester Üniversitelerinde geçerli olan test puanları, eğitim alacağınız programlara göre değişmektedir.

MCAT ve PCAT SINAVI

İleri teknoloji ve modern şehirleri ile dünyanın en refah ülkelerinden biri olan Kanada son yıllarda özellikle uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri olmuştur. Ülkedeki nüfusun ve kaliteli eğitim kurumlarının çoğu güneyde özellikle Quebec, başkent Ottawa, Toronto, Montreal gibi şehirlerde yoğundur. Kanada nitelikli, eğitimli ve yetenekli göçmenlerin sıklıkla yaşamak için geldiği ve hükümetin de her yıl çok sayıda mülteciye kapılarını açtığı bir ülkedir. Genel olarak İngilizce ve Fransızca dillerinde eğitim veren Kanada eğitim kurumlarında McMaster, Toronto, Ottawa, McGill gibi üniversitelerin tıp fakültelerine başvuracak öğrencilerin MCAT sınavı sonuçlarını belgelemeleri gerekir. Özellikle Amerika ve Kanada’da yaygın olan sınav, okulların kayıt komiteleri için oldukça önemlidir. Ülke genelindeki tıp fakültelerine göre değişen MCAT test puanları uluslararası öğrenciler için en düşük 503 olmalıdır. Kanada özellikle sağlık alanındaki bilimsel araştırmalarıyla dikkat çekerken, ülkede bu alanda gelişmiş modern laboratuvarlara ve araştırma merkezlerine sahip çok sayıda eğitim kurumu mevcuttur. Ülkede uygulanan yurtdışı sınavları arasında özellikle eczacılık fakültelerinde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin girmesi gereken PCAT testi vardır. Testte, öğrencilerin sözel beceri, biyoloji, kimya, sağlık konularındaki akademik yetenekleri ve bilimsel bilgileri ölçülür. Amerika’da da uygulanan testten 200 ile 600 arasında bir puan almanız gerekir.

Sizlerde AktifEdu aracılığı ile Yurtdışında eğitim almak isterseniz, bizlere ulaşınız.
0212 556 81 88 ya da [email protected]